Terveilm

Mondo Tarkusefondi toetusel jõudis Ghana noormees ülikoolidiplomini

30.12.2022

2022. aasta lõpus omandas Mondo Tarkusefondi stipendiaat Yambiere Lincoln Tengbon bakalaureusekraadi lõpetades Ghana CK Tedam Tehnoloogiaülikooli geoloogia erialal. Tegemist on esimese Mondo Tarkusefondi toel omandatud ülikoolidiplomiga. Eesti eraannetajatel tuginev Tarkusefond toetas Lincolni haridusteed aastast 2010, kui ta oli 12-aastane. 

Mondo Tarkusefond annab Eesti inimestele võimaluse toetada keerulises majanduslikus olukorras perede laste haridusteed, sidudes ühe toetaja konkreetse lapsega. Lincolni haridusteed läbi põhi-, kesk- ja ülikooli on toetanud eestlanna Maarika Grents, kes pidas noormehega ka kirjavahetust.

“Esimesed kirjad, mis ma Lincolilt sain olid nii suurt tänulikkust väljendavad, et ma tundsin ennast isegi natuke kehvasti – see on ju tegelikult nii loomulik, et laps peaks saama koolis käia, ta ei peaks selle eest kedagi tänama. Eestis on haridus sedavõrd iseenesest mõistetav, et me isegi ei oska mõelda, kui suur kingitus see lapsele Ghanas on,” räägib Maarika. 

Maarika sõnul otsustas ta annetusi teha püsivalt, sest peab haridust kõige olulisemaks võtmeks vaesusest väljapääsemiseks. Mondo Tarkusefondil on püsiannetajaid ligi 300 – Tarkusefondi toel haridust omandanud lapsi on läbi aastate olnud üle 900. 

Lincolni hinnangul on vähemate võimalustega laste haridustee toetamine äärmiselt oluline. “Kool avab nende laste tõelise potentsiaali, aga mitte ainult, see annab neile teadmise, et neid armastatakse ning paneb nad naeratama.” Lincolni unistuseks on jätkata haridusteed ning omandada magistrikraad geotehnoloogias kas USAs või Euroopas. Samuti soovib ta panustada tagasi oma kogukonda ning laste haridusse. 

Tarkusefondi looja ning endise Mondo juhatuse liikme Riina Kuusik-Rajasaare hinnangul on Lincolni ülikoolidiplom Mondole suure sümboolse tähendusega: „See kinnistab meie veendumust, et hoolimata sotsiaalsest taustast või pere materiaalsest olukorrast, on igal lapsel võimalus jõuda oma unistusteni kui vaid veidike kaasa aidata. Olen viimase kümne aasta jooksul vaadanud silma sadadele tänulikele ja lootusrikastele lastele Aafrikas – Lincolni edulugu on neile inspiratsiooniks.”

Mondo on toetanud laste põhikooliharidust Ghanas alates 2009. aastast, Keenias alates 2011 ning Ugandas alates 2018. aastast. Toetuslapsed on pärit äärmist puudust kannatavatest peredest, õpitulemusi laste programmi kaasamisel ei arvestata. Lapsed valitakse toetusprogrammi Mondo arengukoostöö tegevustes osalevate naistegruppide ja partnerorganisatsiooni juhtkonna ühisel otsusel. Igal lapsel on Eestis nimeline toetaja, kes saab Mondo vahendusel infot lapse käekäigu kohta. 2022. aastal on Mondo toetusprogrammis 347 põhikoolilast

Alates 2013. aastast pakub Mondo heade õpitulemustega lastele võimalust jätkata õpinguid keskkoolis või ametikoolis. 2022. aastal on Mondo toetusprogrammis 66 keskkooliõpilast. Lisaks toetab Mondo kuue noore kutseõpet. Mondo on toetanud lisaks Lincolni ülikooliõpingutele ka kolme Süüria pagulasnoore ülikooliõpinguid Türgis, kes õpivad arhitektuuri, elektriinseneeriat ja farmaatsiat. 

Mondo Tarkusefondi kohta saab rohkem lugeda siit. 

Lincolni ja tema toetaja lugu saab pikemalt lugeda siit. 

Foto Lincolnist leiate siit.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee