Terveilm

Säästliku eluviisi töötoad Tallinnas

23.02.2018

Jaanuarist kuni aprillini kutsume huvilisi säästva eluviisi töötubadesse Tallinnas! Iga kord anname lühikese ülevaate kogu valdkonna kohta, lisaks saab mõne toreda oskuse, mis teeb rõõmu endale ja loodusele.

Arengukoostöö Ümarlaud korraldab seitse töötuba.  Kõik töötoad on osalejatele tasuta, kuid regisrtreerumine on vajalik (tuleb igale teemale eraldi). Töötoa kestvus on ca 3h tundi ja need toimuvad õhtupoolikutel.

1. Mänguasjade töötuba

24. jaanuar kell 17.30 – 20.30 Eesti Puuetega Inimeste Kojas.

Soovime lastele alati parimat ning mänguasjade valdkonnas tunduvad võimalused selleks olevat eriti laiad. Poed on täis aina uhkemaid, värvilisemaid, vastupidavamaid ja arendavamaid mänguasju, nii plastikust, puust kui tekstiilist.

Milline on siis parim valik? Millised ohud peituvad mänguasjade valmistamiseks kasutatavates plastikutes ja värvides? Kas uus ökomärgisega puust auto on keskkonnale säästlikum kui taaskasutuspoest leitud plastikust alternatiiv? Kui palju üks laps üldse mänguasju vajab?

Jutu kõrvale meisterdame lihtsa lõngast nuku või ingli. Sama nukku saab ka lastega kodus või lasteaias meisterdada. Nukud on mõeldud mängimiseks ja vastupidavad, Katrini lapse rühmas pidas üks selline väike tegelane aasta aega aktiivset mängu vastu, enne kui parandamist vajas.

2. Puhastusvahendite töötuba

8. veebruar kell 7.30 – 20.30 Eesti Puuetega Inimeste Kojas.

Paljud puhastustoodetes sisalduvad kemikaalid on söövitavad, võivad ärritada nahka ja hingamisteid ning põhjustada allergiaid. Enamik mürgistuste juhtumitest Eestis on seotud puhastustoodetega. Samas saab kodused puhastustööd kergesti tehtud vähem mürgiste ning odavate ainetega.

Lapsed tutvuvad maailmaga käte abil ja suu kaudu. Nad roomavad ja mängivad põrandal ning on toksiliste kemikaalidega kokkupuute suhtes märksa tundlikumad kui täiskasvanud. Nende immuunsüsteem ja närvisüsteem alles arenevad ning organism ei oska veel nii hästi mürkidest vabaneda. Väikelapse nahk täiskasvanu omast oluliselt õhem ning naha kaitsefunktsioon ei ole täielikult välja arenenud. Eriti vastuvõtlikud on lapsed hormoonsüsteemi kahjustajatele.

🌼 Teeme läbi, kuidas teha ise ohutuid ja hästi töötavaid puhastusvahendeid. Juttu tuleb ka sellest, mida puhastusvahendite ostmisel vaadata ja kui nad on mürgised, siis miks neid üldse müüakse? 🌼

Iga osaleja saab kohapeal tehtud puhastusvahendi koju testimiseks kaasa! Räägib Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein.

3. Kehahooldusvahendite töötuba – 20. veebruar

Talvises Eesti kliimas läheb niisutavat kehakreemi vähemalt kätele vaja, keskmine ameerika naine omab aga lausa 40 erinevat kehahooldusvahendit.

Pole saladus, et nii mõnelgi kreemipurki pistetud ainel on hoopis negatiivne mõju meie organismile ja keskkonnale, ning looduslike kehahooldustoodete turg kasvab jõudsalt. Kes väljakutseid ei karda, võib aga valida hoopis tarbijaühiskonnas vastuvoolu ujumise tee ning ise endale suurema osa vajaminevatest kosmeetikatoodetest valmistada. Seekordses säästva eluviisi töötoas räägimegi sellest, kuidas kõik, mis kõlbab süüa, kõlbab ka välispidiseks kehahoolduseks.

Lisaks jutuajamisele teeme ise ohutu ja niisutava kehakreemi. Juttu tuleb ka sellest, mida kosmeetikatoodete ostmisel vaadata ja kui nad on mürgised, siis miks neid üldse müüakse?

Iga osaleja saab kohapeal tehtud kehakreemi koju testimiseks kaasa! Räägib Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein, töötuba juhendab Triin Nõu. Töötuba on tasuta, kuid osalemiseks on vajalik registreerimine.

4. Kombucha töötuba – 6. märts kell 17.30 – 20.00

Neljandas säästva eluviisi töötoas õpime tegema imelist teeseenejooki ehk kombuchat. Juttu tuleb ka pudelis karastusjookide mõjust inimestele ja keskkonnale.

Täpsemalt räägime teeseenejoogi ehk kombucha valmistamisest:
1) mis teeb kombuchast erilise joogi?
2) milline on õige teeseen ja kuidas tema eest õigesti hoolitseda?
3) kuidas teha ühte tõeliselt head teeseenejooki, et see maitseks hästi, säiliks ja oleks kasulikku väge täis?

Kombucha meisterdamist õpetab Säsi Pruulikoja kombuchameister Piret Kõima. Tänaseks on tema käe all valminud tuhandeid liitreid kombuchat, mis on andnud talle suurepärase võimaluse tutvuda veelgi lähemalt teeseene hingeelu ja tujudega.

NB! Töötoas osalemiseks on vajalik registreerimine.

Töötuba toimub Tallinnas, Endla 59 (Tallinna Puuetega Inimeste Koda). Hoovis on võimalik tasuta parkida.

5. Permakultuur linnaaedades – 22. märts

Kutsume kõiki huvilisi 22. märtsil kell 17.30 – 20.30 töötuppa “Permakultuur linnaaedades”, mis toimub Tallinnas, Bliss Majas (Mustamäe tee 17). Oodatud on nii huvilised, kes soovivad permakultuuriga tutvuda kui aiandushuvilised, kes tahavad konkreetseid ideid enda või kogukonnaaia kujudamiseks.

Permakultuur on põllumajanduse või aianduse kavandamise viis, mis jäljendab looduses leiduvaid mustreid. Selle põhimõte on lihtne – saada võimalikult hea tulemus võimalikult väikese vaevaga. Süsteem austab looduses toimivaid mustreid, tulemuseks on praktiliselt hooldusvabad aiad, millesse inimesed sobituvad loomuliku osana.

Töötoas räägime:

  1. Sissejuhatus. Mille poolest on permakultuur eriline, mis eristab teda mahepõllundusest? Kuidas saab permakultuuri linnaaedades kasutada ja kas tõesti on toidusalud hooldusvabad?
  2. Praktilises osas saab konkreetseid nõuandeid, kuidas permakultuuri linnaaias või kogukonnaaias kasutada. Kuidas käib permakultuuri peenra või toidusalu planeerimine ja ette valmistamine? Millised taimed panna kokku kasvama, et nad moodustaksid ühe terviku? Mida teha, kui aias ei ole väga palju ruumi? Kuidas teha umbrohutõrjet ilma keemiata? Joonistame ka natukene plaane, kuidas see kõik võiks välja näha.

Töötuba on tasuta, kuid osalemiseks on vajalik registreerumine.

Töötoa viib läbi Marian Hiire, permakultuuri disainer ja koolitaja. Lisainfo tema Facebook lehel Mariani Permakultuur.

Töötoa korraldamist toetab Euroopa Komisjon.

6. Roheline kontor – 3. – 5. aprill

Paljud meist veedavad suure osa päevast kontorites ja nende mõju keskkonnale on ülisuur. Rohelise kontori töötuppa on oodatud kõik huvilised, kes on mõelnud selle peale, kuidas muuta kontorit keskkonnasõbralikuks ehk roheliseks!

Töötuba toimub neljapäeval, 5. aprillil kell 17.30 – 20.00 Tallinnas, Bliss konverentsikeskuses (Mustamäe tee 17). Töötuba on tasuta, kuid osalemiseks on vajalik registreerumine siin.

Rohelise kontori töötoas ei valmista me kohapeal midagi, kuid püüame anda praktilisi näpunäiteid, kuidas muuta roheliseks meie kontorid alates pisikesest kodukontorist kuni suurte korporatsionideni.

Mis on plaanis?

☘ Maarja Jõe Stockholmi keskkonnauuringute keskusest (SEI Tallinn) annab nõu, mis kategooriatele tähelepanu pöörata, kui soovid rohelise kontori teemaga alustada. Valdkondi, mida saab muuta roheliseks, on päris palju, näiteks üritused ja toitlustamine, kontoritehnika, veetarbimine, kontorimööbel, jäätmed, hanked ja palju muud. Iga kategooria juures arutame, kui palju on võimalik teha lihtsate vahenditega ja milleks on vaja suuremaid muudatusi?  

Teooriat täiendavad mitmed praktikud:
☘Alari Rammo Eesti Mittetulundusühingute Liidust räägib kogemustest vabaühenduste ja üüripindadega – kuigi tahame ideaali, siis mida päriselt teha saame, kui kontor pole meie oma?
☘Jaana Ahlberg hostelist Looming räägib, kuidas on võimalik majutusasutust roheliselt pidada ja praktiliselt kõike taaskasutada?
☘ Laire Suurväli jagab kogemusi rahvusvahelise transpordiettevõtte DHL rohelisest köögipoolest. Kuidas saavutada töötajate keskkonnaalane teadlikkus on 98%?

 

Jooksvalt saab infot Teveilma FB lehelt või liitudes meie uudiskirjaga:


 

Töötubade läbi viimist toetab Euroopa Komisjon. Aitäh!

Foto: Toolbox Estonia, Renee Altrov

 

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee