Terveilm

Riigiametnike keskkonna saastajate juurde tööle minek tekitab eetilisi küsimusi

07.09.2023

Taskuhäälingu „Rohepöörane“ viimases osas arutati, milline nn jahtumisperiood peaks olema kõrgetel riigiametnikel enne erasektorisse minekut.

Saatejuhid Mart Valner ja Madis Vasser kutsusid viimasesse saatesse külla SEI Tallinna vanemeksperdi Ivo Krustoki ning lahkasid kõrgete riigiametnike erasektorisse suundumist. Arutelu ajendas hiljutine kliimaministeeriumis toimunud kaadrivahetus, mille käigus vahetas töökohta ka kantsler Meelis Münt ja läks Viru Keemia Gruppi.

Krustok ütles, et ametnike minek erasektori ametikohtadele on loomulik ja seda võiks isegi julgustada. „Lõpptulemusena me tahaksimegi, et inimesed nii ametkonnas kui erasektoris tunneksid neid teemasid, liiguksid nende vahel. Me tahaksime ka seda, et avalikus sektoris oleks rohkem pädevust ettevõtluse kontekstis,“ ütles ta. „Omaette küsimus on see, et kas see, mida sa erasektoris teed, peaks toetama teistsuguseid väärtusi kui see, millega sa oled tegelenud avalikus sektoris ja vastupidi,“ leidis Krustok, et riigiasutusest eraettevõttesse minek tekitab siiski eetilisi küsimusi.

Samuti arutati saates kliimaministeeriumi juurde loodud kliimanõukogu funktsiooni ja koosseisu. Valner tõi esile, et tegemist ei ole teadlaste koguga. Ta ütles, et tema hinnangul peaksid teadlased olema need, kes meie kliimamuutuste vastast võitlust juhivad.

Vasser täiendas, et jääb mulje, nagu oleks kliimanõukogu suvaliselt kokku pandud. „Kus need noored siis jäid?“ küsis ta, juhtides tähelepanu tõsiasjale, et nõukogu keskmine vanus on võrdlemisi kõrge.

Miks vajab ametnike erasektorisse minek saatejuhtide arvates avalikku debatti? Kes võiks saada kliimaministriks, kui Kristen Michalist peaks saama peaminister? Kuula lähemalt saatest.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee