Terveilm

Andakidz ehitab Filipiinidele kogukonnamaja

04.11.2014

Birgit Naur, MTÜ Andakidz

Selle aasta augustis alustasime Andasse kogukonnakeskuse ehitamist. Esialgselt oli plaan rajada raamatukogu ja vaba aja keskus vaid lastele, kuid praeguseks on projekt laienenud nii, et keskusest saab kasu terve kohalik kogukond – lapsed ja täiskasvanud. Keskuse plaanime avada juba 2014. a. jõuludeks.

Andas ei ole siiani raamatukogu, samuti on laste vaba aja veetmise ja huvitegevuse võimalused väga kasinad. Kogukonnakeskust saavad kasutada igas vanuses lapsed koolivälisel ajal (peale tunde, nädalavahetustel ja pühadel) kohana, kus joonistada ja maalida, lugeda raamatuid ja mängida lauamänge, teha käsitööd, nautida erinevaid muusikainstrumente, vaadata haridusprogramme, laulda, tantsida, korraldada üritusi jne. Samuti saab keskuses organiseerida lastele huviringe.

Tööpäevadel, kui lapsed on koolis, saavad keskuse ruumid enda kasutusse kohalikud täiskasvanud erinevate kogukondlike ürituste, koolituste, projektide ja koosviibimiste jaoks.

Keskuse projekteeris vabatahtlikuna noor Eesti arhitekt Hanna Läkk – ja projekt sai tõesti fantastiline. Ehitusel kasutame võimalikult palju taaskasutatud materjale – näiteks seinad ehitame liivaga täidetud plastpudelitest (mida vedeleb siin kõikjal), vanadest autorehvidest teeme mööblit (peamiselt toole), pudelikorke kasutame kaunistusteks ja aknad valmistame tühjadest klaaspudelitest. Taaskasutatud materjale kombineerime kohaliku toorainega nagu bambus, kohalik palmipuit, palmilehed (nipa palm). Seega tuleb keskusest üks igati keskkonnasõbralik hoone.

Andakidz kogukonnamaja2

Projekti peamine rahastaja on Henkel Balti, Ele Kõlari kaasabil. Lisaks oleme annetusi saanud eraisikutelt erinevatest riikidest. Siiski – meil on puudus rahalistest vahenditest keskuse sisustamiseks (sisetööd, mööbel, tehnilised vahendid), samuti vajame mänguasju, arendavaid mänge, muusikainstrumente ja vabatahtlikku tööjõudu. Kui Sul on võimalus Anda lapsi aidata ja rõõmustada, siis palun tee seda kas raha või asju annetades või hoopis vabatahtlikuna tööle tulles.

Milleks on lastele keskust vaja?

Lapsed armastavad mängida ja see on neile vajalik tegevus. Mänguasjad ja mängud aitavad lastel mängimisest rohkem kasu saada ja rõõmu tunda:

  • mängimine arendab kujutlusvõimet;
  • mängimine edendab sotsiaalseid oskusi;
  • mängimine toetab füüsilist arengut;
  • mängimine aitab lastel toime tulla erinevate emotsioonidega.

Me kõik teame, et lapsed armastavad raamatuid, kui neid lugema innustada. Lugemine võib olla oluliseks teguriks, mis aitab lastel elus paremini hakkama saada ja vaesusest välja tulla.

Lugemisoskus on väga oluline kuna:

  • lugemine treenib lapse aju oluliselt rohkem, kui näiteks televiisori vaatamine;
  • lugemine parandab lapse keskendusmisvõimet;
  • lugemine laiendab silmaringi jagades lastele teadmisi elust
  • nende ümber lisaks nende enda kogetule (inimestest, kohtadest ja sündmustest);
  • lugemine suurendab laste sõnavara, mis aitab kaasa paremale keelekasutusele nii sõnas kui kirjas;
  • lugemine arendab laste kujutlusvõimet;
  • lugemine aitab lastes tekitada empaatiavõimet;
  • hea lugemisoskus tagab paremad õpingutulemused;
  • lugemine on vahva;
  • lugemine lõdvestab keha ja rahustab meeli.

MTÜ Andakidz alustas tegevust 2012. aastal, kui MTÜ asutajad Robin Gurney ja Birgit Naur asusid elama Filipiinidele, Anda külasse Boholi saarel. Tegutsema ajendas kohalike perede väga kasinad elutingimused, laste kehv haridustase ja üldine teravalt silmatorkav vaesus regioonis.

MTÜ aitab vaesuses elavaid lapsi ja peresid Anda regioonis. Andakidz aitab edendada laste haridust, loob raamatukogusid koolide ja lasteaedade juurde, parandab perede elutingimusi ja edendab sotsiaalset ettevõtlust. Samuti oleme suured taaskasutuse ja säästva arengu pooldajad. Üheks suurimaks saavutuseks siiani on olnud projekt “Liiter valgust – Bohol”, mille käigus paigaldati 2000 taaskasutatud plastpudelist valmistatud valgustit vaeste perede kodudesse ja koolidesse. Projekti kaasrahastas Välisministeerium humanitaar- ja arengukoostöövahenditest.

Suures osas tegutseb MTÜ eraannetustel. Rohkem infot MTÜ Andakidz tegevuse kohta  ja Facebooki lehelt.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee