Terveilm

Tänasel sõbrapäeval hoiame kokku!

14.02.2023

Marlen Laanep, Arengukoostöö Ümarlaua huvikaitseekspert

Lõputuna näiv jaanuar on lõpuks ometi läbi saanud, mis tähendab vaid ühte – käes on veebruar, mis varasemalt seostus tõenäoliselt pigem sõbrapäeva, vastlakuklite ning iseseisvuspäeva kartulisalatiga, mitte sõja, krõbedate kütte- ja elektrihindade ning kolmandiku võrra kallima toidukorviga. On arusaadav, et meie fookus on üksteise otsa kuhjuvatel kriisidel – jätkuval covid19 pandeemial, maavärinal Türgis, Venemaa sõjal Ukraina vastu ja rekordilisel inflatsioonil – ning inimesed mõtlevad hetkel pigem enda toimetulekule, mitte globaalsetele probleemidele nagu kliimakriis ja süvenev ebavõrdsus. Meie õnneks on võimalik enda toimetulekut siduda ka keskkonnahoidlikkuse ning teiste toetamisega, mispärast on meie tänavune sõbrapäeva sõnum lihtne, kuid tõhus: hoiame kokku!

Hoiame kokku mõttetute ostude pealt!

Arengukoostöö Ümarlaua on varasemalt kirjutanud sõbrapäeval massilist läbimüüki tegeva roosa kinketräni ja lõikelillede probleemist[1] ning tahame uskuda, et nii mõnigi lugeja otsustas selle peale oma tundeid väljendada hoopis keskkonnasõbralikumalt kui varem. Kuid roosa prügi ostmata jätmine teeb kingituse ka sinu rahakotile – aastal 2021 kulutati nt Saksamaal sõbrapäeva kingitustele keskmiselt 71 eurot ning meile lähemal asuvas Soomes 40 eurot[2]. Võime ainult ette kujutada kui suured need arvud on nüüd, pärast inflatsiooni. Vahetades plastikust südame või Keeniast imporditud roosikimbu hoopis isetehtud kingituse vastu, jääb sulle taskusse märksa rohkem raha.

Hoiame kokku, sest koos on kergem!

Isegi vanasõna ütleb, et jagatud mure on pool muret ning praegusel kobarkriisi ajal vajame me inimestena rohkem teineteise tuge kui me julgeme tunnistada. Covid19 pandeemia haripunktis kogesid inimesed üle maailma tõsist sotsiaalset isoleeritust, mis langetas nende eluga rahulolu[3] ning suurendas üksildustunnet ja riski depressiooni tekkeks. Inimesed on sotsiaalsed olendid, seega me saame enda ja teiste päeva märksa helgemaks teha ka lihtsalt kõne või sõnumiga, millega uurime kuidas neil läheb. See võib näida väga lihtsa asjana, kuid teine osapool hindab sellist tegevust kõrgelt – lausa rohkem kui helistaja ise arvata oskab[4].

Kui teil on aga võimalik enda lähedastega korraldada kokkusaamine, siis ka seal on ruumi imelisele ja kasulikule kokkuhoiule – ebavajaliku vidina asemel saate kinkida oma aega ning ühe korraliku kallistuse. Esemed ei asenda tundeid, vaid tekitavad korraks tänulikkusetunnet ja jäävad enamasti seejärel kotipõhja või riiulile tolmu koguma. Samas korralikul kallistusel on tuvastatud mitmeid hüvesid[5], mida raha ei saa osta: see leevendab hirmutunnet (ka eksistentsiaalset!), vähendab stressi ja turgutab immuunsüsteemi, toetab vaimset tervist, aitab ärevust maandada ja langetab vererõhku. Päris võimas kingitus! Andes inimestele meie aega ning hoolt, kinnitame, et me oleme nende jaoks olemas, nad on meile olulised ning me oleme tänulikud, et nad on meie elus. See kõik toob naeratuse näole ja soojuse südamesse kõigile osapooltele ning jätab kestvama mulje kui poeriiulilt kiiruga haaratud masstoodetud „I love you” süda.

Hoiame kokku, et hoida kokku!

Igaüks näitab oma hoolivust erinevatel viisidel ning kes ei soovi helistada, külastada ja kallistada, leiab kindlasti ka meie liikmete kaudu soovitusi jätkusuutlikumateks kingitusteks, millel on positiivne mõju ka kaugemal elavatele inimestele. Üheks lihtsaks väikese jalajäljega, kuid suure mõjuga kingituseks on ka annetamine. Sageli on kõige lihtsam keerulises olukorras olevaid inimesi aidata, tehes rahalise annetuse organisatsioonile, kes suudab selle rahaga nende vajadusi kõige kiiremini ja efektiivsemalt täita. Väike ümbrik või karbike, kus on sõnum „Tegin sinu nimel annetuse asjale X, sest tean, kuidas see on sulle südamelähedane teema” on imetore kingitus meie lähedastele, kes tunnevad läbi selle, et me jagame nende väärtuseid ja toetame nende soovi muuta maailma paremaks. Samal ajal on sellel ka lisahüve meile endile, sest annetades neile, kes on tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste või usuliste ühenduste nimekirjas, on võimalik küsida oma annetatud summalt tulumaksu tagasi. See on võiduks kõigile osapooltele – annetus teeb head väljavalitud projektis, tagasiküsitud tulumaks naaseb kinkija pangakontole ning kingisaaja rõõmustab hooliva ja läbimõeldud kingituse eest, mis aitab meil olla solidaarsed ja hoida kokku ka nendega, keda me ei pruugi kunagi isiklikult kohata.


[1] https://www.terveilm.ee/leht/blogi/roosa-prugi-hind-valentinipaeva-tarbimispuha/

[2] https://www.statista.com/statistics/1224128/average-spend-on-valentine-s-day-gifts-worldwide-by-country/

[3] https://www.nature.com/articles/s41599-021-00710-3#Sec13

[4] https://www.apa.org/pubs/journals/releases/psp-pspi0000402.pdf

[5] https://www.happierhuman.com/benefits-hugging/

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee