Terveilm

Märka ägedaid asju!

03.04.2020

Eriolukorra ajal on kaubanduskeskused kinni ning kindlasti on kodus olles paljudel peal suur tuhin sukelduda e-kaubanduse võludesse. Tegelikult on nüüd aega vaadata ja mõelda, mis asju meil kasutuses ja kappides tegelikult olemas on. 

Nende juba olemasolevate asjade väärtustamiseks on Arengukoostöö Ümarlaud alustanud kampaaniat #väärtvana, mille raames kutsutakse inimesi üle oma veel kasutatavat ja tänase maailmaga ühilduvat tarbeeset ka teistele tutvustama läbi nende esemete loo. 

Juba saadetud lugudega saab tutvuda siin: https://www.terveilm.ee/vaartvana/

Idee autor, hariduspsühholoog Grete Arro: “Paljud keskkonnasäästule suunatud lahendused on rohepesuhõngulised – suunates vaikimisi tarbima midagi muud, midagi “õilsamat”, õigemast materjalist, õigema päritoluga, aga ikkagi tarbima. See võib tekitada hea tunde, aga sellest ei pruugi olla keskkonnaeesmärkide poole püüdlemisel kasu. Kui mõelda kestliku arengu peale, siis jäätmetega tegelemine on tagajärje, mitte põhjusega tegelemine. Miks me ei pane oma korduvkasutatavaid veepudeleid joonele ja ei kiitle, kellel on vanem? Kes on sama asja kauem kasutanud? Sama asja lõputu kasutus oleks ju reaalne probleemi lahendamine. Ja kui ma ütlen vana, siis mitte see vana, mida eksponeeritakse koduajakirjade piltide puhvetiservadel. Ei, mitte museaalid. Vaid see vana asi, mis on igapäevaselt kasutatav ja tänase maailmaga ühilduv. Just see vana asi, mis ei ole tingimata veel “äge”, ajastute hingusest väärindatud.”

Esialgu sotsiaalmeedias leviv #väärtvana kampaaniaga näidatakse, et igal asjal on oma lugu. Kas ka sinul on midagi vana ja väärtuslikku, mille lugu teistega jagada ja mida veel kasutad? Vanaisa kell või ikka veel sõitev esimene auto? Maa sisse kaevatud ja sugupõlvi hiljem leitud ehted või lausa juhtmega telefon? Vanast vinüülplaadist tehtud seinakell või kleidikäisest tehtud Sipsik? Selja-, käe-, üleõla- või turukott, mis on su sõprade jaoks muutunud sinu kehaosaks? Igavene joogipudel või kohvitops, sinu eluraskuste kriimud külgedel? Mitmeid kordi parandatud jalanõud?

Arengukoostöö Ümarlaua juhataja Agne Kuimet: “Praegu kodus olles on meil lihtsam mõelda kestliku tarbimise peale, mis on pikas plaanis ka kindlasti soodsam nii igale indiviidile kui ka keskkonnale. Kestlik tarbimine ja tootmine taotleb „vähemaga rohkema tegemist“ ning miks mitte alustada poodlemist oma kapist, kuurist või garaažist, et leida, mida seal kasutada ning millest midagi rohkemat teha.”

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee