Terveilm

Analüüs: ELi puudulik seadusandlus viib arengumaadest miljardeid

17.11.2013

Euroopa arengukoostöö ühenduste võrgustik CONCORD avaldas analüüsi, mille järgi EL annab küll arenguabi, kuid samas lubavad ELi puudulikud seadused rahvusvahelistel firmadel arengumaadest vähemalt sama suures summas maksuraha välja viia.

 Arengukoostöö ümarlaua poliitikaekspert Evelin Andrespoki sõnul on analüüsis välja toodud näide pehmelt öeldes ebaõiglane: „Sambias turul mõnedollarise päevasissetulekuga Caroline Muchanga maksis aastatel 2008- 2010 rohkem makse, kui Aafrika suurim suhkrutootja Zambia Sugar Plc. Tootja on Ühendkuningriigi toidugigandi Associated British Foods tütarettevõte ja mainitud aastatel ei maksnud nad mitte ühtegi eurot tulumaksu. Samas peab Caroline lisaks tulumaksule enda tütre koolis käimise eest ise maksma, sest riigil ei ole lihtsalt raha, et pakkuda tasuta algharidust.“

Analüüsis tõdetakse, et ainuüksi aastal 2010 rändas ebaseaduslike rahavoogudena arengumaadest välja kuni 847 miljardit eurot. Kui nende ebaseaduslike rahavoogude pealt saadaks makse, koguneks neist riigile vähemalt sama palju vahendeid, kui saadakse praegu abi korras. Hetkel liigub vajalik maksuraha välja riikidest, mis ei ole suutelised rahastama oma kodanike juurdepääsu sotsiaalsetele põhiõigustele – algharidusele, sotsiaalsele kaitsele ja arstiabile.

Olukorra parandamiseks soovitavad AKÜ ja teised CONCORDi liikmed vähemalt kahte konkreetset sammu:

1. Arengumaades tegutsevatele EL ettevõtetele peaks kehtestama automaatse maksuteabe vahetuse nõude. See tähendab, et EL nõuaks ettevõtetelt tervikliku pildi andmist oma majandustulemustest, sealhulgas andmed kõigi oma tütarettevõtete kohta kõikides riikides.

2. EL peaks määratlema maksukuriteod raske õigusrikkumisena. See saadab välja tugeva poliitilise signaali, et maksudest kõrvalehoidumine on sama raske kuritegu kui muud rahvusvahelised kuriteod. Sel juhul hakkaks pangad ka rahavooge oluliselt täpsemalt auditeerima, mis muudaks maksudest kõrvale hoimise keerulisemaks.

Poliitikate sidusus arengueesmärkidega on hetkel ELis väga aktuaalne, seda eriti pärast mitmeid juhtumeid, kus on avastatud lahknevusi arengukoostöö ja teiste poliitikate vahel. Seega on väga selgelt välja öeldud, et kõik EL ja riikliku tasandi poliitikad, mis omavad mõju arengumaadele, peavad olema omavahel kooskõlas ja suunatud vaesuse vähendamisele.

Analüüsi maksuparadiiside ja arengumaade kohta ning täpsemaid soovitusi loe siit.

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee