Terveilm

In English

Säästliku eluviisi töötoad Tallinnas

23.02.2018

Jaanuarist kuni aprillini kutsume huvilisi säästva eluviisi töötubadesse Tallinnas! Iga kord anname lühikese ülevaate kogu valdkonna kohta, lisaks saab mõne toreda oskuse, mis teeb rõõmu endale ja loodusele.

Arengukoostöö Ümarlaud korraldab seitse töötuba.  Kõik töötoad on osalejatele tasuta, kuid regisrtreerumine on vajalik (tuleb igale teemale eraldi). Töötoa kestvus on ca 3h tundi ja need toimuvad õhtupoolikutel.

1. Mänguasjade töötuba

24. jaanuar kell 17.30 – 20.30 Eesti Puuetega Inimeste Kojas.

Soovime lastele alati parimat ning mänguasjade valdkonnas tunduvad võimalused selleks olevat eriti laiad. Poed on täis aina uhkemaid, värvilisemaid, vastupidavamaid ja arendavamaid mänguasju, nii plastikust, puust kui tekstiilist.

Milline on siis parim valik? Millised ohud peituvad mänguasjade valmistamiseks kasutatavates plastikutes ja värvides? Kas uus ökomärgisega puust auto on keskkonnale säästlikum kui taaskasutuspoest leitud plastikust alternatiiv? Kui palju üks laps üldse mänguasju vajab?

Jutu kõrvale meisterdame lihtsa lõngast nuku või ingli. Sama nukku saab ka lastega kodus või lasteaias meisterdada. Nukud on mõeldud mängimiseks ja vastupidavad, Katrini lapse rühmas pidas üks selline väike tegelane aasta aega aktiivset mängu vastu, enne kui parandamist vajas.

Registreerumine.

2. Puhastusvahendite töötuba

8. veebruar kell 7.30 – 20.30 Eesti Puuetega Inimeste Kojas.

Paljud puhastustoodetes sisalduvad kemikaalid on söövitavad, võivad ärritada nahka ja hingamisteid ning põhjustada allergiaid. Enamik mürgistuste juhtumitest Eestis on seotud puhastustoodetega. Samas saab kodused puhastustööd kergesti tehtud vähem mürgiste ning odavate ainetega.

Lapsed tutvuvad maailmaga käte abil ja suu kaudu. Nad roomavad ja mängivad põrandal ning on toksiliste kemikaalidega kokkupuute suhtes märksa tundlikumad kui täiskasvanud. Nende immuunsüsteem ja närvisüsteem alles arenevad ning organism ei oska veel nii hästi mürkidest vabaneda. Väikelapse nahk täiskasvanu omast oluliselt õhem ning naha kaitsefunktsioon ei ole täielikult välja arenenud. Eriti vastuvõtlikud on lapsed hormoonsüsteemi kahjustajatele.

🌼 Teeme läbi, kuidas teha ise ohutuid ja hästi töötavaid puhastusvahendeid. Juttu tuleb ka sellest, mida puhastusvahendite ostmisel vaadata ja kui nad on mürgised, siis miks neid üldse müüakse? 🌼

Iga osaleja saab kohapeal tehtud puhastusvahendi koju testimiseks kaasa! Räägib Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein.

Töötuba on tasuta, kuid osalemiseks on vajalik registreerumine (KOHAD TÄIS!).

3. Kehahooldusvahendite töötuba – 20. veebruar

Talvises Eesti kliimas läheb niisutavat kehakreemi vähemalt kätele vaja, keskmine ameerika naine omab aga lausa 40 erinevat kehahooldusvahendit.

Pole saladus, et nii mõnelgi kreemipurki pistetud ainel on hoopis negatiivne mõju meie organismile ja keskkonnale, ning looduslike kehahooldustoodete turg kasvab jõudsalt. Kes väljakutseid ei karda, võib aga valida hoopis tarbijaühiskonnas vastuvoolu ujumise tee ning ise endale suurema osa vajaminevatest kosmeetikatoodetest valmistada. Seekordses säästva eluviisi töötoas räägimegi sellest, kuidas kõik, mis kõlbab süüa, kõlbab ka välispidiseks kehahoolduseks.

Lisaks jutuajamisele teeme ise ohutu ja niisutava kehakreemi. Juttu tuleb ka sellest, mida kosmeetikatoodete ostmisel vaadata ja kui nad on mürgised, siis miks neid üldse müüakse?

Iga osaleja saab kohapeal tehtud kehakreemi koju testimiseks kaasa! Räägib Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein, töötuba juhendab Triin Nõu. Töötuba on tasuta, kuid osalemiseks on vajalik registreerimine (18 kohta).

4. Kombucha töötuba – 6. märts kell 17.30 – 20.00

Neljandas säästva eluviisi töötoas õpime tegema imelist teeseenejooki ehk kombuchat. Juttu tuleb ka pudelis karastusjookide mõjust inimestele ja keskkonnale.

Täpsemalt räägime teeseenejoogi ehk kombucha valmistamisest:
1) mis teeb kombuchast erilise joogi?
2) milline on õige teeseen ja kuidas tema eest õigesti hoolitseda?
3) kuidas teha ühte tõeliselt head teeseenejooki, et see maitseks hästi, säiliks ja oleks kasulikku väge täis?

Kombucha meisterdamist õpetab Säsi Pruulikoja kombuchameister Piret Kõima. Tänaseks on tema käe all valminud tuhandeid liitreid kombuchat, mis on andnud talle suurepärase võimaluse tutvuda veelgi lähemalt teeseene hingeelu ja tujudega.

NB! Töötoas osalemiseks on vajalik registreerimine siin (20 kohta):

Töötuba toimub Tallinnas, Endla 59 (Tallinna Puuetega Inimeste Koda). Hoovis on võimalik tasuta parkida.

5. Permakultuur linnaaedades – 22. märts

Kutsume kõiki huvilisi 22. märtsil kell 17.30 – 20.30 töötuppa “Permakultuur linnaaedades”, mis toimub Tallinnas, Bliss Majas (Mustamäe tee 17). Oodatud on nii huvilised, kes soovivad permakultuuriga tutvuda kui aiandushuvilised, kes tahavad konkreetseid ideid enda või kogukonnaaia kujudamiseks.

Permakultuur on põllumajanduse või aianduse kavandamise viis, mis jäljendab looduses leiduvaid mustreid. Selle põhimõte on lihtne – saada võimalikult hea tulemus võimalikult väikese vaevaga. Süsteem austab looduses toimivaid mustreid, tulemuseks on praktiliselt hooldusvabad aiad, millesse inimesed sobituvad loomuliku osana.

Töötoas räägime:

  1. Sissejuhatus. Mille poolest on permakultuur eriline, mis eristab teda mahepõllundusest? Kuidas saab permakultuuri linnaaedades kasutada ja kas tõesti on toidusalud hooldusvabad?
  2. Praktilises osas saab konkreetseid nõuandeid, kuidas permakultuuri linnaaias või kogukonnaaias kasutada. Kuidas käib permakultuuri peenra või toidusalu planeerimine ja ette valmistamine? Millised taimed panna kokku kasvama, et nad moodustaksid ühe terviku? Mida teha, kui aias ei ole väga palju ruumi? Kuidas teha umbrohutõrjet ilma keemiata? Joonistame ka natukene plaane, kuidas see kõik võiks välja näha.

Töötuba on tasuta, kuid osalemiseks on vajalik registreerumine siin.

Töötoa viib läbi Marian Hiire, permakultuuri disainer ja koolitaja. Lisainfo tema Facebook lehel Mariani Permakultuur.

Töötoa korraldamist toetab Euroopa Komisjon.

6. Roheline kontor – 3. – 5. aprill

7. Riiete taaskasutuse töötuba – 16. aprill

Jooksvalt saab infot Teveilma FB lehelt või liitudes meie uudiskirjaga:


 

Töötubade läbi viimist toetab Euroopa Komisjon. Aitäh!

Foto: Toolbox Estonia, Renee Altrov

 

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

About us

Estonian Roundtable for Development Cooperation (acronym: AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation or have expressed interest towards that topic.

AKÜ is located in Tallinn, Estonia.

AKÜ’s financial year lasts from January 1 to December 31.

AKÜ’s main goal is to improve the creation and implementation of development policy and informing the general public of the issues in development cooperation and their opportunities to participate in it.

AKÜ main acitivities include:

AKÜ’s work is regulated by the laws of the Republic of Estonia and AKÜ’s statute.

AKÜ’s members can be Estonian not-for-profit organisations and foundations that are active in the field of development cooperation.

AKÜ’s highest decision-making body is the General Assmebly. AKÜ also has a Council that is responsible for strategic planning and deciding on daily matters that cannot be brought to the General Assembly.

AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff.

The statute is approved by the General Assembly on May 14, 2009 in Tallinn.

Estonian Roundtable for Development Cooperation brochure (pdf)

Contacts

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a, 10412
A3 building
Skype: terveilm
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee

www.twitter.com/terveilm
www.facebook.com/terveilm
www.linkedin.com

Staff Members:

Ms. Sigrid Solnik – Secretary-General, Sigrid@terveilm.ee
Katrin Pärgmäe – Communications Officer, +372 56623823, katrin@terveilm.ee
World Day/ Maailmapäev coordinatormaailmapaev@terveilm.ee
GLEN coordinatorglen@terveilm.ee

Members