Terveilm

Jääaja keskus ja Arengukoostöö Ümarlaud avasid Ülemiste keskuses kliimainstallatsiooni

02.02.2023

Arengukoostöö Ümarlaud ja Jääaja keskus on Ülemiste keskuses üles pannud installatsiooni, mis kujutab kliimamuutuseid ja selle tekkepõhjuseid. Kuidas loodus hoiab tasakaalu, mille kiire rikkumine võib aga kaasa tuua katastroofilised tagajärjed. Näitus on Ülemiste keskuse aatriumis üleval kuni 15.veebruarini ning liigub seejärel edasi Tartu Kvartali keskusesse.

Jääaja keskuse tegevjuht Kadri Valner ütles, et näitus on vaid esimene samm.

“Me sõltume planeedist Maa. Ja vastupidi – kus elame, mida sööme, kuidas liigume ja kui palju minema viskame, kõik see mõjutab Maad. 8 miljardi inimese püüdlus kõrgema elustandardi poole viib Maa ressursside ammendumiseni ja elukeskkonna hävimiseni. Mida saame teha, et Maa säiliks elamisväärsena nii meile kui järgnevatele põlvkondadele? Nendele küsimustele otsime vastust selle installatsiooniga praegu, aga see on alles esimene samm. Selle näituse ümber hakkame Jääaja keskuses looma kogu uut kliimamuutuste teemalist korrust, et näidata ära, kuidas, miks ja mida kliimamuutused meie ümber puudutavad,” sõnas Valner.

Arengukoostöö Ümaralaua juht Susanna Veevo leiab, et kliimamuutuste temaatika on hetkel maailma üks olulisemaid.

“Maailma rikkaimad riigid emiteerivad 92% kasvuhoonegaasidest. Lisaks emiteerib rikkaim 1% inimkonnast üle kahe korra rohkem kui  maailma vaesem pool elanikkonnast ehk vaeseimad 3.1 miljardit inimest. Sellegipoolest suudavad rikkamad riigid kliimamuutustega, mida nad ise põhjustavad, edukamalt hakkama saada. Vaesemad riigid, kes ise kliimamuutustesse ise otseselt ei panusta, on aga need, kes kannatavad enim. See on aga muutumas ja kliimamuutuste mõju tunneme iga aasta ka Eestis, Euroopas ja mujal läänemaailmas aina rohkem. Sellele tähelepanu tõmbamine on üks olulisemaid teemasid, millega hetkel tegeleda saame,” ütles Veevo.

Ülemiste keskuse turunduse ja vastutustundliku ettevõtluse valdkonnajuht Tiia Nõmm avaldas lootust, et ülespanek köidab peasissekäigu juures asuvas aatriumis paljude külastajate tähelepanu ja annab võimaluse võtta hetk kliimamuutuste teemadel mõtisklemiseks. “Meil on hea meel, et saame aidata tuua seda palju räägitud, aga siiski veel mitmetele kaugena mõjuvat temaatikat inimestele lähemale,” lausus ta.

Nõmme sõnul on ka Ülemiste keskus seadnud eesmärgiks vähendada järjepidevalt enda tegevusest tulenevat keskkonnamõju. Palju tööd on selleks juba ära tehtud, kuid jätkuvalt otsitakse võimalusi, sealhulgas uusi tehnoloogilisi lahendusi, energiatõhususe suurendamiseks, ringmajanduse võimaluste arendamiseks ning säästva transpordi edendamiseks.

Näitus on loodud 90% taaskasutatud materjalidest. Metallkonstruktsioon on “päästetud” vanametalli laoplatsilt.

Näituse stendide materjalina on kasutatud ECOply plaatmaterjali.  See on taaskasutatud keskkonnasõbralik ja ökonoomne asendusmaterjal traditsioonilisele vineerile ja ühekordsetele plastplaatidele. ECOply on valmistatud 100% plastjäätmetest, peamiselt PE- ja PP-plastikust, mis tavaliselt ladestatakse või põletatakse ning on oma kasutusaja lõpus täielikult taaskasutatav.

Installatsiooni valmimist toetas Climate of Change võrgustik Euroopa Komisjoni DEAR meetmest

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee