Terveilm

Vaimse tervise mured on suurim õnnetuse allikas

10.10.2017

Täna, 10. oktoobril on rahvusvaheline vaimse tervise päev. Maailma õnnelikkuse indeksi järgi on vaimsed probleemid peamine põhjus, miks on läänemaailma inimesed õnnetud.

Uuringu järgi põhjustavad vaimsed häired läänemaailmas kõige rohkem õnnetust. Vaimne tervis mõjutab õnnetunnet rohkem kui sissetulek või füüsilised haigused. Ka arengumaades on vaimne tervis õnnetundega tugevamalt seotud kui füüsiline tervis. Seega ei saa rääkida ühiskondlikust ega isiklikust heaolust kohtades, kus vaimse tervise näitajad on madalad.

Arengukoostöö Ümarlaua juht Sigrid Solniku sõnul on lahendusi vaimse tervise muredele mitmeid. “Näiteks võiksime endale tunnistada, et majanduskasv ei ole riigi või inimese elu peamine eesmärk. Kui ümber defineerida ühiskonna edukuse alused, hakkavad muutuma ka inimeste väärtushinnangud. Esimese riigina kaalub Rootsi iganenud SKP-põhise hindamise ümber vahetamist. Selle asemel hakatakse mõõtma väärtuseid, mis on tervislikud inimestele ja head planeedile.”

“Tervise Arengu Instituudi andmetel satuvad vaimse tervise häirete all kannatavad inimesed tihti sotsiaalsesse isolatsiooni, nende elukvaliteet halveneb ja suremusnäitaja tõuseb. Selles osas võiksime õppida ka teistelt kultuuridelt, kus ei ole tugevat normi, milline on normaalsus ja iga vaimset eripära ei liigitata kohe haiguseks, mida peaks taunima ja ravima”, sõnas Solnik.

Samuti selgus uuringust, et laste emotsionaalne tervis ja käitumine ennustavad koolihinnetest paremini tema õnnetunnet täiskasvanuna. Kõige rohkem mõjutab laste heaolu tulevikus hoopis ema vaimne tervis, samuti on oluline mõjutaja koolikeskkond.

Maailma õnnelikkuse indeks 2017

Arengukoostöö Ümarlaud koondab 33 Eesti vabaühendust, kes tegelevad arengukoostöö ja kestliku arengu teemadega.

Foto: Flickr creative commons, Gordon

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee