Terveilm

Mis CONCORDis uut: Euroopa arengukoostöö vabaühenduste katus töötab nüüd teisiti

06.07.2016

Euroopa arengukoostöö ja humanitaarabi valdkonna vabaühendusi ühendab katuseorganisatsioon Concord, kelle abil Euroopas ja maailmale olulistes vaidlustes sõna võetakse. Et oma tööd paremini teha ning keerulistes poliitilistes aruteludes arengukoostöö väärtusi hästi esindada, tegeles Concord natuke sisevaatlusega ehk siis 2015. aastal tehti läbi organisatsiooni struktuuri muutev strateegiaprotsess. 25 väikese töögrupi asemele loodi neli suuremat HUB-i (teemakeskust), mis seisavad suurte katuseteemade eest. Muidugi on ka igas HUB-is ikka väiksemad töögrupid. Loodetakse, et selline süsteem loob natuke rohkem selgust, on läbipaistvam ja tegevused ning töösuunad on paremini korraldatud. Concordi selgem töökorraldus on eriti oluline vabaühendustele uuematest Euroopa Liidu riikidest, kuna Euroopa protsessides ei jõuta omapäid kaasa rääkida ja üksinda igasse üle-Euroopalisse detaili süveneda.

Eesti ja seega Arengukoostöö Ümarlaud on hetkel kaasatud HUB 1 ja HUB 4 töösse. Sigrid AKÜst hoiab silma peal HUB 1 kestliku arengu ning poliitikate sidususe teemadel. Mari-Helene Humana Eestist on HUB 4-s maailmahariduse ning kodanikuaktiivsuse tulipunktis. Eesti poolt on hetkel katmata HUB 2 (financing for sustainable development) ning HUB 3 (promoting civil society space). Teemakeskuste valik on tehtud, pidades silmas Eesti huvisid ja väljakutseid. Kodanikuühenduste ruumis toimetavad hästi teised Eesti vabaühendused ja Eesti arengukoostöö rahastuskorraldus on hoolimata väikesest rahakotist suhteliselt läbipaistev. Küll aga võivad teemakeskuste huvilised enda kaasamissoovist AKÜ-le märku anda, sest ülejäänud HUB-id on ka olulised.

Mida CONCORDi töös osalemine tähendab? Vastus sõltub suuresti osalejate huvist ning võimalusest panustada. HUB 1 töös on Sigrid hetkel kõige tihedamini seotud Agenda 2030-suunalise tegevusega ehk siis kestliku arengu eesmärkide jaoks rahvuslikul tasandil tehtavate plaanide jälgimise ja kommenteerimisega, samuti poliitikate sidususe küsimuses tehtava eeskostetööga. Info teiste HUB 1 teemade kohta nagu näiteks globaalne toiduga kindlustatus või migratsioon jõuab küll kohale, ent reaalseks panustamiseks ja kaasamõtlemiseks jääb päevas olevatest tundidest kahjuks puudu.

Mari-Helene tegeleb HUB 4-s selliste teemadega nagu paradigmamuutus arengu ja arengukoostöö mõtestamises ning avalikkuse kaasamisega seotud küsimused. Tänu Marile ei jää eestlaste tähelepanuta ka ELi arengukonsensuse uuendamise teema. Teemad, mille jaoks HUB 4-s tähelepanu ei jagu on näiteks maailmahariduse konsensuse uuendamine ja Global Citizensip Education Watch (à la AidWatch, ainult maailmahariduse teemal). AidWatch ise ei ole kuhugi kadunud – uues struktuuris kuulub see HUB 2 tegevuste alla ja kuigi meil ei ole hetkel selle töögrupi juures ühtegi esindajat, siis AidWatchi raporti Eesti osa kirjutamisse panustame ikka.

Väga laias laastus öeldes toob kaasatus CONCORDi tegevustesse endaga kaasa esiteks väga palju informatsiooni nii selle kohta, mis Euroopa Liidu ja Komisjoni tasandil toimub kui selle kohta, mida vabaühenduste tegelased üle Euroopa asjadest arvavad. Teiseks annab CONCORD võimaluse panustada EL-i tasandil eeskostetöö tegemisse – kommenteerida seisukohti, kirjutada poliitikadokumente jne. Kolmandaks, kõigele eelnevale tuginedes, annab CONCORDi töös osalemine teadmisi, ideesid, nippe ja kogukondlikku seljatagust eeskostetöö tegemiseks Eestis. CONCORDi töös osalemine võtab postkastiruumi ja aega, et pabereid läbi töötada. Ent kui võtta see aeg ja selekteerida hoolikalt informatsioon, mida saada tahad, ei ole kindlasti tegemist üle pea kasvava infotulvaga.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee