Terveilm

10 ekstreemset viisi elektri kokkuhoiuks

09.10.2015

Oleme kõik kuulnud vanainimestest, kes iga hinna eest elektrit kokku hoiavad – istuvad talviti külmas ja pimedas toas või jätavad vetsus käies ukse lahti, et mitte tuld põlema panna. Toome teieni veel 10 ebatavalist viisi elektri kokkuhoidmiseks. Kui leiate siit midagi kasulikku, siis koos elektriarvega väheneb ka teie ökoloogiline jalajälg.

Elektri kokkuhoid ekstremistile

1. Kolme minuti dušš (tuntud ka kui sõjaväeline režiim.) Me kõik ju suudame seda, kui on väga kiire? Järelikult saab seda teha iga päev. Edasijõudnud astuvad duši alla, teevad ennast märjaks ja keeravad kohe vee kinni. Seebitamine, peapesu ja kiire loputus.

2. Kileta talveks aknad ära – kui Sul ei ole soojahoidvaid pakettaknaid, saab osta akendele mõne euro eest termokile, mis vähendab oluliselt soojakadu akende kaudu.

3. Lõpeta nõude loputamine. Paljud on kuulnud, et nõudepesumasin säästab vett ja elektrit, kuid loputavad enne masinasse panekut ikka nõud üle, et masin ei peaks nii palju tööd tegema. Suurbritannias tehtud mõõtmised näitasid, et tegelikult ei ole masina töö mõttes mingisugust vahet, samas kui loputamine raiskab ikka vett. Ainult nõudepesumasina filtrit tuleb siis vahel kontrollida ja puhastada.

4. Söö juur-ja puuvilja. Ühel päeval nädalas tee “tervisepäev”, kui menüüs on ainult värsked juur-ja puuviljad ning mahlad. Elektrisääst tuleb loomulikult sellest, et midagi ei ole vaja keeta või küpsetada. Edasijõudnud võivad proovida kahte päeva nädalas.

5. Aiaomanikud saavad duši all käia nii, et koguvad vee vanni ja kasutavad seda hiljem lillede kastmiseks. Kui tegu pole just väga õrna lillega, siis ei tundu vähene seep neid häirivat. Samuti annab see lisamotivatsiooni kasutada pesuvahendeid, mis on keemiavabad ning head nii nahale kui loodusele.

6. Lülita boiler välja – kui lähed nädalavahetuseks maale, siis ei kasuta keegi kuuma vett. Kuigi vee uuesti soojendamine võtab hiljem veidi rohkem energiat, siis mitu päeva kuuma vee hoidmine kasutab veel rohkem elektrit. Edasijõudnud vaatavad enda boileri litraaži ja võimsust ning arvutavad välja, mitmeks tunniks ära minnes on juba kasulik boiler välja lülitada.

7. Kokkuhoidlik teekeetmine – köögi üks suuremaid elektriröövleid on kiirkeedukann. Vala sinna täpselt nii palju vett kui ära kasutad. Edasijõudnud keedavad küll suurema koguse korraga, aga panevad ülejäänud kuuma vee termosesse, et seda päeva jooksul kasutada.

8. Mine vara magama – Eestis töötab see soovitus septembrist märtsini ja siis ka ainult osaliselt, sest hommikul ärgates on ju samuti pime… Edasijõudnud võiksid võtta ülesandeks lihtsalt talviti rohkem magada, lisaks elektri kokkuhoiule on meie laiuskraadil mõõdukas “talveuni” ehk tempo maha võtmine ka tervisele kasulik.

9. Lülita kodust lahkudes välja kõik elektrit tarbivad asjad. Olgu, külmkapi võib sisse jätta. LED-kellad võtavad ka nii vähe energiat, et neid pole mõtet iga päev õigeks panna. Küll aga saab välja lülitada WiFi-ruuteri, teleka, mängukonsoolid ja muu, mis tegelikult ei pea päev otsa ooterežiimil olema.

10. Pane väike ventilaator ahju või pliidi kõrvale. Kui Sul on ka ahiküte, siis tead, et kodu soojaks saamine võtab aega, sellepärast kasutatakse sageli ahjuga paralleelselt elektriradiaatoreid. Ahju soojus jõuab kiiremini tuppa, kui paned väikese ventilaatori ahju või pliidi kõrvale, see jaotab soojuse ühtlasemalt toa peale laiali.

Foto: Flickr / James Kanter
*Avaldatud 8. oktoobril 2015  Postimehe Tarbija24.ee lehel.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee