Terveilm

AKÜ novembris – uued tuuled

09.11.2018

Oktoobri lõpus avaldati AidWatch 2018 raport, mis näitab, et Euroopa Liidu arengurahastus on 2017. aastal langenud. Raporti tulemuste ja Eesti arengurahastuse ülevaatega saab tutvuda siit.

Uue kuuga algas ka värskelt valminud poliitikate sidususe huvikaitseplaani ellu viimine, mis aitab meil pürgida kestlikuma mõtteviisi poole ka poliitikate kujundamise tasemel. Soovime, et suureneks arengurahastus, võideldakse kliimamuutustega ka tegudes ning ringmajanduse olulisus tõuseks arvestatavaks majandusmudeliks. Rõõmusõnumina saab teatada, et OECD sidususte eksperdid pakuvad meie ametnikele koolitust juba novembri lõpus.

Novembri keskel külastab Karl Oskar Pariisis asuvat OECD peakontorit, kus toimub poliitikate sidususe riiklike koordinaatorite kohtumine. Seekordsele kohtumisele on oodatud ka vabakonna esindajad ning koos vaadeldakse ja vahetatakse kogemusi, kuidas edendada sidusust nii, et kestliku arengu eesmärgid täituksid.

Uued tulijad

Novembri alguseks jõudsid läbi uduvihma meieni kaks uut töötajat. Hea meel on tagasi tervitada Itit, kes hakkab AKÜs ellu viima KÜSKi rahastatud projekti, mille raames tahame teha koostööd kohalike kogukondadega leidmaks viise ja vahendeid, mis ühel päeval aitaksid kõik Eesti kohalikud omavalitsused kestlikuks teha. Tänaseks on paigas, millistesse Eesti kohtadesse jõuame ning väga vahva on tõdeda, et kohtume peagi üsna mitme toreda inimesega, kellega juba kevadise Eesti tuuri raames esimese kontakti lõime.

 

Täitsa uue tulijana liitus AKÜga Kristen Aigro, kelle vedada on AKÜ võrgustikud. Kristen aitab meid liikmetööga, aitab teha sisulisemaid koolitusi ning koordineerida Kestliku Arengu Koalitsiooni tegevusi.

Kristen tuli Euroopa Noortefoorumist, kus ta on viimased kaks aastat tegelenud kestliku arengu ja inimõiguste teemadega. “Leian, et nüüd on õige aeg noortevaldkonna kõrval rohkem tegeleda ka võrgustike ja poliitikatega. Mind paneb siiralt muretsema see, mis toimub hetkel kestliku arengu teemadel ja inimõiguste valdkonnas. Sellepärast on mul väga hea meel, et sain selle võimaluse. Kõige rohkem motiveerib mind edasi minema kohalike aktivistidega kohtumine, nende töö ja pühendumine. Loodan võrgustikule olla just see tugi, mis seatud ootused aitab täide viia”, räägib Kristen.

Uute inimeste osas lõppu veel ei paista – nimelt otsime AKÜle ka uut eestvedajat. Oma huvi üles näidanud vahvate kandidaatidega kohtume juba lähinädalal, uued tuuled AKÜ juhtimises hakkavad puhuma jaanuari keskpaigast.

3000 jõulukaarti

Ka sel aastal räägime jõuludest, mis hoiavad inimest ja loodust. Enne jõule saadame lasteaedadele 3000 jõulukaarti, et lapsed saaksid enda kallitele häid soove edastada. Katrini lapsed on viimased nädalad saanud värvida erinevaid postkaardiversioone selgitamaks välja parim, mida nende eakaaslased sadades lasteaiarühmades üle Eesti peagi ise värvida ja seejärel vanavanematele saata saavad.

Kes tunneb, et sooviks rohkem aega ja vähem asju, siis neile lõime FB sündmuse “Rohelised jõudlud – rohkem aega, vähem asju“, kus jagame ideid ja nippe kuni jõuluni.

Levitagem hoolimist juba novembris, see on pikas perspektiivis palju kasulikum kui asjad, mida jõulukuul kuuse alt kokku krabada! Siinkohal küsimus – miks on sussišokolaadid juba nüüd poodides müügil? Teisalt jällegi, kes sussikommide varusid täiendavad – päkapikkude selle aasta trend on maailmale pai tegev UTZ märgistusega või FairTrade šokolaad. Kalevi omadel on sertifikaat täitsa olemas! Aga üldiselt soovitame AKÜ poolt kõigil rahulikult võtta, füüsilise tervise kõrval toob toimetamistesse kestlikkust ka tasakaalus vaimne tervis. Tegelikult ei pea kõikidele nendele üritustele minema, mis järgmise kahe nädala jooksul toimuvad, vahel on sama tore kodus kassile pai teha!   

Inspireerivad lood

Oktoobris ja novembris tegi kommunikatsioonijuht Katrin 17 intervjuud, mis näitavad Kestliku Arengu Eesmärke hoopis praktilisemast küljest. Katrini sõnul oli nende intervjuude tegemine erakordselt helge kogemus: “Kui tavaliselt räägime asjadest, mis on halvasti, siis nüüd sain veeta kuu aega inspireerivate inimestega, kes pakuvad konkreetseid lahendusi. Positiivsetele lahendustele tahame ka tulevikus rohkem tähelepanu pöörata”.
Avaldame novembri jooksul iga päev ühe loo, tänaseks saab lugeda kahte artiklit – Ghana naiste teekonda põllupidajast ettevõtjaks ning innovatsiooni biojäätmete töötlemisel, mis aitab üle minna mahepõllumajandusele ja vähendada CO2 emissioone. Hoidke sellel rubriigil silma peal!

Tegemistel lõppu ei paista

Muus osas tundub november vähemalt esmapilgul hingedekuule sobilikult rahulik, vähemalt välisel vaatlusel. Eks tegelikult on sileda pealispinna all mulksumist küll.

Statistikaamet hakkab vaikselt kokku saama oma uut raportit kestliku arengu näitajate edenemisest Eestis, sellega tahaksime SAKi suunal tegeleda.

Oktoobris sai kokku Kestliku Arengu Koalitsioon, sealsed head mõtted ja põletavad tegevused tuleb ellu viia. Novembri alguses käisime koos hea partneri Marisega Sustinerest Türil, kus viisime läbi kestliku arengu eesmärkide seminari kohalikule kogukonnale. See on esimene kogukond Eestis, kes nii põhjalikult seda teemat käsitles! Novembriga alustasime ka uut koostööprojekti Iiri, Läti ja Soome parteneritega, mille abiga töötame välja kestliku arengu koolitusi just väikestele vabaühendustele üle Eesti.

Karl Oskari huvikaitsetöö ei lõppe ilmselt iial, ent Eestis kindlasti mitte enne, kui lõpetatakse hüsteeriline põlevkivi kaitsmine ja hakatakse aru saama, et Eestil tegelikult on ka maailmas oma roll mängida (sh ka mujal kui kliimavaldkonnas). Kusjuures, november on täiesti erakordne kuu selles osas, et peale Karl Oskari OECD-reisi ei lenda mitte keegi mitte kuhugi mujale!

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee