Terveilm
Menu
Facebook
Twitter
Youtube
Linkedin

25. septembril täitub kaks aastat ajast, kui ÜRO kiitis heaks kestliku arengu eesmärgid (Sustainable Development Goals) kõikidele riikidele, kaasa arvatud Eestile.

Kõikidelt ÜRO liikmesriikidelt oodatakse poliitika kujundamisel nendest 17 eesmärgist lähtumist – on oluline, et ükski meie tegu või poliitika ei teeks maakerale ega siin elavatele inimestele veel rohkem kahju. ÜRO liikmena on selle kohustuse võtnud ka Eesti.

Arengukoostöö Ümarlaua juht Sigrid Solniku sõnul on kahe aasta jooksul toimunud hüpe teadlikkuses, kuid mitte poliitikates. “Euroopa ja teised arenenud riigid on enda edu üles ehitanud ainult majanduskasvu mõõtes. Inimeste heaolu on hüppeliselt kasvanud, kuid me ei mõtle igapäevaelus sellele, et meie tarbimisühiskond kahjustab inimesi ja loodust üle maailma. Kui kestlik areng ei muutu sisuliseks eesmärgiks, on tulemus reostatud planeet ja süvenev ebavõrdsus kogu maailmas, kaasa arvatud Euroopas.”

ÜRO kestliku arengu eesmärkidel on head võimalused saada majanduskasvu asemel arengu mõõtmise tööriistaks. SDG-de puhul on elukvaliteet seotud loodusvarade ja keskkonna talumisvõimega, saavutades tasakaalu inimeste heaolu ja keskkonna võimaluste vahel. Majandusarengut mõõdetakse samuti, kuid see on üks osa suurest tervikust.

Selleks, et meil oleks võimalus enda lastele pärandada enam-vähem korras planeet ja vähendada ebavõrdsust maailmas, on vaja kogu Euroopa valitsustelt riigimehelikke otsuseid ja julgust neid valijatele selgitada. Poliitiliselt neid otsuseid pigem kardetakse, sest kui pühenduda kestlikule arengule, peab ümber vaatama kogu senise majandusliku süsteemi.

“Tarbimise asendamine säästmisega on suur ja vajalik paradigma muutus, kuid ükski valitsus ei ole olnud piisavalt julge, et see välja öelda ja tervikuna ellu viia. Tänu Eesti väiksusele ja IT-lahendustele on meil kiire ja paindlik riigivalitsemine. Miks mitte kasutada neid eeldusi, et kestliku arengu eesmärgid praktikasse viia ja paljudele riikidele eeskujuks olla?” lisas Solnik.

ÜRO 17 arengueesmärgist saab pikemalt lugeda siit.

 

 

 

Kommentaarid:

Seonduvad uudised

16.10.2017

Toidupäev –  nii ülekaaluliste kui nälgivate inimeste arv kasvab

Täna, 16. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist toidupäeva. Toidu teema muutub iga aastaga järjest vastuolulisemaks – kogu maailmas tõuseb nii nälgivate kui ülekaaluliste inimeste arv.   AKÜ huvikaitse ekspert Anni Jatsa: “Kõige rohkem muret ei tekita mitte…

Loe lisaks

13.10.2017

AKÜ liikmete eelinfo 16. – 20. oktoober

Fenno-Ugria Asutus Terve järgmise nädala toimuvad Hõimupäevad 2017. Avaüritus “Kuni päike ärkab” toimub pühapäeval, 15.10 kell 14 Viimsi Vabaõhumuuseumis ja esmaspäeval, 16.10 kell 18 Ülenurme mõisakompleksis. Lisainfo: Fenno-Ugria Asutus, tel 644 5119, info@fennougria.ee Roheline Liikumine…

Loe lisaks

10.10.2017

AKÜ oktoobris

Aastas on vaid üks kuu, mil saab rahus öelda, et ega väga midagi teha olegi. See kuu on juuli, mil kõik niidavad muru ja nuusutavad lilli ega tegele töiste asjadega. Oktoober, seevastu, on tegus ja…

Loe lisaks

10.10.2017

Vaimse tervise mured on suurim õnnetuse allikas

Täna, 10. oktoobril on rahvusvaheline vaimse tervise päev. Maailma õnnelikkuse indeksi järgi on vaimsed probleemid peamine põhjus, miks on läänemaailma inimesed õnnetud. Uuringu järgi põhjustavad vaimsed häired läänemaailmas kõige rohkem õnnetust. Vaimne tervis mõjutab õnnetunnet…

Loe lisaks