Terveilm

Avalik pöördumine: Eestil tuleb fossiilne gaas järk-järgult asendada taastuvate lahendustega

05.05.2022

Täna, 5. mail saatsid Eesti Roheline Liikumine (ERL) ja Eestimaa Looduse Fond (ELF) peaministrile ning mitmele valdkondlikule ministrile avaliku pöördumise, milles  toonitavad vajadust loobuda koheselt Vene gaasist ning lõpetada järk-järgult fossiilse gaasi kasutamine üldse ja seada selleks tähtaeg. Ühenduste hinnangul peavad tulevikulahendused tuginema energiasäästule ja taastuvatele energiaallikatele. Pöördumine on leitav siit: https://roheline.ee/eestil-tuleb-fossiilne-gaas-jark-jargult-asendada-taastuvate-lahendustega/

Ühenduste hinnangul on tarvis viivitamatult loobuda Vene gaasist ning fossiilsest gaasist üldse eeskätt kolmel peamisel põhjusel. Esiteks põhineb fossiilne gaas täielikult impordil ning on seega energiasisendina haavatav. Teiseks näitas möödunud talv fossiilse gaasi hinna ettearvamatut kõikumist ning karmistuvad keskkonnanõuded ja kliimaeesmärgid ei anna põhjust loota, et gaasi hind taastub. Kolmas oluline tegur on gaasi tarneahela igas osas lekkiv metaan, mis hoogustab kliimamuutust.

“On tunnustust väärt, et Eesti riik on Vene gaasist sõltuvuse vähendamiseks astunud jõulisi samme ning leidnud ajutise lahenduse LNG ujuvterminali näol. Kindlasti peab LNG kasutamine olema vaid väga lühiajaline lahendus, et vältida sügavamat lukustumist fossiilkütustesse. Püsiva fossiilse gaasi taristusse investeerimise asemel peab Eesti panustama taastuvatesse lahendustesse, mille abil jõuame kliimaeesmärkide täitmiseni ja energiajulgeoleku tagamiseni. Fossiilsest gaasist loobumiseks on Eestil võimalik juba praegu palju ära teha, alustades hoonete renoveerimisest ning pingutades soojusmajanduse ja tööstuse dekarboniseerimise nimel,” selgitas ERLi huvikaitse ekspert Johanna Kuld.

Ühendused peavad vajalikuks, et Vene gaasist ning üldse fossiilsest gaasist täielikuks loobumiseks koostaks riik väljumise plaani ning kavandaks selle edukaks elluviimiseks lisameetmeid. Näiteks kiirendaks ja mitmekordistaks planeeritud energia- ja ressursisäästu mahtu, leiaks lisavahendeid ning meetodeid kodumaise taastuvenergia tempokaks arendamiseks ja seda toetavate lahenduste kiirendamiseks.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee