Terveilm

Viimase hetke kingitused võivad olla kõige suurema keskkonnamõjuga

21.12.2018

Sel nädalavahetusel läheb poodidesse suur hulk inimesi, kellel jõulukingid veel soetamata. Kui kingituste ostmine jääb viimasele hetkele, on oluliselt suurem risk, et leitu on koormav keskkonnale ja kasutu kingi saajale. Kingi Targalt algatus annab ideid, kuidas teha lähedastest ja loodusest hoolivaid kinke.

Arengukoostöö Ümarlaua kommunikatsioonijuht Katrin Pärgmäe sõnul on kingitustel kaugele ulatuv mõju. „Lapsed õpivad täiskasvanute eeskuju järgi, terve aasta jooksul. Kui me ise väärtustame südamega tehtud asju ja koos oldud aega, teevad seda ka lapsed ja see on kingitus terveks eluks. Ostes vähem asju, saame lastele pärandada puhtama planeedi ning teiseks teadmise, et meie väärtust ei määra ostetud asjade kuhja kõrgus“.

Kuigi kõigil meist on soov jõulude ajal lähedasi meeles pidada ja neid kinkidega rõõmustada, on liigne tarbimine kahjulik nii keskkonnale kui vaesemate riikide inimestele. Tarbimine on ka üks suuremaid kliimamuutuste põhjustajaid, sellega on seotud plastikureostus, transpordist tulevad heitmed, prügi teke, tootmises tekkiv õhusaaste, jne.

5 ideed, kuidas teha kink, mis hoolib saajast ja loodusest:

  1. Elamused – enamasti ei ole peredes puudust asjadest, vaid ajast. Millal käisite koos teatris, kontserdil, matkal või SPAs? Elamuskingid on oma olemuselt väikese keskkonnamõjuga, tuues samal ajal rõõmu ka peale jõule. Parima elamuskingi tegemine nõuab kindlasti enne väikest luuret.
  2. „Minu aja kinkekaart“. Mis võiks näiteks väikeste lastega peret rohkem rõõmustada kui teadmine, et hoiate järgmisel aastal kolmel õhtul nende lapsi? Autota inimesele võib rõõmu teha „taksoteenuse“ kinkekaart. Lapsi võib rõõmustada kupongide pakett „saan tund aega kauem üleval olla“, „üks päev minu valitud tegevusega“, “kinoskäik minu valitud filmile“, jne Kõige olulisem on see, et valida tuleb tegevus, mis teeb rõõmu kingi saajale.
  3. Ka kasutatud asjad võivad olla suure väärtusega – kaubanduskeskuse asemel saab minna antiigipoodi, et leida sealt raamatuid, kunsti või ehteid.
  4. Ise tehtud kink ei pruugi võtta palju aega või vahendeid – karp küpsiseid koos südamest tulnud kirjaga toob kauaks rõõmu (eriti arvestades, et põhjamaalastena ei ole paljudel meist lähedastele kerge öelda, kui erilised ja kallid nad on).
  5. Kui inimesel ei ole midagi vaja, saab tema nimel teha kingi inimesele või loodusele, kes seda väga vajab. Nii saab ühest kingist topeltrõõmu!

Lisainfo kõikide ideede kohta

Hoolivate kingituste visuaal.

FB sündmus Rohelised jõulud –rohkem aega, vähem asju! 

Arengukoostöö Ümarlaud on katusorganisatsioon 33 Eesti vabaühendusele, kes tegelevad kestliku arengu ja arengukoostöö teemadega.

Foto: Toolbox Estonia, Tõnu Tunnel

Katrin Pärgmäe
Kommunikatsioonijuht
katrin@terveilm.ee
+372 56623823

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee