Terveilm

Eesti Pagulasabi tegevuste 8. augusti ülevaade Ukraina suunal

08.08.2023

       Aprillist kuni augusti alguseni andsime toiduabi üle 24 000 inimesele Harkivi, Donetski ja Zaporižžja oblastides. Toiduprogrammiga jätkame septembris, mil lisame abisaavate oblastide sekka Hersoni oblasti.  

·       Alustame kolme tööturu ja ettevõtluse arendamise suunalise programmiga. Rohkem infot ettevõtlusprogrammi platvormil ning peagi ka Pagulasabi kodulehel. 

·       Toimunud on kaks laagrivahetust kokku 75 lapsele. Augustis on ees veel kaks laagrivahetust noortele vanuses 12-17.

Humanitaarabi Ukrainas

Mida hetkel teeme? 

·       Anname rahapõhist abi (multi-purpose cash assistance), mille eest saavad inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Praeguse seisuga oleme rahapõhist abi andnud umbes 246 000 inimesele kokku 45 miljoni euro väärtuses. Toetus on 2220 UAH (= umbes 61 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus. Kokku saab abi kolme kuu vältel. Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi kõnekeskus ja taotlusplatvorm: https://register.pagulasabi.ee/. Hetkel anname toetust Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi, Hersoni ja Mõkolajivi oblastides. 

·       Aprillist kuni augusti alguseni andsime toiduabi üle 24 000 inimesele Harkivi, Donetski ja Zaporižžja oblastides. Toiduprogrammiga jätkame septembris, mil lisame abisaavate oblastide sekka Hersoni oblasti.  

·       Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative’ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid.

Lisaks Eesti annetajate toele, teeme rahapõhist sekkumist ka rahvusvaheliste partneritega: Euroopa Liit (ECHO), ÜRO humanitaarasjade koordineerimise amet (OCHA), International Rescue Committee (IRC), Maailma Toiduprogramm (WFP). 

Ukraina põgenike toetamine Eestis

Mida hetkel teeme?

·       Nõustame inimesi Tallinnas (Vambola 6, Eesti Pagulasabi kontor) teisipäevast neljapäevani (T-N kell 10-17). Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (avatud E-R kell 10-17), e-mail dopomoha@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007.

·       Alustasime kohanemist toetavate koolituste uuendatud kavaga. Korraldame koolitusi üle Eesti viiel teemal: haridussüsteem, ettevõtlus, juriidilised küsimused Eesti ja Ukraina näitel, töövaldkond ja digioskused. Tänaseks on toimunud on 231 digioskuste töötuba ning 74 töö teemalist grupinõustamist. Lisaks ka 7 haridusteemalist, 8 juriidilisi küsimusi käsitlevat nõustamist ning ettevõtlusteemalist nõustamist. Nõustamised leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui veebi teel ning neist on osa võtnud ligi 4000 Ukraina pagulast.

·       Korralda(si)me rahvusvahelise ja ajutise kaitse kohanemisprogrammi koolitusi. 

o   Rahvusvahelise kaitse kohanemisprogrammi on meie juures läbinud 2149

inimest. Ees on ootamas veel palju koolitusi, rohkem infot siin

o   Ajutise kaitse kohanemisprogrammi läbis meie juures kokku üle 9000 inimese. Hetkel on koolitused meie juures lõppenud. 

·       Pakume pagulastele regulaarselt tugiisikuteenust üle Eesti. Meie juurde saab inimesi saata läbi KOVide. Rohkem infot siin

·       Vahendame majutuskohti meie andmebaasist. Majutuskohtade nappuse tõttu me hetkel Sotsiaalkindlustusameti hallatavates riiklikes majutusasutustes pikaajalist majutust ei vahenda. Keskendume hädamajutuse pakkumisele nendele ukrainlastele, kes on ootamatult elukoha kaotanud. Kogume eraisikute majutuspakkumisi (esmajoones Tallinnas, Tartus ning teistes suuremates linnades), pakkumised saab kirja panna kodulehe vormi kaudu

·       Augustis alustab uus Tööturu programm, mille eesmärk on toetada ja valmistada osalejaid ette aktiivseks tööotsimiseks Eesti tööturul. Kokku saab osaleda programmis 50 inimest. Rohkem infot peagi Eesti Pagulasabi kodulehel.

·       Alanud on kandideerimine Pagulasabi ja Garage48 koostöös loodud ettevõtlusprogrammi: https://entrepreneur.pagulasabi.ee/estonia/empowering-women-2023

·       Alustab ka ettevõtluse arendusprogramm Tartus ja Jõhvis, mille käigus saavad 30 Ukraina üksikisikut või gruppi tuge oma äri alustamiseks või jätkamiseks Eestis. Rohkem infot peagi Eesti Pagulasabi kodulehel. 

·       Vaimse tervise suunal tõime koostöös MTÜ-ga Peaasjad Eestisse MindSpring nimelise metoodika, mis toetab pagulastaustaga inimeste kohanemist uues keskkonnas. Pakume  programmi pagulastele üle Eesti. Esimesed grupid alustasid märtsis ja tänaseks on kokku saanud 9 gruppi Keilas, Viljandis, Tallinnas ja Tartus.

·       Korraldame kogukonnaprogrammraames regulaarseid grupitegevusi (naiste- ja meestegrupid, kohanemisklubid) ning suuremaid pereüritusi. Sellel aastal on toimunud kokku 176 üritust/grupitegevust, kus on osalenud üle 2700 inimese ning toimunud on kaks laagrivahetust kokku 75 lapsele. Augustis on ees veel kaks laagrivahetust noortele vanuses 12-17.

·       Olulisim info pagulastele on üleval meie kodulehel korduma kippuvate küsimuste rubriigis. Rubriigi infot värskendame jooksvalt eesti, inglise, vene ja ukraina keeles.

Eesti Pagulasabi Ukraina suunalised tegevused on rahastatud eraisikute ja ettevõtete annetustest ning erinevate institutsionaalsete doonorite poolt. Meie tegevusi saab jätkuvalt toetada meie kodulehel või Ukraina heaks kampaanialehel.

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee