Terveilm

AKÜ tähistab sünnipäeva ja tegusat aastat

05.02.2016

Arengukoostöö Ümarlaual on täna sünnipäev! AKÜ ajaloo algust tähistab küll aasta 2002, mil organisatsioon esmakordselt kokku kutsuti, kuid ametlikult saime 9-aastaseks. Erilise päeva tähistamiseks vaatame tagasi tegusalt möödunud aastale.

Arengukoostöö poliitika edendamine

2015. aasta oli Euroopas arengukoostöö aasta.  Üle maailma peeti viimaseid kestliku arengu eesmärkide läbirääkimisi. Septembris võeti ÜRO tippkohtumisel vastu deklaratsoon nimega “Muudame maailma: säästva arengu tegevuskava aastaks 2030”, mis sisaldab 17 ülemaailmset säästva arengu eesmärki. Tegemist on kokkuleppega, mis kehtib kõikidele riikidele pea kõikides poliitikavaldkondades.

Eesti erakondlik poliitika paistis silma eelkõige keskendudes meile lähematele ehk Ukraina ja Idapartnerluse teemadele. Märkima peab, et pagulasarutelu tõi lõpuks kõik erakonnad ühele meelele: arengukoostööd on vaja rahastada! Valimiskampaania ajal vaatasime üle erakonna programmid ning panime Arvamusfestivalil “Eesti maailmas” alal välispoliitika raskekahurväe arutlema teemal “Kas Eesti peaks andma rohkem arenguabi?”.

Lisaks arvamuste jagamisele festivalil korraldasime Maailmapäeva konverentsi “Õppetunnid maailmast maailmale: mõjukama Eesti arengukoostööni”. Seekord rääkisime efektiivsusest ja arutlesime, kas head näited võiks eeskujuna ka mujal maailma paikades positiivseid tulemusi tuua.

2015. aastal keskendusime suuresti uue arengukoostöö arengukava läbi mõtlemisele. Nii soovimegi 2020. aastaks jõuda näiteks korrastatud rahastuseni, parema poliitikate sidususeni arengueesmärkidega või lähemale valdkonna tulemuste mõõtmiseks. Kusjuures, juba esimesi arengukoostöö mõõtmisviise vaadatakse praegu koos Civitta abiga üle.

Eelmise aasta lõpust oleme ka säästva arengu komisjoni liige, kus räägime läbivalt kaasa kestliku arengu eesmärkide saavutamisele Eestis ja toome sisse vaateid arengukoostöö valdkonnast. Samuti on kasvanud AKÜ liikmete arv. Meiega liitusid vabaühendused Kodanikukoolitus ja Sillamäe Lastekaitse Ühing. Ise oleme nüüd 31-liikmelised!

Avalikkuse teavitamine ja kaasamine

Traditsiooniliselt toimus maikuus Maailmapäev. Koguperepäeval osales üle 20 organisatsiooni, avatud oli Mondo Õiglane kohvik, mängiti FC Levadia ja SPIN programmi noorte osalusel ebavõrdset jalgpalli ning NO99 Tantsulaagri abiga sai vabas õhus maailmamuusika järgi tantsida. Sel korral vedas üle mitme aasta päikesepaistelise ilmaga, mis meelitas Vabaduse Väljakule palju külastajaid. Esinesid Bombillaz ja Ukraina bänd Haydamaky. Päeva lõpetas Kongost pärit räppartist Baloji. Kokkuvõtteks mitu kuud intensiivset korraldustööd ja pingutusi, kuid teavituspäev oli seda väärt!

Maailmapäeva raames avaldasime ka temaatilise erilehe “Lapsed terves ilmas”, mida oli võimalik lugeda eesti- ja venekeelse Linnalehe ning Õhtulehe paberväljaandest. Peale selle olid artiklid mitu nädalat üleval erirubriigina Õhtulehe veebis. Kel veel huvi, võib erilehte lugeda siit!

Välisministeeriumi toel saatsime eelmisel aastal arengumaadesse kohalikku kogukonda arendama 9 vabatahtlikku. Üks projekt leidis aset Nepalis väikeses Khahare külakeses. Nepali maavärina katastroof andis idee koos Bombillazega maavärina ohvrite jaoks heategevuskontsert korraldada. Tulud ja kohapeal tehtud annetused viis vabatahtlik Triinu Tamm isiklikult Nepali, et seal maavärinakindla maja ehitamisega algust teha. Niisiis alustasime teavitustööga õige varakult. Kommunikatsioonispetsialisti abiga on vabatahtlikud tubli teavitustööd teinud ka kodumaale naasnuna. Kogemust on jagatud läbi mitmete avalike esinemiste ja erinevate meediaväljaannete.

Lisaks muule oli AKÜl võimalus läbi viia Euroopa arengukoostöö aasta kampaania.Nii võiski terve oktoobrikuu vältel näha sotsiaalkampaania “Sinu otsusel on jõud! Kas tead, mida tarbid?” reklaame linnapildis, ühistranspordi ekraanidel, kinodes ja populaarsetest telekanalitest. Tallinnas ja Tartus seadsime üles pop-up kohviku. Jagasime kummaski linnas külastajatele eetilise märgiga teed ja kohvi ning selgitasime erinevaid võimalusi, kuidas igaüks saab panustada, et aidata kaasa arengumaade inimeste elujärje parandamisele. Head mõtted ja soovid said markeriga valgele tahvlile kirja ja pildile. Vaata albumit siit! Kampaania käigus sai uue kuue ka AKÜ kodulehekülg, mis on eelmisest mugavam ja lihtsam, aidates oluliselt kaasa teavituse tõhususele ka tulevikus.

Tänu liikmetele ja koostööpartneritele

Suur tänu kõikidele liikmetele ja koostööpartneritele! Koos jätkame missiooni, et kaasata Eesti avalikkust, organisatsioone ning riiki võtma aktiivset rolli arengukoostöös ja globaalses solidaarsuses.

Järgmiste tegudeni!

Kaanefoto: Maailmapäev 2015

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee