Terveilm

In English

Mida arvavad erakonnad demokraatiast ja vabakonnast?

18.02.2019

Juhtisime erakondade tähelepanu kahetsusväärsele olukorrale, kus mitmes Euroopa riigis on kodanikuühiskond saanud tagasilööke nii kaasamise kui rahastamise osas. Küsisime, kuidas Eestis sellist olukorda vältida ja edaspidi võimaldada kõigil osapooltel end puudutavatel teemadel kaasa rääkida?

  • Eesti 200, Isamaa, Roheliste ja Sotsiaaldemokraatide arvates aitaks kodanikuühiskonna rahastamist ja kaasamist parandada suurem kaasamine.
  • Elurikkuse ja Keskerakonna arvates on hea viis kaasamis- ja algatusplatvormide kasutamine ning arendamine.
  • Rohelised pakkusid välja kaasava eelarve kasutamist praeguste katuserahade süsteemi asemel ning anda inimestele võimalus otsustada 2% ulatuses enda tulumaksu üle ja suunata see näiteks enda valitud MTÜ-le.
  • Sotsiaaldemokraatide arvates peab kodanikuühiskonda võimestama kodanikuhariduse ja rahastamise kaudu, sest hetkel on tööstuse huvigruppide ja erasektori lobbytöö oluliselt tugem kui väikeste keskkonnaühenduste või kogukonnaseltside võimekus.
  • Reformierakond, EKRE ja Vabaerakond ei pidanud vaatamata korduvatele meeldetuletustele neid teemasid piisavalt olulisteks, et küsimustele vastata.

 

Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ) esitas kõigile Riigikogu valimistel osalevatele erakondadele kestliku arenguga seotud küsimused. Küsimused olid vabade vastustega ja analüüsi huvides ei proovinud me erakondi seada pingeritta. AKÜ huvi on esile tuua trende – näidata, kuidas suhtutakse ühe või teise eesmärgini jõudmisesse ning milline on poliitiline tahe nende teemadega tegeleda. 

Küsisime küsimusi viiel teemal: kestlik areng, arengukoostöö, Eesti jalajälg, kliimamuutused ning demokraatia ja vabakond. Kogu analüüsi saab alla laadida siit (PDF).

 

Foto: AKÜ, Arvamusfestival

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (acronym: AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation or have expressed interest towards that topic. AKÜ’s main goal is to work towards sustainable future, read about AKÜ’s main activities below!

AKÜ’s members can be Estonian not-for-profit organizations and foundations, active in the field of sustainable development. The highest decision-making body is the General Assmebly. AKÜ also has a Council responsible for strategic planning and deciding on daily matters that cannot be brought to the General Assembly. AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. The statute is approved by the General Assembly on May 14, 2009 in Tallinn. Our financial year lasts from January 1 to December 31.

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Tallinn, Telliskivi 60a, 10412
A3 building
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Gea Kangilaski – Secretary-General, gea@terveilm.ee