Terveilm

Rahvusvahelist õiglase kaubanduse päeva tähistatakse 14. mail.

13.05.2022

Õiglase kaubanduse päeva tähistatakse Eestis tänavu juba viieteistkümnendat korda. Värskelt avaldatud uuringust selgub, et Eesti noored on teadlikud tarbijad ja eelistavad võimalusel õiglase kaubanduse tooteid. 

Õiglase kaubanduse uuring kooliõpilaste seas leidis Eestis aset neljandat korda, Lätis ja Leedus oli see esmakordne. Kokku osales uuringus 3537 õpilast 74-st koolist. Uuringu kohaselt usub 74%  Eesti, 71% Leedu ja 64% Läti õpilastest, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada inimeste elu tarneahela teises otsas. 75% Eesti õpilastest on valmis ostma õiglase kaubanduse tooteid, aga uuring toob välja ka fakti, et vastavaid tooteid on seni meie poelettidel raske märgata ja leida. Kaupade valik siiski kasvab vaikselt, aga kindlalt – 2021. aastal oli Eestis müügil vähemalt 623 erinevat õiglase kaubanduse märgisega toodet ja selliste toodete  jaemüügi väärtus Baltikumis on kasvanud üle 45 miljoni euro. Uuringu koolinoorte hulgas korraldasid Mondo Eestist, Zala Briviba (Green Liberty) Lätist ja LitDEA Leedust, uuringut toetas õiglase kaubanduse organisatsioon Fairtrade Finland. 

Käesoleva aasta algusest on õiglase kaubanduse temaatikat pikalt vedanud Mondo andnud teatepulga üle Fairtrade Finlandile (Reilu kauppa ry), kuhu asus tööle Fairtrade kliendihaldur Eestis, Jana Jesmin. Jana töötab selle nimel, et õiglase kaubanduse tooted oleks teada ja saadaval Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus. Ka nimetatud riikide tootjate, kes soovivad Fairtrade sertifikaadiga toorainet kasutada, litsentseerimine ja tegevuste juhendamine toimub Fairtrade Finland kaudu. Tehakse koostööd nii maaletoojate, edasimüüjate, jae- ja hulgikaubandusega, HoReCa sektoriga kui mõjuorganisatsioonidega ja panustatakse rahvusvahelistesse arengukoostööd puudutavatesse tegevustesse. 

Fairtrade teemaliste uudistega saab tutvuda lehel www.fairtrade.ee ning samuti on info leitav Facebookis Fairtrade Eesti grupis. Intervjuud õiglase kaubanduse esindajaga Eestis saab lugeda SIIT

Koolinoorte seas läbi viidud uuringuga Eesti kohta saab tutvuda siin: Eesti õpilaste arvamus õiglasest kaubandusest (fairtrade.ee)
Täismahus võrdleva uuringuga Eesti, Läti ja Leedu kohta saab inglise keeles tutvuda siin: Fair Trade research in schools

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee