Terveilm

Viis punkti – millised on Läänemere suurimad probleemid

26.08.2021

Tänasel Läänemere päeval pööratakse tähelepanu Läänemere tervisele ja mitmekesisusele. Selle väidetavalt ühe maailma saastatuima mere peamised probleemid toob välja Eesti Loodusmuuseumi kogude osakonna juhataja ning Läänemere näituse kuraator Lennart Lennuk. 

  • Võõrliigid – Läänemeri on maailma noorim meri ja siinne elustik ei ole jõudnud veel tugevalt toimivat suhtevõrgustikku punuda. Seetõttu on uutel sissetulijatel lihtne leida mõni vaba nišš. Viimase 20 aasta jooksul on Eesti vetesse jõudnud nüüdseks juba laialdaselt levinud vööt-kirpvähk, ümarmudil, elegantne krevett, Pärnu lahes harilik rändkrabi ja paljud teised inimese kaasabil levinud selgrootud.
  • Liigne fosfor ja lämmastik – Läänemeri on muu maailmamerega seotud vaid kitsaste Taani väinade kaudu, mistõttu on Läänemere veevahetus aeglane. Merre koguneb liigset fosforit ja lämmastikku, mis põhjustab vetikate vohamist. Orgaanilisi puhastusvahendeid ja mahedamat põllupidamist eelistades aitame ära hoida liigset vetikate kasvu.
  • Kalade ja teiste mereorganismide heaolu – Läänemeres on kalaliike, kellest ühtedel läheb halvemini ja teistel paremini. Eelistades söögiks neid kalu, kes pole ohustatud, aitame Läänemere elustikul tervikuna püsida.
  • Silmaga nähtamatu reostus – Läänemeres leidub nii mikroplasti, ravimijääke kui raskemetalle. Neid kõiki saame vähendada, kui teeme tarbides tarku valikuid ja sõidame keskkonnasõbralikuma transpordiga, viime vanad ravimid tagasi apteeki ning ei viska suitsukonisid maha.
  • Müra – Ka vee all on helil väga oluline roll. Mida rohkem müra vees levib, seda kehvemini saavad kalad ja mereimetajad üksteisega suhelda ning seda rohkem on nad ka stressis. Läänemeri on üks tihedaima transpordiga veekogusid. Saame aga mürareostust vähendada, kui tarbime targemalt ja valime merel liikumiseks vaiksemaid liikumisvahendeid.

Lennart Lennuk ütleb, et meri on üks tervik ja sellele tähelepanu pööramine on väga oluline.

“Selleks, et tuua tähelepanu Läänemere tervisele ning sellele, kuidas meie meri ning kogu maailma veed on seotud ning meie kestlik käitumine siin mõjutab kogu maailma, on Tallinna üles pandud kolm Läänemere-teemalist installatsiooni, mis asuvad Tammsaare pargis, Kadrioru pargis ja Kalamaja pargis ning näevad eriti ilusad välja õhtupimeduses.”

14 soovitust, kuidas olla Läänemerele parem sõber, leiab Eesti Loodusmuuseumi teemalehelt: https://www.https://www.loodusmuuseum.ee/laanemeri

Täpsemalt saab Läänemere kohta teada Eesti Loodusmuuseumis avatud Läänemere elamusnäitusel „Tuur Maria unenägu“, mis toob audio-visuaalse jutustuse kaudu külastajate ette Läänemere mineviku, oleviku ja tuleviku. 

Installatsioonid koostasid Eesti Loodusmuuseum ja Arengukoostöö Ümarlaud. 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee