Terveilm

ÜRO rollimäng paneb noored diplomaatias proovile

28.04.2022

Täna algas neli päeva kestev hariduslik rollimäng ÜRO matke (Estonian Model United Nations 2022), kus noored Eestist, Lätist ja Leedust mängivad läbi ÜRO toimimise. 

ÜRO seisab silmitsi suurima väljakutsega oma ajaloos, märkis välisminister Eva-Maria Liimets ürituse avakõnes. Minister selgitas, et ÜRO Julgeolekunõukogu vastutus on tagada rahvusvaheline turvalisus ja rahu. “Venemaa vetoõiguse tõttu ei ole Julgeolekunõukogu suutnud täita oma peamist ülesannet. Seega tuleb selle töömeetodeid ÜRO Julgeolekunõukogu reformi käigus muuta,” sõnas Liimets. Minister rõhutas, et Eesti seisab selle eest, et organisatsioon püsiks nurgakivina multilateraalsele maailmale, kus kõikidel on sõnaõigus.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis toimuval ÜRO matkel esindab iga õpilane delegaadina üht riiki ning töötatakse komiteedes. Noored peavad leidma ühise keele väga aktuaalsetel teemadel – Poola-Valgevene piirikriis, toiduga kindlustatus ja naiste majanduslik võimestamine maailmas.

ÜRO on ainus koht, kus kõik maailma riigid kokku saavad ning just seetõttu on ÜRO-l oluline roll üleilmsete kriiside lahendamiseks, ütles oma sõnavõtus Mondo juhatuse liige Diana Tamm. “Kui te järgneva nelja päeva jooksul komiteedes nende suurte ja oluliste teemadega tegelete, siis hoidke silme ees need inimesed, keda teie teod ja otsused mõjutavad,” pani Tamm noortele südamele.

Noored on ette valmistanud positsioonipaberid vastavalt riikidele, keda esindatakse. Reedel ja laupäeval toimuvad komiteedes diskussioonid ning pühapäeval loetakse ette deklaratsioonid. Lisaks tegutseb ka noortest koosnev meediatiim, kel on rollid erinevate meediaväljaannete esindajatena ning kes kajastavad komiteedes toimuvat. “ÜRO simulatsioon on just see koht, kus noored saavad praktiliselt järele proovida, kuidas rahvusvahelised suhted toimivad. Tuleb olla kursis delegaadina esindatava riigi seisukohtadega ning põhjendada neid ka teistele, võttes samal ajal arvesse väga erinevaid aspekte riikide omavahelistes suhetes,” rääkis Mondo maailmahariduse ekspert Kärt Leppik.

ÜRO matkeid toimub üle maailma, Eestis korraldavad sündmust vabatahtlikud noored koos Mondoga. Mondo on aidanud Eestis ÜRO matkeid korraldada alates 2011. aastast.  Matkel osaleb tänavu 50 noort kahekümnest koolist Eestis, Lätist ja Leedust.

ÜRO matke toimumist kaasrahastavad Euroopa Komisjon ja Eesti Välisministeerium. Sisu eest vastutab Mondo ja see ei pruugi kajastada Euroopa Liidu ametlikke seisukohti.

Uudisloo juurde sobivad fotod varasematest üritustest saab siit kaustast

Mondo on globaalset ebavõrdsust leevendav Eesti organisatsioon. Mondo tegevus Eestis keskendub maailmaharidusele: toetame Mondo Maailmakooli kaudu haridustöötajaid, et igaks Eesti noorest kasvaks hooliv maailmakodanik.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee