Terveilm

Eesti Pagulasabi toetab Euroopa Liidu rahastusel Ida-Ukraina elanikkonda enam kui seitsme miljoni euroga

12.08.2022

Eesti Pagulasabi ja prantsuse suurim humanitaarorganisatsioon ACTED allkirjastasid koostööleppe, mille raames jagab Pagulasabi Euroopa Liidu rahastusel Ukrainas sees laiali üle seitsme miljoni euro rahapõhisteks toetusteks. Abiga jõutakse viies kõige enam kannatanud oblastis elavate inimesteni, kaasa arvatud nendeni, kes elavad ajutiselt okupeeritud aladel. Kokku saavad tuge 32 190 inimest. 

“Siiani oleme nii eesti annetajate kui teiste rahastajate toel saanud rahapõhiselt toetada enam kui 130 000 inimest Ukrainas sees, jagades süsteemselt laiali üle 22 miljoni euro. Nüüd saame esmakordselt kasutada ka Euroopa Liidu rahastust, et aidata sõja tõttu kannatanud inimesi Harkivi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja ja Hersoni oblastites,” ütles Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson. 

Janson lisas, et seejuures on Eesti Pagulasabi üks vähestest humanitaarorganisatsioonidest, mis jõuab oma abiga ka okupeeritud aladele. “Kuna okupeeritud aladele ei ole võimalik ohutult viia esemelist abi, on rahapõhised sekkumised sisuliselt ainsaks võimaluseks aidata inimesi, kes on jäänud teisele poole rindejoont.”

ÜRO hinnangul vajab erinevat tüüpi humanitaarabi Ukrainas hinnanguliselt 15,7 miljonit inimest. Üle kuue miljoni inimese on sõja eest lahkunud välisriikidesse, lisaks 6,6 miljonile, kes on olnud sunnitud riigisiseselt turvalisemat asupaika otsima. 

Rahapõhine abi on üks peamistest ja eelistatud abi andmise viisidest. Rahapõhise abi summa on hetkel kehtiva kokkuleppe alusel 2220 grivnat (umbes 59 eurot) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus, abi antakse seejuures kolm kuud järjest.

“Eesti Pagulasabi Ukraina kohapealne meeskond koosneb umbes 40 inimesest, kes töötavad igapäevaselt, et hinnata abivajajate haavatavust, kontrollida esitatud andmeid ja teha neile vajalikud ülekanded. Monitoorimisandmed näitavad, et peamiselt on rahapõhist tuge kasutatud toidu, ravimite ja hügieenitarvete ostmiseks ning elupinnaga seotud kulutusteks,” rääkis Janson. 

Eesti Pagulasabi ja ACTEDi elluviidavat humanitaarabioperatsiooni rahastab Euroopa kodanikukaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraat ECHO (Directorate-General for European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations). Tegemist on esimese korraga, kui mõni Eesti organisatsioon ECHO-lt humanitaarabi operatsioonide elluviimiseks rahastust saab.

Lisainfo

ACTED on 1993. aastal asutatud Prantsusmaal baseeruv rahvusvaheline humanitaarorganisatsioon, mille eesmärk on toetada hädasolijaid ning edendada kaasavat ja jätkusuutlikku majanduskasvu. ACTED on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Hetkel tegutseb ACTED 40 riigis.

Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Hetkel tegutseb Pagulasabi humanitaarabi pakkujana 5 riigis.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee