Terveilm

Eesti Pagulasabi 1. augusti ülevaade Ukraina teemal

01.08.2022

Humanitaarabi Ukrainas sees

Mida hetkel teeme? 

·       Jagame rahapõhist toetust (multi-purpose cash assistance), et inimesed saaksid ise otsustada, mida neil enim vaja on. Praeguse seisuga oleme toetanud 43 530 leibkonda (umbes 130 000 inimest). Kokku oleme vahendanud enam kui 21,5 miljoni euro eest rahapõhist toetust (Eesti annetajate toetus + WFP + OCHA + IRC). Toetus on 2220 UAH (= uue kursi järgi umbes 59 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus.

·       Avasime eraldi taotluskeskkonna meie Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks: https://register.pagulasabi.ee/ 

·       Meie Ukrainas kohapeal tegutsev kõnekeskus saab igapäevaselt umbes 50-300 000 kõnet ning suudab teenindada umbes 1500 inimest päevas, nõustades ja jagades infot toetusvõimaluste kohta ning tehes eelvalikut meie enda rahapõhisesse programmi ja suunates inimesi vajadusel edasi teistesse programmidesse.

·       Oleme toetanud Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, meditsiinitehnika, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga.

·       Oleme laiali jaganud 2900 tekki, 4600 magamiskotti ja muud esmavajalikku pommivarjendites ja sisepõgenike majutuskohtades olevatele inimestele.

·       Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative’ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid. Loe viimast raportit siit.

·       Viime koostöös vabatahtlike gruppidega Kyiv Volunteers ja ONUKY läbi toidujagamisprogrammi piirkondades, kus on vajadus toiduabi järele. Ühest rahvusvahelistele standarditele vastavast toidupakist jätkub kaheks nädalaks.

Lisaks Eesti annetajate toele teeme rahapõhist sekkumist ka rahvusvaheliste partneritega:

·       Maailma Toiduprogrammiga (WFP) toetasime rahapõhise sekkumisega 60 500 inimest Kiievi, Harkivi, Sumõ ja Tšernihivi oblastites.

·       ÜRO humanitaarasjade koordineerimise ameti (OCHA) hallatava Ukraina humanitaarabifondi rahastusel andsime rahapõhist abi 12 000 inimesele Zaporižžja ja Donetski oblastites üheks kuuks ning 4000 inimesele Poltava, Tšerkassõ ja Kirovohradi oblastites kolmeks kuuks.

·       International Rescue Committee (IRC) rahastusel toetame 21 000 inimest Harkivi, Sumõ, Tšernihivi, Kiievi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni ja Mõkolajivi oblastites.

Sõjapõgenike toetamine Eestis

Mida hetkel teeme?

·       Nõustame inimesi Tallinnas (Liivalaia 28, Eesti Pagulasabi kontor) teisipäevast neljapäevani (T kell 12-19, K-N kell 10-17). Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 E-R kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.eeNB! 2. ja 3. augustil on meie kontor erakorraliselt suletud!

·       Olulisim info põgenikele on üleval meie kodulehel korduma kippuvate küsimuste rubriigis.

·       Vahendame majutuskohti meie andmebaasist, hetkel oleme vahendanud ligi 960 majutuskoha. Samuti oleme Sotsiaalkindlustusametile ametlik lepingupartner pikaajalise majutuse vahendamisel riiklikes majutuskeskustes olevatele Ukraina põgenikele.

·       Korraldame ukrainlastele grupinõustamisi üle Eesti neljal teemal: kohanemine, töövaldkond, digioskused ning lapse kohanemise toetamine. Toimunud on 75 digioskuste töötuba, 78 kohanemise, 28 lapse kohanemise teemalist ning 5 töö teemalist grupinõustamist. Nõustamised leiavad aset üle Eesti (vt kaarti) ning neist on osa võtnud ligi 1200 Ukraina sõjapõgenikku. Grupinõustamisi viime läbi koos heade koostööpartneritega: BCS koolitus, MTÜ Igale Lapsele Pere, Töötukassa ja Tööinspektsioon.

     Pakume psühhoterapeudi eest veetavaid toetusgruppe Tallinnas ja Maardus. Gruppi registreerumiseks tuleb helistada Tallinna psühholoogilise kriisiabi telefonil 631 4300 (E-R 9-19, L 10-15).

·       Maksame kõigile Eestis kooliteed alustavatele pagulaslastele koolitoetusi. Hetkeseisuga on laekunud 1768 avaldust ning välja on makstud 1627 taotlust 2159 lapsele, kogusummas 107 950eurot. Ülejäänud taotluste osas on käimas andmete ülevaatamine ja kontroll. 

·       Käimas on Tallinnas linnalaager 13-19 aastastele lastele. Korraldamisel on neli ööbimisega laagrit lastele vanuses 7-18 eluaastat. Laagrid toimuvad juulis ja augustis. Laagritest saab osa kuni 150 pagulastaustaga last.

Annetused ja annetuste kasutamine

·       Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud enam kui 5,4 miljonit eurot, sh sihtannetused, mis tehti evakuatsioonide korraldamiseks ja annetused Eesti-sisesteks tegevusteks. Sellest 2,8 miljonit eurot annetustena kogutud vahendeid on juuli lõpu seisuga kulunud Ukrainas sees humanitaarabi andmiseks ning 555 000 eurot kulus evakuatsioonide korraldamiseks. Koolitoetusi oleme välja maksnud enam kui 107 000 euro eest.

·       Eesti Pagulasabi saab jätkuvalt toetada meie kodulehel või Ukraina heaks kampaanialehel.

Eesti Pagulasabi administratiivkulud on kaetud erinevatest projektidest, neid me annetusrahadest ei kata. Kõik meie finantsaruanded on iga-aastaselt auditeeritud, eelnevate aastate aruanded on avalikult leitavad meie kodulehelt. Kui on soov detailsema info järele, siis palume saata päring info@pagulasabi.ee.

Lisa

·       Lähemalt meie nõustamistegevustest

·       Lähemalt koolitoetustest

·       Lähemalt grupinõustamistest

·       Kuidas Eesti annetajate raha Ukrainas elusid päästa aitab

·       Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju. 

·       Kuidas kuu vältel evakuatsioone korraldasime 

·       Lugu sõjapõgenikele kodu avanud eestlannast

·       Lähemalt Maailma Toiduprogrammiga koostööst

·       Anu Viltrop: iga abistaja pole tugiisik ja iga tugiisik pole sõber

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee