Terveilm

Aili Avi: väikeses kogukonnas elad kestlikult ja hästi

19.08.2019

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Türi kogukonnaseltsi juhatuse liige Aili Avi osales kevadel AKÜ kestliku arengu huvikaitsekoolitusel ning kirjutab järelkajana Edasis elust väikeses kogukonnas ning kestlikest eluvalikutest. Türi kogukonnaselts tegeleb kestliku ja kogukondliku arengu toetamisega Türi linnas ja vallas. Seltsimaja ehk “Konn” (Viljandi tn 60, Türi linn) tegutseb koolituskeskuse ja loomemajana, plaanitakse ka kohvikut ja avatud töökodasid. Selts ootab juurde aktiivseid liikmeid ja maja võimalikke uusi rentnikke. 

 

Maailm on oma suuruses hoomamatu ja meie planeedi heaolu on hetkel kuum teema. Elu Eestis tundub kallis, samas tahame ka palju omada. Toit tuleb kaugelt, riided vahetuvad kiirelt ja kõik peavad pidevalt kõike saama. Ei pea. Pidur peale. Õnnelikuks teevad meid hoopis teised asjad. Peatume ja mõtleme korraks – kui kaua tundsid päriselt rõõmu oma uuest diivanist? Aga kui suur asi oleks oma lastele öelda, et oled loonud oma kätega kogukonna-aia? Olla oodatud kuhugi, teha koos midagi. Päris asjad.

Miks kolida väiksemasse kogukonda? Minu isiklik arvamus – mugavuse, turvalisuse ja väärtuste tõttu. Olen abielus kolme lapse ema ja õpetaja, kelle hobideks on ehitamine, aiandus ja kultuur. Minu laste logistika on väikelinnas kergem, vahemaad lühikesed, jõutakse ka jalgsi kohale, ühistransport on tasuta. Naabrid ka päriselt tunnevad sind ja hoiavad silma peal. Aeg annab võimaluse süveneda ja ka puhata rohkem. Kinnisvara on hetkel taskukohasem kui pealinnas. Ka töökohti jagub kuhjaga, kuna suur mass on rännanud ära pealinna ning jäänud sinna oma pangalaenu lõksu. Nt Türil on valla poolt ka kodusoetamise toetus loodud, et piirkonda spetsialiste tuua. Valikut tehes ei mõtle noor alati tulevase pereloome põhiselt, vaid ikka meelelahutusele, kättesaadavusele ja palganumbrile. Aga kui panna kulud pealinnas sissetulekute kõrvale, siis saan ma õpetajana Türil hästi elatud isegi siis, kui maksan majalaenu ja oman autot. 

Väiksemas kohas külastad oma sõpru ja sugulasi sagedamini, jõuad pereüritustele, ajaliselt saad ka pärast tööd veel kinno ja kontserdile minna. Osalemisvõimalused on käeulatuses just väiksemas kohas. Leiad vähem vabandusi asju mitte teha. Võtad lapsed kaasa ja lähed “Konna”, randa, noortekeskusesse, kultuurimajja. Nii on näiteks Türil. Roheline vald oma Konna maja ja kestliku suunaga üldisemalt.

“Konn” – kestlikkust edendav kogukonnamaja 

Türi kogukonnamaja Konn on huvitav näide inimestest ja elust väiksemas kogukonnas. Paljude unistused saavad teoks kergemini just siin.Türi kogukonnaselts tekkis nn vana maja sõprade seltsist, mis koondas inimesi ühise huviga – kuidas targalt oma elamut renoveerida. Toona koguneti aruteludeks ja sisekoolitusteks. Ühel hetkel küsiti vallalt endale haldamiseks sotsiaalmajana kasutusest välja jäänud vana kortermaja (150 aastat vana pikk palkelamu). Idee oli koondada ühte majja koolituskeskus erinevate õpikodadega, kusjuures kasutada ka maja ennast näitena ehituse õppimiseks. Tänaseks on majja leidnud tee ka muu käsitöö ja peatselt käivituvad erinevad huviringid. Maja vallalt 15 aastaks tasuta kasutada saanud Türi kogukonnaselts toimetab vabatahtlike töö ja projektide toel. Toimunud on juba kümneid koolitusi, noortelaager ja kestliku mõtteviisi festival Rohevest. Seltsi ja kogukonnamaja käivitamine näitab, et huvilisi jagub On neid, kes tahaks lihtsalt korterist välja saada ja toredat talgutööd teha; on oma eramute renoveerijaid-isetegijaid spetsiifiliste küsimuste ja individuaalse huviga; on missioonikandjad, kelle siiruse ja töökuse ümber koondub terve kogukond ja mida tunnustab kohalik omavalitsus ja toetavad fondid. 

Tagasiminek on edasiminek

Fenomen, mida Konna maja endas kannab, on seotud üheskoos elama õppimisega. Kestlik eluviis pole pelgalt sõnakõlks – Konna majas on aegade sidusus veel olemas. Vana maja õpetab uuesti ehitama, vanad ja noored koos loovad terviku ka siis, kui vanavanemad kaugel; koos pole häbi õppida, üksteist hoopis täiendatakse. 

Veel veidi aega tagasi oli igas Türi aias kestlik kompostimise süsteem. Tänaseks on need tarkused kaduma hakanud. Aga pole hullu – õpime uuesti! Kasvatame jälle ise oma perele puhast ja tervislikku toitu, mõtestame enda jaoks olulise ümber. Lihtsam ja odavam ei ole kaubamärgid, kestlik eluviis aga on. Tundub, et läheme ringiga tagasi? Aga see ongi targem valik, teades, kuhu maailm selliselt kulutades tegelikult teel on. Türil on Konn just selliseks kohaks, mis kutsub kestlikult kaasa mõtlema ja tegutsema. Ja sellised kohti, mis rajatud kogukondlikele väärtustele, on vaja igasse suuremasse või väiksemasse Eesti kogukonda.

Kuidas sisse elada?

Väiksemasse kohta kolides soovitan endast kähku märk maha jätta – tutvuda inimestega, külastada kohalikku omavalitsust, küsida nõu ja toetust juba tegutsejatelt oma võimalikele uutele ideedele. Hea on otsida Facebooki gruppe, kus endast märku anda, osaleda avalikel üritustel ja miks mitte ka talgutel. Edasine sõltub juba sinust kui suhete hoidjast. Peamine –  unistada tuleb suurelt ja ausalt, mis sest unistusest muidu jahtida. 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee