Terveilm

Arengukoostöö Ümarlaud: rassismi vastu tuleb tõhusamalt võidelda

21.03.2015

Täna tähistatakse maailmas rahvusvahelist rassismivastast päeva, mille eesmärk on pöörata tähelepanu rassilise diskrimineerimise halbadele tagajärgedele ja julgustada inimestes sallivust kõikide maailma elanike vastu.

Rassism on sotsiaalne konstrukt – loodud arusaam, et inimeste võimed ja sellest tulenevalt nende õigused sõltuvad bioloogilistest omadustest, mille põhjal jagunevad inimesed rassideks. Diskrimineerimise all mõeldakse ebavõrdset kohtlemist, mil üht isikut koheldakse halvemini kui teist isikut samas olukorras.

Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaeksperdi Anna Karolini sõnul vajavad riigid üle maailma abi rassismi tagajärgedega võitlemiseks: “Paljud arenguriigid seisavad silmitsi koloniaalajastust pärit majandusliku ebavõrdsusega. Nii rassismist kui etnotsentrismist motiveeritud kuritegusid ja halbu poliitikaid leiab Ungarist Elevandiluurannikuni. Diskrimineerimise vastu võitlemiseks on vaja tugevat rahvusvahelist survet õiguslike ja sotsiaalmajanduslike reformide läbi viimiseks,” ütles Karolin.

Hoolimata rahvusvahelistest lepetest pole rassiline diskrimineerimine ja selle tagajärjed maailmast kadunud. Rassismi kasutati koloniaalajastul sageli vägivalla ja põliselanike õigusi eiravate reformide läbiviimiseks. Lääneriikide survel ei tagastatud iseseisvumise käigus eurooplaste poolt omandatud varasid ja paljude arenguriikide parimad põllumajandusmaad ning väärtuslikumad kaevandused kuuluvad senini lääne firmadele. Nii on maailma sissetulekute ebavõrdsuse edetabeli tipus näiteks mitmed Lõuna-Aafrika riigid.

Rassismivastases võitluses mängib olulist rolli ka haridus ja ühiskondlikud arvamused. “Paljud eelarvamused saavad alguse ühiskonnast kuuldust. Tegelik maailm on aga anekdoodist või saunas kuuldud jutust tunduvalt keerulisem. Kriitilist mõtlemisoskust ja põhjalikke teadmisi pakkuv haridus on ühiskonna toimimiseks hädavajalik,” lisas Karolin.

Rahvusvahelist rassismivastast päeva peetakse 21. märtsil, kuna 1960. aastal  avas Lõuna-Aafrika politsei tule ja tappis  Sharpeville’s aparteidivastasel  rahumeelsel meeleavaldusel 69 osalejat. 1966. aastal kuulutas ÜRO üldassamblee selle päeva rahvusvaheliseks rassismivastaseks päevaks ja kutsus üles rahvusvahelist üldsust suurendama oma panust rassilise diskrimineerimise vastu.

Arengukoostöö Ümarlaud on avalikes huvides tegutsev 29 arengukoostöö ja maailmahariduse valdkonna kodanikuühendust esindav organisatsioon.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee