Terveilm

EL uus finantsraamistik – mis saab arengukoostööst?

25.04.2018

Seoses lähenevate läbirääkimistega uue Euroopa Liidu mitmeaastase finantsraamistiku 2021-2027 teemal pani Arengukoostöö Ümarlaud kokku seisukohad, mis puudutavad loodavat finantsraamistiku välisinstrumenti.

Kuigi Euroopa Liidu rahastusteemad on alati keerulised ning mitte väga põnevad, on kaalul rohkem kui esmapilgul paistab. Arengukoostöö rahastamisel on suur roll jõudmaks kestliku arengu eesmärkideni ja vaesuse vähendamiseni, millele Eesti Vabariik on alla kirjutanud ning lubanud oma panuse anda.

24. aprillil saatis AKÜ juht Sigrid Solnik pöördumise Riigikantseleile, Välisministeeriumile, Riigikogu väliskomisjonile ja Eestit esindavatele Euroopa Parlamendi saadikutele.

Arengukoostöö Ümarlaud leiab, et mitmeaastane finantsraamistik 2021-2027 peab tervikuna toetama kestliku arenguni jõudmist ning globaalse ebavõrdsuse ja vaesuse vähendamist. 

  1. Euroopa ja Eesti arengukoostöö eesmärk on vaesuse vähendamine ja ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamine. Ühe kõikehõlmava välisinstrumendi puhul on suur oht, et arengukoostöö eesmärk hägustub ning kaob teiste, lühema perspektiiviga huvide taha ära.
  2. Uue finantsraamistiku kinnitamisel peab suurenema EU13 riikide, sealhulgas nende kodanikuühiskonna organisatsioonide võimekus Euroopa Liidu arengukoostöös kaasa lüüa.
  3. Ühe kõikehõlmava välisinstrumendiga kaasneb risk liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi aruandekohusluse vähenemiseks ning järelvalvevõimaluste nõrgenemiseks.
  4. Kodanikuühiskonnal on ülioluline roll kestliku arenguni jõudmisel ning inimõiguste realiseerimisel – seda peab tunnustama ja ära kasutama.
  5. Keskmise sissetulekuga riikidega (MICs) tehtava kahepoolse koostöö aluseks ning ka arengukoostööl põhineva partnerluse lõpetamiseks ei tohi olla ainult majanduskasvu näitajad.

Ettepanekuid saab täies mahus lugeda siit, kirjaga on kaasas ka taustamaterjal.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee