Terveilm

Arengukoostöös on ruumi paljudele ühendustele

09.04.2014

Arengukoostöö on riikide ja vabaühenduste mõtestatud maailmaparandamine, et vähendada vaesust ning sellega kaasnevaid üleilmseid probleeme nii rahalise abi kui ka teadmiste andmise kaudu. Sotsiaalse ja majandusliku arengu toetamist arengumaades ei tasu ajada segamini ühepoolse almuste või rahapakkide jagamisega. Elu on näidanud, et koostöös saadud kogemus on alati kasulik ja õpetlik kõikidele osalistele.

Kuna maailma rahvad sõltuvad üksteisest üha enam, mõjutavad meidki Eestis paratamatult ka teiste riikide mured. Kui suurimal kakaoubade eksportijal Elevandiluurannikul piirab poliitiline olukord sealsetel põllumeestel kakaoubade kasvatamist, teeb see šokolaadi kallimaks kõikjal maailmas, sealhulgas ka Eesti poodides. Ukraina poliitiline olukord on tõstnud nafta hinda. Üleilmse heaolu suurendamiseks osalebki üha rohkem Eesti organisatsioone arengukoostöös.

Kui riikide ülesehitamine arengukoostöö abil ei ole piisav, kujunevad mõnikord kohutavad humanitaarkatastroofid, mille leevendamiseks peab jagama kiireloomulist humanitaarabi, nagu oleme hiljuti näinud Süüria või Kesk-Aafrika Vabariigi puhul. Selline abi ei ole mõeldud riikide majandusarenguks, vaid eesmärk on päästa inimelusid, vähendada inimeste kannatusi ja tagada inimväärseks eluks hädavajalik konflikti ajal või vahetult pärast seda. Humanitaarabi antakse ka looduskatastroofide nagu maavärinate või üleujutuste puhul. See abi peab alati olema inimlik, erapooletu, sõltumatu ning neutraalne.

Eesti kogemus

Eesti riik ja organisatsioonid on üle 15 aasta jaganud arenguriikidega oma reformikogemust ja häid saavutusi mitmel alal, sealhulgas kodanikuühiskonna vallas. Kõige olulisemad teemad on alati olnud rahu, demokraatia ja inimõiguste tagamine. Üle poole nendest tegevustest on ellu viinud vabaühendused ja viimastel aastatel suurenenud rahaliste võimaluste tõttu kasvab see osakaal kindlasti veelgi.

Näiteks aitab Harju Ettevõtlus-ja Arenduskeskus praegu Gruusias luua kestlikku ettevõtluskeskkonda ja jagab Eesti sotsiaalse ettevõtluse kogemust. MTÜ Peipsi Koostöö Keskus toetab keskkonnaühenduste arengut Moldova-Ukraina piirijõe Dnestri vesikonnas ja aitab oma kogemuse põhjal arendada vabatahtlikku veeseiret Moldovas. MTÜ Mondo edendab koostöös kohalike partneritega Afganistani maapiirkondade tüdrukute haridust, naiste tööhõivet ja eri- vajadustega inimeste toimetulekut.

Vestlesin hiljuti E-Riigi Akadeemia partneritega Gruusias, kus meie Tiigrihüppe eeskujul viidi ellu Hirvehüpe. Nagu ühest suust kinnitati mulle, et Eesti abi ja nõuanded olid teretulnud eelkõige seetõttu, et oleme reformid ise läbi teinud ja see teeb meid teoreetikutest Lääne-Euroopa ekspertidest oluliselt usaldusväärsemaks. Paarkümmend aastat tagasi olime ju ise arenguriigi staadiumis ja seetõttu teame omast käest, kui vajalik on väline tugi.

photo

MTÜ Mondo arendab Afganistani  tüdrukute haridust

Igaüks saab osaleda

Kutsun iga organisatsiooni mõtlema, mis on teie valdkonnas see edulugu, mida meist vähem arenenud riikide kolleegidega jagada, sest globaalselt vaadates on selge, et meie reformide käigus tehtud õigetest ja valedest sammudest on võimalik õppida. Pärast peeglisse vaatamist viige end kurssi laias maailmas toimuvaga – eelkõige enda kitsas valdkonnas, aga ka laiemalt.

Olles teadlik enda asjatundmusest, peaks uurima, millistes maailma paikades võiks just nendest teadmisest reaalselt kasu olla. Kindlasti ei saa minna partnerriiki sealsete partneritega konsulteerimata. Loendamatu arv projekte maailmas on näidanud, et kui probleemi lahendust ei sõnasta arenguriigi inimesed ise, siis ei saa ka koostööst head nahka. Eesmärkide sõnastamisel ja tegevuste plaanimisel peab jäme ots kindlasti jääma arengumaade kätte.

Partnerite leidmisel või muidu suuna näitamisel saavad abiks olla nii Eesti arengukoostööga tegelevate vabaühenduste katusorganisatsioon Arengukoostöö Ümarlaud kui ka Välisministeerium, kes on teema eestvedamisel kõige tähtsam partner riigi poolt.

Rahastus on olemas

Arengukoostöö on Eestis valdkond, kus rahapuuduse üle kurta ei saa. Arengukoostöö ja humanitaarabi tegevusi rahastab Eestis Välisministeerium, kes korraldab avatud taotlusvoore erinevate ettevõtmiste toetamiseks, ning tõeliselt heade algatuste elluviimiseks leitakse alati võimalus. Detailsemat teavet saab aadressilt www.vm.ee/arengukoostoo.

Suuremate ideede teostamiseks üle maailma saab toetust küsida Euroopa Komisjonist. Oleme selle omal nahal järele proovinud ja võib julgelt kinnitada, et neile, kel varasem Euroopa rahaga toimetamise kogemus olemas, ei ole siin midagi üle jõu käivat. Kõik arengukoostöö taotlusvoorud leiab EuropeAidi andmebaasist.

Eestis on veel lapsekingades annetuste kogumine laiemalt avalikkuselt, kuid MTÜ Mondo on oma eetiliste kingituste ning arengumaade laste ja lesknaiste toetamisega tõestanud selle võimalikkust. Toetajate abiga on alates 2009. aastast oma arengumaade partnerite elujärje parandamiseks kogutud 84 000 eurot.

Evelin Andrespok,
Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaekspert

Artikkel ilmus Hea Kodaniku kevadnumbris 2014.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee