Terveilm

In English

Kuidas käituda?

Lisaks hoolikalt kinkide valimisele on teisigi viise, kuidas jõuluajal ja igapäevaselt targalt tegutseda. Siin on mõned näpunäited:

  1.    Osta lihtsalt vähem asju.

Uusi asju ostes  tasub alati mõelda, kas neid on ka tegelikult vaja? Iga ostmata jäetud vidin aitab panustada kliimasoojenemise vähendamisse ja puhta vee olemasolusse arenguriikides.

  1.    Väldi plastikut ja kilet.

Valides vähem pakendatud toidukaubad ja vältides kilekottide kasutamist, aitame kaasa puhtamale loodusele üle kogu maailma. Suurepäraseid näpunäiteid kilekottide eest pagemiseks annab Killerkott.

  1.    Sorteeri ja vähenda enda prügi.

Mida rohkem prügi sorteerida, seda vähem reostab see maailma ja seda vähem on vaja uute pakendite jaoks puitu, naftat ning vett. Kõige parem on luua oma kodus prügi sorteerimise süsteem, pannes paberi-, bio- ja pakendiprügid olmejäätmetest eraldi. Pakendijäätmete puhul saab kortermajadele tellida tasuta pakendikonteineri ning eramajades pakendikoti.

  1.    Tee oma vanad asjad kellegi teise uuteks.

Aeg-ajalt tasub oma kodus teha inventuuri ja äraviskamise asemel saata riided ning asjad teisele ringile näiteks Uuskasutuskeskusesse või Humanasse. Taaskasutatud asjad toovad tulu headele eesmärkidele ja asjad ei lähe prügiks, vaid leiavad omaniku, kes jätab uue asja ostmata. Kolmekordne võit!

  1.    Taaskasuta!

Rõivatööstuse globaalne jalajälg on hiigelsuur. Uue t-särgi ökoloogiline jalajälg on 50 korda suurem kui taaskasutuspoest ostetul. Lisaks aitad vältida lapstööjõu kasutamist riiete tootmisel ja tarbetult riiete tootmist. Paljudest taaskasutuspoodidest leiab lisaks riietele ka muud tarvilikku.

  1.    Joo kraanivett!

Pudelivee tootmine on kraaniveest 2000 korda energiamahukam. Lisaks toodab see väga aeglaselt lagunevaid jäätmeid plastikpudelite näol. Mõistlik on juua värsket ja mõnusat kraanivett. Miks mitte hankida ka taaskasutatav ja kaasaskantav pudel.

  1.    Eelista hooajalist ja kodumaist toitu.

Võimalusel on mõistlik valida puu- või juurvilju, mille valmistamiseks ja meieni toimetamiseks on kulutatud kõige vähem energiat – tasub eelistada hooajalist kaupa. Ka troopiliste puuviljade kasvatamiseks on vähem energiat kulutatud, kui nad on hooajal kasvanud. Kodumaised viljad on aga eriti suur loodussääst.

  1.    Reisi hoolivalt

Reisides võiks eelistada kohalike inimeste teenuseid ja tooteid ning olla reisi ajal sealse elu suhtes hooliv. 

  1. Ära raiska toitu!

Toidu tootmiseks kulub suur osa maailma metsadest, põllumaast ja veest. Keskmine Eesti pere viskab aastas ära toitu 120 euro väärtuses. Mõistlik on enne poodi minekut ostud enne korralikult läbi mõelda ja süüa toidujäägid enne halvaks minemist ära. Head isu!

  1. Söö vähem, aga paremat liha.

ÜRO värske raporti hinnangul on liha tootmine keskkonnale sama kahjulik kui fossiilkütused. Harva ja kvaliteetset kodumaist liha süües aitame kaasa metsade säästmisele ja toiduhindade langemisele maailmaturul.

 

Samal teemal

Estonian Roundtable for Development Cooperation (acronym: AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation or have expressed interest towards that topic. AKÜ’s main goal is to work towards sustainable future, read about AKÜ’s main activities below!

AKÜ’s members can be Estonian not-for-profit organizations and foundations, active in the field of sustainable development. The highest decision-making body is the General Assmebly. AKÜ also has a Council responsible for strategic planning and deciding on daily matters that cannot be brought to the General Assembly. AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. The statute is approved by the General Assembly on May 14, 2009 in Tallinn. Our financial year lasts from January 1 to December 31.

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Tallinn, Telliskivi 60a, 10412
A3 building
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Gea Kangilaski – Secretary-General, gea@terveilm.ee