Terveilm

Ärge laske metsale vett peale!

08.10.2015

Iga päev lastakse maailmas kanalisatsiooni või jõuab jäätmete hulka umbes 270 000 puud.

Enamik pehmest paberist (tualettpaber, majapidamispaber ja salvrätikud) on valmistatud puudest, mitte taaskasutatud materjalist. Taaskasutus ei ole ainus probleem. Pehme paberi tootmisega on sageli seotud ebasäästlik ja illegaalne raie, halvasti majandatud kasvandused ja pleegitavate kemikaalide kasutamine.

Valige taaskasutatud materjalist valmistatud pehme paber

Eri liiki materjalist valmistatud nelja tualettpaberirulli võrdlus:

tualettpaber

Visuaalne erinevus ringlusse võetud materjali (vasakul) ja pleegitatud helevalge paberi vahel. Ärge valige kõige valgemat toodet!

Enamik pehmest paberist tooteid sisaldavad väga väikeses koguses taaskasutatud materjali.

Pehme paberi tootmisel kasutatakse taaskasutust oluliselt vähem kui paberi tootmisel. Pehmus, tugevus ja välimus on peamised omadused, millega õigustatakse tootmisel puude kasutamist. Samuti ei saa juba kasutatud pehme paberi tooteid ei saa enam taaskasutada.

  • Olge tähelepanelik eksitavate väidete suhtes pakendil! Sageli puudutavad väited taaskasutuse kohta pakkematerjali, mitte toodet ennast.
  • Te ei leia taaskasutatud materjalist WC-paberit? Küsige neid oma kodupoest! Poed peavad just teilt kuulma, et te ei soovi osta tualettpaberit, mis tekitab keskkonnale mõttetut lisakoormust.
  • Pakendil puudub igasugune info nii tootja kui tootaine kohta? Küsige poeketilt lisainfot! Müüjad pakuvad oma kauplustes sageli omamärgitooteid. Nendes toodetes kasutatud kiudude päritolu on raske välja selgitada, sest pärinevad nii pehme paberi hiidudelt kui ka paljudelt teistelt tootjatelt.

Kas teadsite, et…

… teie tualettpaberirull võib olla kaasa aidanud Balti riikide ja Venemaa metsade müügile lühiajalise kasumi nimel. Kuidas?

… teie näopuhastusräti valmistamiseks on võib olla maha raiutud ja põletatud suured alad puutumata metsa, et teha ruumi kiiresti kasvava eukalüpti istandustele. Kuidas?

… teie majapidamispaber võib olla pärit taastumatust metsast, kus on tehtud lageraie. Kuidas?

Valige FSC pehmest paberist tooted

Raiskav puidu koristamine, ebaseaduslik raie ja maa omandiõigustega seotud konfliktid on sagedased paljudes kohtades, kus toodetakse pulpi.

Pehme paberi tootmiseks hangitakse puidukiudu metsadest kogu maailmast – Kanadast, Venemaalt, Ladina-Ameerikast, USA-st, Lõuna-Aafrikast, Aasiast ja Euroopast. Mitmetes riikides ohustavad raiskav ja illegaalne metsa koristamine, sotsiaalsed konfliktid ning vastutustundetu istanduste majandamine ikka veel metsade bioloogilist mitmekesisust, paljude metsaliikide ellujäämist, aga ka inimõigusi.

  • Kui te ei saa osta suure ringlusse võetud materjali sisaldusega pehmest paberist tooteid, valige tooted, mis kannavad FSC tootemarki. Nii võite olla kindel, et toote valmistamiseks kasutatud puit pärineb metsast, mida majandatakse rangete keskkonna- ja sotsiaalstandardite järgi.

Ärge valige kõige valgemat toodet

Pehmest paberist toodete pleegitamiseks kasutatavad kemikaalid võivad kahjustada nii loomade kui inimeste tervist.

  • Otsige pehmest paberist tooteid, mis ei ole säravvalged. Mida valgem on toode, seda suurem on tõenäosus, et seda on tugevalt pleegitatud.

Allikas: Maailma Looduse Fond

Kaanefoto: Flickr / Jeff Turner

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee