Terveilm

Eesti võidud rahvusvahelise abi sprindis ja maratonis

18.12.2023

Rahvusvahelise abi andmist võib vaadelda kaheti: kui sprinti, kiiret humanitaarabi suurte kriiside järel, mil käib aja ja elude päästmise vahel võidujooks, aga ka maratonina ehk arengukoostööna. Siis võivad kasutusel olla samad vahendid kui hädaabis – näiteks rahaline abi ja konkreetse kogemuse edasi andmine. Oma olemuselt on arengukoostöö aga pikaajaline protsess, mille üheks alussambaks on riikide vastastikune huvi koostööd teha.

Tänavu täitub 25 aastat ajast, kui Eestist sai doonorriik, rahvusvahelise abi andja. Arengukoostöö programmide algusest rääkis Diplomaatias septembris ilmunud artikkel “Maailma parandav Eesti – Eestil täitub doonorriigina 25 aastat“. Selles artiklis vaatleme, kuidas panustavad Eesti abiprogrammidesse kriisieksperdid, MTÜd ja eraettevõtted ning aprillis loodud Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (Estonian Centre for International Development – ESTDEV).

“Nii kriisiabi kui ka arengukoostöö on väga praktilised välispoliitika tööriistad,” ütleb välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik, kelle portfelli kuulub ka Eesti tegevus rahvusvahelise abi andmisel. Ta lisab, et neid tööriistu saab kasutada suhtlemisel ükskõik millise maailma riigiga.

“Kohaolu kriiside korral kahtlemata suurendab maailmas Eesti nähtavust usaldusväärse partnerina. Teisalt, pikemat plaani vaadates, on meil võib-olla mõne riigiga piiratud suhted poliitiliste sõnumite kontekstis, aga samal ajal on arengukoostöös väga tihedad suhted.”

Arengukoostöös võibki näha solidaarsuse ja moraalse kohusetunde väljendust, ent ka panust sellesse, et Eestil oleks rohkem sõpru rahvusvahelisel maastikul ning tervikuna stabiilsem ümbritsev keskkond.

Loe edasi Diplomaatiast

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee