Terveilm

Eesti Pagulasabi tegevuste ülevaade 7. novembril 2023

07.11.2023

·       Neljapäeval, 9. novembril korraldab Eesti Pagulasabi Tallinnas rahvusvahelist humanitaarabi konverentsi. Rohkem infot kodulehel, ülekannet on võimalik jälgida ka Pagulasabi YouTube kanalil ja Facebooki lehel

·       Eesti Pagulasabi avas esinduse Armeenias ning alustas kampaaniaga põgenike toetuseks

·       Ukrainas pakume talve üleelamise toetust tahkekütuste nagu kivisüsi, küttepuud, brikett või pelletid ostmiseks või gaasiarvete eest tasumiseks haavatavatele leibkondadele

·       Kogume toetusi generaatori soetamiseks Ida-Ukrainasse kampaaniaga “Anna siilile särtsu”

Humanitaarabi programm

Ukraina 

·       Anname rahapõhist abi (multi-purpose cash assistance), mille eest saavad inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Praeguse seisuga oleme rahapõhist abi andnud üle veerand miljonile ehk ca 252 500 inimesele kokku ca 46 miljoni euro väärtuses. Rahapõhine toetus leibkonnaliikme kohta ühes kuus on 3600 UAH (umbes 92 eurot). Kokku saab abi kolme kuu vältel. Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi kõnekeskus ja taotlusplatvorm: https://register.pagulasabi.ee/. Hetkel anname toetust Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi, Hersoni ja Mõkolajivi oblastides. 

·       Pakume talve üleelamise rahalist toetust tahkekütuste nagu kivisüsi, küttepuud, brikett või pelletid ostmiseks või gaasikütte arvete eest tasumiseks maal ja äärelinnas elavatele haavatavatele leibkondadele. Abi saab taotleda samades piirkondades, kus pakume ka üldist rahapõhist toetust. Kogu talvehooaja jooksul on majapidamistel õigus saada kütteabi 17 500 UAH (450 EUR).

·       Aprillist kuni oktoobrini andsime toiduabi üle 27 000 inimesele Harkivi, Donetski, Hersoni ja Zaporižžja oblastites.

·       Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative’ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks onZaporižžja, Hersoni ja Donetski oblastid. 

Toimetulekuprogramm

Ukraina

·       Pakume haavatavas seisus olevatele naistele võimalust osaleda ettevõtlusprogrammis, et saada uusi teadmisi ning teenida jätkusuutlikku sissetulekut. 2023. aastal oleme koolitanud 120 inimest ja andnud 41 ettevõtlustoetust kokku 105 000 USD väärtuses Dnipropetrovska, Zaporižžja, Kirovohradi, Kiievi, Poltava, Sumõ, Harkivi, Tšerkassõ ja Tšernihivi oblasti abisaajatele. Varasemaid videosid naiste loodud väike-ettevõtetest näeb Eesti Pagulasabi YouTube kanalil. 

Eesti 

·       8. oktoobril toimus Pagulasabi ja Garage48 koostöös läbiviidud ettevõtlusprogrammi finaalüritus, kus valiti välja 16 parimat äriideed. Parimatele anti auhinnaks võimalus osaleda 6-kuulises mentorprogrammis, mis sisaldab endas ka vaimse tervise tuge. Empowering Women programm pälvis tänavuse üle-eestilise Täiskasvanud Õppija Nädala raames (TÕN) eripreemia “Aasta kogukondadevaheline õpitegu’’.

·       Käimas on ettevõtluse arendusprogramm Tartus ja Jõhvis, mille käigus saavad 30 Ukraina üksikisikut või meeskonda tuge oma äri alustamiseks või jätkamiseks Eestis. 29. oktoobril toimus osalejatele ja nende peredele kultuuriüritus Ida-Virumaal. Programmi lõpus valitakse žürii poolt välja 3 parimat, kes saavad auhinnaks 1000-eurose toetuse.

·       Lõppenud on tööturuprogrammi koolitused, mille eesmärk oli toetada ja valmistada osalejaid ette Eesti tööturule sisenemiseks. Kokku osales programmis 48 inimest ning see toimus vene ja inglise keeles. Järgnevad kolm kuud on osalejatel võimalus kasutada mentorite abi.

Jordaania 

·       Hetkel on Jordaanias käimas programm eesmärgiga rajada väike-mõõdulised kasvuhooned kasusaajate kodudesse, et nad saaksid kasvatada oma tarbeks toitu või väärindada saaki sissetulekute suurendamiseks. Kasvuhoonetesse rajame hüdropoonilisi veesäästlikke istutussüsteeme vastavalt kasusaajate varasemale kogemusele ja nende soovitud põllumajanduskultuuride kasvatustingimustele. Projekti raames kavandatud kaheksateistkümnest kasvuhoonest on tänaseks kerkinud üksteist, ülejäänud kasvuhooned valmivad aasta lõpuks.

Nõustamisprogramm

·       Nõustame inimesi eelregistreerimisega Tallinnas (Vambola 6, Eesti Pagulasabi kontor) iga päev vahemikus 10-17. Kõikidele põgenikele ning neid aitavatele institutsioonidele ja inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (avatud E-R kell 10-17), e-mail counselling@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007.

·       Jätkuvad igakuised kohanemist toetavad koolitused üle Eesti viiel teemal: haridussüsteem, ettevõtlus, juriidilised küsimused Eesti ja Ukraina näitel, töövaldkond ja digioskused. Tänaseks on toimunud ligi 400 koolitust. Nõustamised leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui veebi teel ning neist on osa võtnud ligi 5000 Ukraina pagulast.

·       Keskendume hädamajutuse pakkumisele nendele ukrainlastele, kes on ootamatult elukoha kaotanud. 

Vaimse tervise programm

·       Vaimse tervise suunal pakume MindSpringi programmi pagulastele üle Eesti. Esimesed grupid alustasid märtsis ja tänaseks on kokku saanud ligi 20 gruppi Keilas, Haapsalus, Viljandis, Pärnus, Sillamäel, Tallinnas ja Tartus.

Kogukonnaprogramm

·       Korraldame kogukonnaprogrammi raames regulaarseid grupitegevusi (naiste- ja meestegrupid, kohanemisklubid) ning suuremaid pereüritusi. Sellel aastal on toimunud kokku 260 üritust/grupitegevust, kus on osalenud üle 4000 inimese ning toimunud on viis suvist laagrivahetust kokku 120 lapsele ning sügisene linnalaager 20 noorele. Kogukonnaprogrammi toetab mh ÜRO pagulasamet (UNHCR). 

Huvikaitseprogramm

Eesti 

·       Huvikaitseprogramm andis ÜRO lapse õiguste konventsiooni täiendavale raportile ülevaate pagulaslaste õiguste täitmise kohta Eestis. Kutsusime kokku järgmise Eesti Pagulasorganisatsioonide Ümarlaua kohtumise, kus Eesti Pagulasabi, Eesti Inimõiguste Keskus ja Johannes Mihkelsoni Keskus otsustasid saata pöördumise Ukraina suursaadikule Eestis seoses sellega, et Ukraina biomeetrilised passid pole siin elavatele pagulastele kättesaadavad. Võtsime ümarlaua uueks liikmeks vastu MTÜ Mondo.

Gruusia 

·       Gruusias aitame sel aastal võimestada kodanikuühiskonda ning anda rohkem häält põgenikele läbi kogukonna nõukogude. Kogukonna nõukogud on Gruusia sisepõgenike ja Ukraina pagulaste mitteametlikud esindusorganid. 

Eesti Pagulasabi tegevused on suures osas toetatud institutsionaalsete rahastajate poolt: Euroopa Liit (ECHO), ÜRO humanitaarasjade koordineerimise amet (OCHA), USAID/Bureau for Humanitarian Assistance (BHA), Eesti Välisministeerium jt. 

Eraisikuna ja ettevõtetena saab meie tegevusi jätkuvalt toetada meie kodulehel.

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee