Terveilm

In English

Mida osta?

Detsembrikuu jooksul kogusime siia ideid, mida lastele kinkida, kuid avastasime, et need põhimõtted kehtivad aasta läbi, näiteks sünnipäevade või muude tähtpäevade puhul.

Ideed lastele:

 • Mida vähem kinke, seda suurem rõõm – laps suudab tähelepanu koondada ühele asjale, mitmete puhul jääb ainult avamise rõõm.
 • Vali kink, mida saab kasutada paljudes mängudes – nö ühe funktsiooniga kingid jäävad peale vaimustuse lahtumist sageli seisma. Näiteks, puidust klotsid lähevad käiku lugematutes mängudes, samas kui pehmete mänguasjadega pole eriti midagi teha.
 • Lapse soovid ja pärastine rõõm ei lähe sageli kokku – loomulikult saab kinkija mingil määral soovidega arvestada, aga lapsevanema ülesanne on soovimisest kaugemale näha ja teha valik, mis last pikalt rõõmustab.
 • Elamused – kinkekaart, kus on peal kirjas “Perepäev kelgumäel” või “Aaretejaht metsas” võib saada nende jõulude kõige meeldejäävamaks kingiks. Samuti võib kinkida lihtsaid asju, nagu meisterdamismaterjali. Rõõm tuleb siis teadmisest, et varsti hakkame koos küpsetama-meisterdama.
 • Kingi väärtus – lapsed õpivad täiskasvanute eeskuju järgi, terve aasta jooksul. Kui me ise väärtustame südamega tehtud asju, teevad seda ka lapsed. See ei juhtu ühte korraga, aga see on kingitus terveks eluks – teadmine, et meie väärtust ei määra ostetud asjade kuhi. Lisaks jääb loodus puhtamaks 😉

Mida kinkida inimesele, kellel on kõik olemas?

Kui inimesel midagi vaja ei ole, saab kinkida emotsioone. Toome siin mõned näited:

 • Elamusi! Ühine kontsert, teater, muuseumikülastus (tänapäeval on nad päris ägedad), rabamatk – igas peres on midagi, mida te pole jõudnud aasta jooksul teha.
 • Eestimaa Looduse Fondilt saab osta Reet Ausi lendorava T-särgi, lendorava rinnamärke või annetuskaarte, et toetada musta toonekure, niidurüdi või alpi-tumekoi (kes on tegelikult liblikas) elupaikade säilimist. Puhas keskkond on kingitus kõigile.
 • MTÜ Damota kaudu saab osta riidest või vilditud kotte, mille kujundus on inspireeritud Aafrikast. Ka kottide müügist saadud tulu läheb Etioopia lastele kooliraamatute ostmiseks, mis teeb omakorda suure kingi sealsetele lastele. Haridus on oluline!
 • MTÜ Mondo eetiliste kinkide valik on lai – punutud korvidest ja tikanditest kuni võimaluseni kinkida arvutikursus Keenia noortele või kits Ghana lesknaisele. (Miks just naistele?)
 • Inimõiguste Keskusest saab Reet Ausi T-särgi, mis aitab edendada inimõiguseid.
 • See nimekiri on tegelikult lõputu ja otsides leiate palju organisatsioone ja viise, kuidas endale südamelähedasel teemal head teha.

Mis meie ostudest sõltub?

Oma igapäevaste ostudega mõjutame väga palju seda, millises maailmas meie lapsed elama hakkavad. Kas toetame kodumaist mahetootjat, kes austab loodust või suurkorporatsiooni, kes reostab ja lisaks ei maksa töötajatele õiglast palka? Mida enam käitume targalt ja hoolime, seda parema maailma me endale loome.

Selge, et isegi kõige parema tahtmise juures ei suuda ükski inimene kõigi tootjate telgitaguseid läbi uurida ja ei peagi. Õnneks on mõned nipid, mis aitavad targalt osta. Kõige lihtsam – osta kodumaist kaupa või valmista kingid ise. Suuremate ostude puhul tasub tootja tausta googeldada ning jälgida toodete pakenditele trükitud märgiseid.

Levinumad eetilise kaubanduse märgid:

FairtradeÕiglase kaubanduse märk tagab, et tooraine kasvatamisel on lapsööjõu kasutamine keelatud, töölistele makstakse õiglast miinimumhinda, tehakse lisainvesteeringuid kogukonna hüvanguks ning toodetakse keskkonnasäästlikult ja väikefarmerite õigusi järgides. Fairtrade on tuntuim eetiline märk ja seda leiab paljudelt Eesti toodetelt: kohv, tee, suhkur, puuviljad, kakao jne. Märgistussüsteemi on kritiseeritud selle väikse mõju tõttu kõige vaesematele farmeritele ning stabiilise hinna maksmise eest sõltumata maailmaturu hindadest.


Rainforest Alliance. Roheline konn tagab, et kauba tootmisel pole kasutatud orja- ja lapstööjõudu ja et tootmisprotsessid kaitseksid ja arendaksid loodust ja säilitaksid looduslikku mitmekesisust. Märgi leiab Eestis näiteks kohvi, tee ja banaanide pealt. Märgistussüsteemi on kritiseeritud selle eest, et tootjatele ei tagata miinimumtulu ning märki võib kasutada ka vaid alates 30% kontrollitud sisalduse puhul.


UTZ Certified. UTZi märk tagab, et asja tootmisel pole kasutatud orja- ja lapstööjõudu ja et asjad oleksid toodetud keskkonnasõbralikult ja säästlikult. UTZi märgi leiab Eestis näiteks kohvi, tee ja kakao ja šokolaadi pealt, ka osa Kalevi tooteid on UTZ märgiga. UTZ-d on kritiseeritud selle odavuse ja minimaalsete keskkonnanõuete tõttu: UTZ ei taga põllumeestele miinimumhinda ning lubab muuseas ka geneetilised muundatud toorainet.


Igaüks saab parema maailma jaoks ette võtta väikseid, aga olulisi samme. Osta veidi vähem ja teadlikumalt, käituda kraad hoolivamalt ja toetada häid ja õiglasi otsuseid. Rohkem soovitusi ja infot leiad Terve ilma blogist.

 

Samal teemal

Estonian Roundtable for Development Cooperation (acronym: AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation or have expressed interest towards that topic. AKÜ’s main goal is to work towards sustainable future, read about AKÜ’s main activities below!

AKÜ’s members can be Estonian not-for-profit organizations and foundations, active in the field of sustainable development. The highest decision-making body is the General Assmebly. AKÜ also has a Council responsible for strategic planning and deciding on daily matters that cannot be brought to the General Assembly. AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. The statute is approved by the General Assembly on May 14, 2009 in Tallinn. Our financial year lasts from January 1 to December 31.

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Tallinn, Telliskivi 60a, 10412
A3 building
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Gea Kangilaski – Secretary-General, gea@terveilm.ee