Terveilm

Eesti Pagulasabi tegevuste ülevaade 5. detsembril 2023

05.12.2023

       13. detsembril avame Jerevanis ametlikult enda esinduse, Armeenias on kohal ka Eesti välisminister Margus Tsahkna, Eesti suursaadik Gruusias – Riina Kaljurand, ning Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson. Kogume toetusi Armeenia heaks!

·       13. detsembril ootame kõiki huvilisi Tallinnas kino Artisesse tasuta erilinastusele “Varjumäng”, millele järgneb inimõiguste päevast inspireeritd arutelu. Rohkem infot siin

·       Reedel, 15. detsembril toimub Eesti Pagulasabi ning Siin & Sääl ühisel eestvedamisel jõulubasaar, kust leiad unikaalsed jõulukingid, hõrgud suupisted ja südamliku kultuuriprogrammi.

·       Kogume toetusi generaatori soetamiseks Ida-Ukrainasse kampaaniaga “Anna siilile särtsu”. Aitame siilid Eestimaa kodudesse ja soojuse Ukrainasse!

·       Ukrainas alustasime taaskord programmiga Empowering Women. Rohkem infot allpool. 

·       Talve üleelamise toetust tahkete kütuste soetamiseks on saanud juba ligi 5000 Ukraina inimest. Rohkem infot allpool.

·       Kogukonnaprogramm pani eestlased ja ukrainlased ühiselt jalgpalli mängima

·       9. novembril korraldas Eesti Pagulasabi Tallinnas rahvusvahelist humanitaarabi konverentsi. Järelvaadatav.

Humanitaarabi programm

Ukraina 

·       Anname rahapõhist abi (multi-purpose cash assistance), mille eest saavad inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Praeguse seisuga oleme rahapõhist abi andnud üle veerand miljonile ehk ca 256 000 inimesele kokku ca 47 miljoni euro väärtuses. Rahapõhine toetus leibkonnaliikme kohta ühes kuus on 3600 UAH (umbes 92 eurot). Kokku saab abi kolme kuu vältel. Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi kõnekeskus ja taotlusplatvorm: https://register.pagulasabi.ee/. Hetkel anname toetust Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi, Hersoni ja Mõkolajivi oblastides. 

·       Pakume talve üleelamise rahalist toetust tahkekütuste nagu kivisüsi, küttepuud, brikett või pelletid ostmiseks või gaasikütte arvete eest tasumiseks maal ja äärelinnas elavatele haavatavatele leibkondadele. Abi saab taotleda samades piirkondades, kus pakume ka üldist rahapõhist toetust. Kogu talvehooaja jooksul on majapidamistel õigus saada kütteabi 17 500 UAH (450 EUR). Hetkel oleme toetanud ligi 5000 inimest. 

·       Aprillist kuni novembrini andsime toiduabi üle 32 000 inimesele Harkivi, Donetski, Hersoni ja Zaporižžja oblastites.

·       Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative’ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks onZaporižžja, Hersoni ja Donetski oblastid. 

Toimetulekuprogramm

Ukraina

·       Pakume haavatavas seisus olevatele naistele võimalust osaleda ettevõtlusprogrammis, et saada uusi teadmisi ning teenida jätkusuutlikku sissetulekut. 2023. aastal oleme koolitanud 120 inimest ja andnud 41 ettevõtlustoetust kokku 105 000 USD väärtuses Dnipropetrovska, Kirovohradi, Kiievi, Poltava, Sumõ, Harkivi, Tšerkassõ ja Tšernihivi oblasti abisaajatele. Videosid naiste loodud väike-ettevõtetest näeb Eesti Pagulasabi YouTube kanalil. 

·       Uue ettevõtlusprogrammi raames algav olemasolevate ettevõtete koolitusprogramm toimub 9-17 detsembril. Rohkem infot leiab meie ettevõtlusplatvormilt.

·       Sularahapõhist toimetulekutoetust inimeste jätkusuutliku toimetuleku parandamiseks oleme välja jaganud Tšerkassõ, Kirovohradi, Poltava, Zaporižžja, Harkivi ja Mõkolajivi oblastites. Grantide suurus jääb vahemikku 22 500 – 36 000 UAH (umbes 570 – 900 EUR) ja on suunatud sõjas kannatanud eelkõige põllumajanduslike ettevõtete taaskäivitamiseks või uue äriga alustamiseks. Rohkem infot leiab abiplatvormidelt siit ja siit. 

Eesti 

·       Pagulasabi ja Garage48 koostöös läbiviidavas ettevõtlusprogrammis osalevad 16 parimat äriidee autorit osalevad 6-kuulises mentorprogrammis. Novembri lõpus toimusid õppevisiidid kohalike ettevõtjate juurde, kus võõrustajad jagasid oma kogemusi ning programmis osalejatel oli võimalik saada sissevaade kohalike äride sisemaailma. Detsembris toimub tootefotode pildistamise koolitus ja fotosessioon.

·       Ettevõtluse arendusprogramm Tartus ja Jõhvis hakkab lõppema, programmi finaalüritus toimub 16. detsembril Tartus. Programmi käigus said 30 Ukraina üksikisikut või meeskonda tuge oma äri alustamiseks või jätkamiseks Eestis. Toimusid õppevisiidid kohalike ettevõtete juurde ja kultuuriüritused Ida-Virumaal, Tallinnas ja Tartus. Programmi lõpus valitakse žürii poolt välja 3 parimat, kes saavad auhinnaks 1000-eurose toetuse oma ettevõtte edendamiseks.

Jordaania 

·       Jordaanias käimasolev hüdropoonilise taimekasvatuse toetamise programm hakkab lõpule jõudma. Rajatud kasvuhooned võimaldavad kasusaajatel kasvatada oma tarbeks toitu või väärindada saaki sissetulekute suurendamiseks. 

Nõustamisprogramm

·       Nõustame inimesi eelregistreerimisega Tallinnas (Vambola 6, Eesti Pagulasabi kontor) iga päev vahemikus 10-17. Kõikidele põgenikele ning neid aitavatele institutsioonidele ja inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (avatud E-R kell 10-17), e-mail counselling@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007.

·       Jätkuvad igakuised kohanemist toetavad koolitused üle Eesti viiel teemal: haridussüsteem, ettevõtlus, juriidilised küsimused Eesti ja Ukraina näitel, töövaldkond ja digioskused. Tänaseks on toimunud üle 600 koolituse. Nõustamised leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui veebi teel ning neist on osa võtnud ligi 5000 Ukraina pagulast.

·       Keskendume hädamajutuse pakkumisele nendele ukrainlastele, kes on ootamatult elukoha kaotanud. 

Vaimse tervise programm

·       Vaimse tervise suunal pakume MindSpringi programmi pagulastele üle Eesti. Esimesed grupid alustasid märtsis ja tänaseks on kokku saanud üle 20 grupi Keilas, Haapsalus, Viljandis, Pärnus, Sillamäel, Tallinnas ja Tartus.

Kogukonnaprogramm

·       Korraldame kogukonnaprogrammi raames regulaarseid grupitegevusi (naiste- ja meestegrupid, kohanemisklubid) ning suuremaid pereüritusi. Sellel aastal on toimunud kokku ligi 300 üritust/grupitegevust, kus on osalenud üle 4500 inimese ning toimunud on viis suvist laagrivahetust kokku 120 lapsele ning sügisene linnalaager 20 noorele. Kogukonnaprogrammi toetab mh ÜRO pagulasamet (UNHCR). 

Huvikaitseprogramm

Eesti 

·       Novembris pöörasime suuremat tähelepanu pagulastest lastele ja nende õigustele ja heaolule. Esitasime sisendi Euroopa Rändevõrgustiku Kontaktpunkti raportisse “Children in Migration 2021-2022” muudatustest seadusloomes ja praktikas esilekerkinud kitsaskohtadest. Valmis analüüs “Pagulastest lapsed ja noored – hariduslikud väljakutsed Eestis”, mis juhib muu hulgas tähelepanu nn fantoomlaste probleemile, kus laste elukoht ei ole registreeritud ning nad ei osale Eesti haridussüsteemis.

Gruusia 

·       Gruusias aitame sel aastal võimestada kodanikuühiskonda ning anda rohkem häält põgenikele läbi kogukonna nõukogude. Kogukonna nõukogud on Gruusia sisepõgenike ja Ukraina pagulaste mitteametlikud esindusorganid. 15. detsembril toimub Gruusias kogukonnanõukogude konverents.

Eesti Pagulasabi tegevused on suures osas toetatud institutsionaalsete rahastajate poolt: Euroopa Liit (ECHO), ÜRO humanitaarasjade koordineerimise amet (OCHA), USAID/Bureau for Humanitarian Assistance (BHA), Eesti Välisministeerium jt. 

Eraisikuna ja ettevõtetena saab meie tegevusi jätkuvalt toetada meie kodulehel.

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee