Terveilm

Algas ülemaailmne Moerevolutsiooni nädal

18.04.2016

Sel nädalal, 18.-24.aprillil toimub ülemaailmne Moerevolutsiooni nädal. Nädala jooksul kutsutakse tarbijaid rõivabrändidelt küsima riiete päritolu kohta ning avaldama tänu inimestele, kes on meie rõivad valmistanud. 

Arengukoostöö Ümarlaua juht Sigrid Solnik: “Suur osa maailma kiirmoekaubast valmib arenguriikides ohtlikes ja ebakindlates tingimustes töötavate, minimaalselt palka saavate ja 80% ulatuses naissoost õmblejate kätetööna. Kogu tootmisahel ehk puuvilla kasvatamine, kanga kudumine, õmblemine ja riiete pakkimine on paraku sageli tuttav selliste nähtustega nagu lapstööjõud, orjatöö ja meeletu looduse reostamine,” rääkis Solnik.

“Tarbijatena oleme harjunud rõivaid ostma võimalikult odavalt ja sageli, enamjaolt just kiirmoekettidest. Seega lasub ka meil vastutus oma riiete valmistajate kehva olukorra eest. Mul on hea meel, et tarbijate teadlikkus on tõusmas ning osad kiirmoebrändid on skandaalide ja tarbijate surve tulemusena proovinud senist olukorda parandada. Fakt aga on see, et kuni meie tarbijatena ei huvitu ega hooli, ei hakka enamus neist õmblejaist kunagi õiglast palka saama,”  lisas Solnik.

Moerevolutsioon sai alguse 2013. aasta 24. aprillil, mil Bangladeshi pealinna lähistel varises kokku Rana Plaza tehasekompleks. Surma sai 1133 inimest ja vigastada veel tuhandeid inimesi. Selle sündmuse valguses sai selgeks, et enamik meist ei tea, kuidas ja kus on meie riided toodetud või kui laastavad võivad olla selle tootmisharu mõjud. Tänavu toimub esimest korda Moerevolutsiooni päeva asemel teemale pühendatud nädal, et pöörata riidetööstuse varjukülgedele veelgi rohkem tähelepanu.

Moerevolutsioonis osalemiseks on mitmeid võimalusi. Pööra oma riided tagurpidi, uuri silte ja küsi sotsiaalmeedia abiga brändidelt nende päritolu kohta või avaldada nii tänu suurtes tehastes sageli ebainimlikes tingimustes töötavatele rõivategijatele. Alusta sel nädalal ostmisharjumuste muutmisega – eelista eetilisemat moodi, secondhand poode või näiteks Eesti disaini. Parim, kui jätaksid ostlemata poodides, mis müüvad ebaselge päritoluga riideid.

Külasta Fashion Revolution Estonia Facebooki!

Loe rohkem soovitusi, kuidas Moerevolutsioonist osa võtta www.terveilm.ee lehelt!

Arengukoostöö Ümarlaud on esindab 31 arengukoostöö ja maailmahariduse valdkonna kodanikuühendust. Ümarlaua soov on tõsta teadlikkust arengukoostööst ja globaalsest solidaarsusest, samuti aitame kaasa ülemaailmse vaesuse vähendamisele ja inimarengu edendamisele.

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee