Terveilm

Ghana


View Eesti arengukoostöö Ghanaga in a larger map

Ghana on pindalalt u. Suurbritannia suurune riik ning on endine Briti koloonia. Kolooniana oli Ghana nimi Kuldrannik, aga kui Ghana iseseisvus esimese Aafrika riigina aastal 1957, muutis ta oma nime Ghanaks, iidse Ashanti kuningriigi nime järgi. Praegu on Ghanas u. 24 790 000 elaniku ja riik on jagatud 10 administratiivseks osaks. Poliitiliselt ja majanduslikult läheb Ghanal hetkel hästi. Taha on jäänud sotsialistlikud eksperimendid, sõjaväeline võim ja majanduslangus. Näitajate poolest võib Ghana saavutada mõned aastatuhande arengueesmärgid aastaks 2015. Siiski on inimarengult Ghana 135. kohal 187 riigi seast ÜRO inimarengu indeksi järgi (2011).

Riigi erinevad osad on siiski arengus väga erineval järjel. Kui terves riigis läheb kooli 84% lastest, jõuab koolipinki ainult 56% Põhja-Ghana lastest. Hariduse erinev tase on näha ka kirjaoskuse suhtes. Kolm neljast Põhja-Ghana elanikust ei oska lugeda ja kirjutada, samas riiklikul tasandil on kirjaoskamatuid u. 43%, (statistika 2008). Statistika järgi elab 70% Upper-East regiooni (kus Kongo küla asub) elanikest vaesuses (elamiseks alla $2 päevas).

Eestist teeb Ghanas arengukoostööd MTÜ Mondo, kelle tegevuskohaks on Kongo küla riigi põhjaosas, Bolgatangast u. 30 km Bawku poole. MTÜ Mondo partneriks Ghanas on kohalik organisatsioon Kongo Village Development Committee (KDC), kus kohalike külalaste hariduse toetuse koordineerimisega tegeleb eraldi komisjon “Adopted children sub-committee”. Toetatakse laste haridusteed ning lesknaiste toimetulekut.

Kingid Ghanasse

//

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee