Terveilm

In English

Kuidas meie naised kestlike kleitidega presidendi vastuvõtul käisid

01.03.2018

24. veebruar oli Arengukoostöö Ümarlauale ajalooline mitmel põhjusel – sada aastat Eesti Vabariiki annab põhjust meile kõigile uhke olla, lisaks käisid presidendi vastuvõtul lausa kaks AKÜ töötajat kuuest – meie tegevjuht Sigrid Solnik ning huvikaitseekspert Agne Kuimet.

Ühe osa presidendi vastuvõtust moodustab riietuse valimine, mida AKÜs töötamine just lihtsaks ei tee. Tegutseme igapäevaselt maailma nimel, kus hoitakse loodust, väärtustatakse inimest ning toetatakse majandust, millest võidavad kõik. Kleitide valimise puhul tahtsime lähtuda samadest põhimõtetest.

Usume, et me kõik peaksime vähem tarbima ja rohkem taaskasutama ning ka pidulikel puhkudel tuleb käia oma sõnade järgi. Agne ja Sigrid proovisid teha nii, et tähtis vastuvõtt oleks võimalikult väikese jalajäljega ning AKÜ tegevuse eesmärgid kajastuksid ka peole sättimises.

Iga kleidi jalajälg saab alguse materjali tootmisest. Siis saadetakse see õmbleja juurde või tehasesse ning lõpuks uue omaniku selga. Kui soov on kanda võimalikult loodussõbralikku kleiti, tuleb mõelda kõikidele etappidele: kangale, transpordile ja valmistajale.

Agne kandis uhkusega teiselt ringilt leitud kleiti ning tegi meigi ökokosmeetikaga, seega jäi ära kanga ja kleidi valmistamise mure. 

Agne – vasakult teine

 

Sigrid lasi oma kleidi õmmelda disainer-näitleja Karin Raskil, kelle bränd Kalamaja Printsess teeb rõivaid taaskasutatud materjalidest. Sigridi kleidiriie jõudis Karini töölauale Uuskasutuskeskusest, kuhu toovad kangaid, riideid ja tarbeasju just Eesti inimesed. Seega ei raisata ka väärtuslikke loodusvarasid kasutatud asjade toomiseks Euroopast või veel kaugemalt.

Teksariie ei ole presidendi vastuvõtul just kõige tavalisem kangas. Valiku tagamaad on aga loogilised: “Kuigi presidendi vastuvõtt on ainulaadne sündmus, võiks kleidi kasutusaeg olla pikem kui üks õhtu. Väga erilisest materjalist ja huvitava lõikega kleidi puhul tekib alati küsimus, kus seda hiljem kanda saaks? Vaatamata kleidi ilule jääks kogu see kaunidus aastateks kappi rippuma. Klassikalise lõikega teksakleidi puhul on kindel, et seda saab veel mitu põlve kasutada,” arutleb Sigrid.

Sigrid elukaaslasega

Seoses kleitide mölluga teab Agne rääkida, et näiteks Soome presidendi vastuvõtul oli lausa eraldi galerii olnud jätkusuutlikest kleitidest. Vähemalt paarkümmend riietuseset olid ühel või teisel viisil kestlikud. Oluline, et me ei vaataks selles osas ainult naiste poole – täna valmistatakse ümber töödeldud plastpudelitest ülikondi, mis lisaks kandja heale maitsele viitavad ka tema teadlikkusele ning valmisolekule anda oma panus puhtama maailma loomisele.

Ka meie peol oleks tegelikult juba vastava galerii teha saanud. Näiteks on  kõik rahvariided on ju kestlikud, neid kantakse põlvest põlve. Peale Agne oli veel nii mõnigi naine teise ringi kleidile uue elu andnud, mullu kasutatud kleidi ümber teinud või kleidi hoopistükis laenanud. Salamisi loodame, et taaskasutus, uuskasutus ja jätkusuutlikud kangad-kotid-kingad-meik ning muud kestlikud peotrendid muutuvad järgmistel aastatel üha tavalisemaks.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (acronym: AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation or have expressed interest towards that topic. AKÜ’s main goal is to work towards sustainable future, read about AKÜ’s main activities below!

AKÜ’s members can be Estonian not-for-profit organizations and foundations, active in the field of sustainable development. The highest decision-making body is the General Assmebly. AKÜ also has a Council responsible for strategic planning and deciding on daily matters that cannot be brought to the General Assembly. AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. The statute is approved by the General Assembly on May 14, 2009 in Tallinn. Our financial year lasts from January 1 to December 31.

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Tallinn, Telliskivi 60a, 10412
A3 building
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Gea Kangilaski – Secretary-General, gea@terveilm.ee