Terveilm
Menu
Facebook
Twitter
Youtube
Linkedin

24. veebruar oli Arengukoostöö Ümarlauale ajalooline mitmel põhjusel – sada aastat Eesti Vabariiki annab põhjust meile kõigile uhke olla, lisaks käisid presidendi vastuvõtul lausa kaks AKÜ töötajat kuuest – meie tegevjuht Sigrid Solnik ning huvikaitseekspert Agne Kuimet.

Ühe osa presidendi vastuvõtust moodustab riietuse valimine, mida AKÜs töötamine just lihtsaks ei tee. Tegutseme igapäevaselt maailma nimel, kus hoitakse loodust, väärtustatakse inimest ning toetatakse majandust, millest võidavad kõik. Kleitide valimise puhul tahtsime lähtuda samadest põhimõtetest.

Usume, et me kõik peaksime vähem tarbima ja rohkem taaskasutama ning ka pidulikel puhkudel tuleb käia oma sõnade järgi. Agne ja Sigrid proovisid teha nii, et tähtis vastuvõtt oleks võimalikult väikese jalajäljega ning AKÜ tegevuse eesmärgid kajastuksid ka peole sättimises.

Iga kleidi jalajälg saab alguse materjali tootmisest. Siis saadetakse see õmbleja juurde või tehasesse ning lõpuks uue omaniku selga. Kui soov on kanda võimalikult loodussõbralikku kleiti, tuleb mõelda kõikidele etappidele: kangale, transpordile ja valmistajale.

Agne kandis uhkusega teiselt ringilt leitud kleiti ning tegi meigi ökokosmeetikaga, seega jäi ära kanga ja kleidi valmistamise mure. 

Agne – vasakult teine

 

Sigrid lasi oma kleidi õmmelda disainer-näitleja Karin Raskil, kelle bränd Kalamaja Printsess teeb rõivaid taaskasutatud materjalidest. Sigridi kleidiriie jõudis Karini töölauale Uuskasutuskeskusest, kuhu toovad kangaid, riideid ja tarbeasju just Eesti inimesed. Seega ei raisata ka väärtuslikke loodusvarasid kasutatud asjade toomiseks Euroopast või veel kaugemalt.

Teksariie ei ole presidendi vastuvõtul just kõige tavalisem kangas. Valiku tagamaad on aga loogilised: “Kuigi presidendi vastuvõtt on ainulaadne sündmus, võiks kleidi kasutusaeg olla pikem kui üks õhtu. Väga erilisest materjalist ja huvitava lõikega kleidi puhul tekib alati küsimus, kus seda hiljem kanda saaks? Vaatamata kleidi ilule jääks kogu see kaunidus aastateks kappi rippuma. Klassikalise lõikega teksakleidi puhul on kindel, et seda saab veel mitu põlve kasutada,” arutleb Sigrid.

Sigrid elukaaslasega

Seoses kleitide mölluga teab Agne rääkida, et näiteks Soome presidendi vastuvõtul oli lausa eraldi galerii olnud jätkusuutlikest kleitidest. Vähemalt paarkümmend riietuseset olid ühel või teisel viisil kestlikud. Oluline, et me ei vaataks selles osas ainult naiste poole – täna valmistatakse ümber töödeldud plastpudelitest ülikondi, mis lisaks kandja heale maitsele viitavad ka tema teadlikkusele ning valmisolekule anda oma panus puhtama maailma loomisele.

Ka meie peol oleks tegelikult juba vastava galerii teha saanud. Näiteks on  kõik rahvariided on ju kestlikud, neid kantakse põlvest põlve. Peale Agne oli veel nii mõnigi naine teise ringi kleidile uue elu andnud, mullu kasutatud kleidi ümber teinud või kleidi hoopistükis laenanud. Salamisi loodame, et taaskasutus, uuskasutus ja jätkusuutlikud kangad-kotid-kingad-meik ning muud kestlikud peotrendid muutuvad järgmistel aastatel üha tavalisemaks.

Kommentaarid:

Seonduvad uudised

15.03.2018

Joonistusvõistlus “Minu Saaremaa 2025”

14. aprillil toimub Kuressaare Kultuurikeskuses  kestlikku elustiili tutvustav festival HOOLIDES HOMSEST. Festivali raames kutsutakse kõiki Saaremaa koolinoori osalema joonistusvõistlusel  “Minu Saaremaa 2025”. Sel aastal oleme kõik Eesti Vabariigi sajanda juubeli tähistamise lainel, kuid juba täna on…

Loe lisaks

13.03.2018

Kestlikud kogukonnad suure maailma sees. Harjumaa!

Arengukoostöö Ümarlaud ja Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus kutsuvad 5. aprillil kell 11-14 osalema koolitusel “Kestlikud kogukonnad suures maailmas”. Mõtleme koos, mis on maailma ja kogukondade kestlik areng ning kuidas see igaüht meist puudutab. Kuidas teha…

Loe lisaks

6.03.2018

AKÜ märtsis – gaas põhjas!

Märtsis on AKÜl gaas põhjas, päevavalguse kätte jõuavad ning tegudeks saavad kõik need mõtted, mille kallal sügis-talvel kontorihämaruses nokitsenud oleme. Kodusele tramburaile lisaks toob kevadkuu kaasa palju ringireisimist. Sigrid käib Brüsselis kodanikuühenduste ja digi teemadel…

Loe lisaks

5.03.2018

Seminar – suurandmed vabaühenduste töös

Arengukoostöö Ümarlaud kutsub seminarile „Big Data and Sustainable Development: Paving the way towards sustainable future“, mis toimub 6. aprillil Kultuurikatlas. Seminari eesmärk on tutvustada vabaühendustele big data kasutamise võimalusi ja anda nõu, kuidas suurandmeid oma…

Loe lisaks
Täida küsitlus, võida meeneid!