Terveilm

Kuhu kulus arengukoostöö raha 2020. aastal

22.04.2021

Aprilli keskpaigas avalikustas OECD Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon esialgsed arengukoostöö rahastuse näitajad.

Võrreldes 2019. aastaga on riikide antud kogusumma kasvanud 3,5% võrra, mis on seni kõige kõrgemal tasemel. Euroopa Liidu institutsioonide poolt pakutav arengurahastus tõusis eelmisel aastal 25.4% võrra, netosummad on aga 7.8% võrra tõusnud, seega võime rõõmustada õiges suunas liikumise üle. Maailma mastaabis on ODA näitaja (ehk suhtarv RKT-st) tõusnud, kuid netosumma langenud. See on seotud üleüldise majanduslangusega, mille tõttu väiksem netosumma moodustab suurema osakaalu riikide RKT-dest.

Näeme statistikas, et aina enam ressursse läheb keskmise arenguga riikidesse, samas vähim arenenud riigid (LDC-d) vajavad olulist tuge nii tavapärase arengukoostöö jätkumise kui ka taasterahastuse ja vaktsiinitarne korraldusega. Tegu on keerulise dilemmaga: ka keskmise arenguga riigid vajavad taastetuge kriisist väljumiseks. Viimase aastaga on vajadus arengukoostöö järele üle maailma oluliselt tõusnud, seega peame leidma tasakaalu keskmise arenguga riikide ja vähim arenenud riikide toetamisel.
Lisaks näeme selget rahvusvahelist trendi laenude osakaalu suurenemisel arengurahastuses. Ka see on kahe otsaga meede – ühest küljest riigid vajavad mõistliku intressiga laenusid elu käimas hoidmise jaoks, kuid samas aina suurenev laenukoormus raskendab LDC-de võikmekust jätkusuutliku arenguni edendamisel.

Rõõmuga nägime esialgses statistikas ka Eesti osakaalu tõusu arengukoostöös. Vaatamata kriisiaastale tõusid arengurahastuse näitajad nii suhtarvus RKT-ga kui ka netosummades. OECD esialgse info kohaselt panustasime netos 49 miljonit (16M bilateraalne abi ja 33M multilateraalne), protsentuaalselt 0.16% RKT-st. Pikk tee on veel minna, kuid vaikselt jõuame oma Euroopa kolleegidele järgi ja liigume lähemale eesmärgile 2030. aastaks panustada 0.33% RKT-st arengukoostöösse.
Eesti panus arengukoostöösse ja globaalse võrdsuse suurendamisesse on märkimisväärselt oluline. Vaatamata riigi väiksusele, oleme viimase aastaga tõestanud, et ka ülemaailmsete kriiside keskel oleme jätkuvalt usaldusväärne ja stabiilne toetaja oma partnerriikidele.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee