Terveilm

Soovitusi eetiliseks moe tarbimiseks

23.09.2015

18.-24.aprillil toimub ülemaailmne Moerevolutsiooni nädal, mille vältel kutsutakse tarbijaid rõivabrändidelt küsima riiete päritolu kohta ning avaldama tänu inimestele, kes on meie rõivad valmistanud.

Moetöötus saab olla inim- ja keskkonnasõbralik ning väärtustada nii loomingulisust kui kasumlikkust. Anname kaheksa soovitust keskkonnasõbralikuks ja eetiliseks moe tarbimiseks.

1. Rõivaid ostes mõtle sellele, kuidas saaksid neid võimalikult kaua kanda. Jälgi kvaliteeti, aegumatust, kombineerimisvõimalusi muude riietega, jne. Mida kauem kasutad samu riideid, seda kasulikum on see keskkonnale.

2. Uute riiete ostmisele eelista teenuseid – õmblusteenused ja riiete ümber tegemine, eriliste sündmuste puhul rõivaste laenutus, parandusteenused jne. Nii hoiad materjalid ringluses ja aitad kaasa kohalike töökohtade säilimisele.

3. Uusi rõivaid ostes tunne huvi, mil moel on rõivabränd tegelenud eetika- ja keskkonnaprobleemidega. Pööra tähelepanu ökomärgistele. Isegi, kui kahtlustad, et bränd annab vastuseks ilusa müügijutu, võid kindel olla, et Sinu päringud panevad vastaja mõtlema. Diskussioon on see, mis toob kaasa ka lahendused. Sina ostjana oled ju investor.

4. Ära karda osta arenguriikides toodetud rõivaid. Selle asemel uuri brändi kodulehelt või sotsiaalmeediast, kas riided on toodetud eetiliselt. Oluline ei ole see, mis riigis on ese toodetud, vaid kas tootja suhtub vastutustundlikult enda töötajatesse ja keskkonda.

5. Ära osta kõige odavamat kaupa isegi, kui see tundub kvaliteetne. Mõttelaad, et “ostsin, kuna nii odavalt sai” on kõige kurja juur. Rõivaste tootmine on seotud manuaalse tööga, seega odav hind tähendab ilmselt seda, et keegi on selle õmblemise eest saanud olematult väikest töötasu. Samuti pole selle eseme tootmisel puhul tõenäoliselt pööratud tähelepanu keskkonnamõjudele.

6. Pööra tähelepanu sellele, kuidas sa oma rõivaste eest hoolitsed. Mida harvemini neid pesed ja triigid, seda enam pikendad ka materjali eluiga. Näiteks on internet täis soovitusi, kuidas puhastada oma teksaseid neid pesumasinasse toppimata.

7. Rõivad, mis on kulunud või mida sa ei kanna, suuna teisele ringile. Võid need anda sõpradele või viia kogumispunkti. Võid kindel olla, et kui sa ei viska oma riideid lihtsalt prügikasti, siis nüüd on juba piisavalt lahendusi, et sinu rõivaste elu jätkub mujal või mõnes teises vormis.

8. Osale igal aastal toimuval Moerevolutsiooni päeval ja näita, et hoolid sellest, kes on Sinu riided valmistanud. Keera mõni riideese seljas pahupidi, tee selle sildist pilti ja postita sotsiaalmeediasse märkega #insideout. Nii näitad tootjatele, et nende kliendid on väga huvitatud sellest, kuidas ja kus nad riideid toodavad.Loe Moerevolutsiooni päevast pikemalt siit.

Meie blogist leiad veel soovitusi ja nippe, kuidas Moerevolutsiooni nädalast osa saada!

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee