Terveilm

Eesti Pagulasabi andis Ukrainas üle neli Eesti annetajate toel soetatud generaatorit

16.02.2024

Veebruari alguses andis Eesti Pagulasabi meeskond Ida-Ukraina kohalikele omavalitsustele üle neli generaatorit, mille soetamist toetasid Eesti annetajad kampaanias „Anna siilile särtsu“. Generaatorid aitavad vajaduspõhiselt töös hoida rindelähedaste omavalitsuste kriitilist taristut (“võitmatuse punktid”) ning lubavad kohalikel häda korral laadida sidevahendeid.

“Võitmatuse punktid” (ukraina keeles “Пункт незламності”) on Ukraina võimude algatus aastast 2022, mil Venemaa ründas novembris massiliselt kriitilist taristut. “Purunematud punktid” või “võitmatuse punktid” on kohad, kus on tagatud soojus, vesi, elekter, mobiilside jne. 

Generaatorid toimetati Kushugumi, Vozdvyzhivska, Bilenkivska ja Mykhailo-Lukashivska omavalitsustesse (hromadad) Zaporižžja oblastis.

„Abivajadus Ukrainas üha suureneb ja seda on eriti tunda talveperioodil, kus külmal ajal toimuvad elektrikatkestused löövad valusamalt. Seetõttu kutsusime juba teist talve eestlasi üles piltlikult öeldes elektrit annetama ja suunasime kampaania tulemusel soetatud generaatorid rindelähedastesse asulatesse. Vajaduspõhiselt väljavalitud piirkonnad on paraku vaid üksikud sadade abivajavate seas, kuid seda enam oleme kõikidele annetajatele ääretult tänulikud, et üheskoos natukenegi olukorda leevendada saame,“ ütles Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson.

Kushugumi omavalitsuse esindaja Volodymyr Sosunovsky nentis generaatorit vastu võttes, et piirkonnas on sõjategevuses kahjustada saanud ligi 400 majapidamist. Lisaks oma 18 000 elanikule on omavalitsus vastu võtnud umbes 3000 sisepõgenikku Mariupolist, kes lahkusid oma kodust juba pea paar aastat tagasi. „Kõige tipuks asume tuumajaamast 34 kilomeetri kaugusel ja seega on meil siin potentsiaalselt ka radiatsioonioht. Oleme varunud jooditablette, paigas on evakuatsioonipunktid ning generaator toetab meid oluliselt vastupidamisel. Aga kõige olulisem on siiski tunne, et me ei ole selles üksinda,“ tänas Sosunovsky.

Eesti Pagulasabi annab Ukrainas peamiselt rahapõhist abi, veebruarikuu seisuga on jõutud ligi 265 000 inimeseni ja abi on välja jagatud ligi 50 miljoni euro ulatuses. Lisaks suunatakse abi tahkete kütuste ostmiseks, sõjategevuses kahjustada saanud elamute renoveerimiseks, põllumajanduse ja ettevõtluse toetamiseks. Toiduabi on saanud üle 35 000 inimese.

Eesti Pagulasabi tegevused Ukrainas on suures osas toetatud institutsionaalsete rahastajate poolt: Euroopa Liit (ECHO), ÜRO humanitaarasjade koordineerimise amet (OCHA), USAID/Bureau for Humanitarian Assistance (BHA) ja Eesti välisministeerium, peamiseks partneriks Ukrainas on Acted. 

Kuigi selliste rahastajate toel saab viia ellu pikaajalisi ja suure mahuga abiprogramme, jäävad mitmed vajadused nende fookusest välja. Seetõttu on jätkuvalt olulised ka Eestist kogutavad annetused, et katta selliseid vajadusi, mida institutsionaalsed rahastajad ei kata. Eesti Pagulasabi annetusliinid on jätkuvalt avatud: 

·       9003801 – 5 eur

·       9003802 – 10 eur

·       9003803 – 50 eur

Annetusi on võimalik teha ka kodulehe kaudu: www.pagulasabi.ee.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee