Terveilm

Eesti Pagulasabi 6. märtsi ülevaade Ukraina teemal

06.03.2023

Humanitaarabi Ukrainas

Mida hetkel teeme? 

·       Anname rahapõhist abi (multi-purpose cash assistance), mille eest saavad inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Praeguse seisuga oleme rahapõhist abi andnud umbes 200 000 inimesele kokku 31 miljoni euro väärtuses. Toetus on 2220 UAH (= umbes 61 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus. Kokku saab abi kolme kuu vältel. Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi kõnekeskus ja taotlusplatvorm: https://register.pagulasabi.ee/ 

·       Anname rahapõhist toetust talve üleelamiseks ja tahkete kütuste ostmiseks Ukraina põgenikele Gruusias ja abivajajatele Ukrainas sees. Hinnanguliselt jõuame abiga märtsi lõpuks 4400 haavatava leibkonnani Ukrainas ja 250 leibkonnani Gruusias. Sihtpiirkondadeks on Ukrainas eeskätt Harkivi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni, Mykolaivi, Odessa, Sumõ ja Tšernihivi oblastid, ainult Ukraina valitsuse kontrolli all olevad alad ja Gruusias eeskätt Tbilisi ja selle lähiümbrus. Toetuse suurus on 14 000 UAH (= umbes 350€ leibkonna kohta Ukrainas ja 370€ Gruusias).

·       Taasalustame toidujagamise programmiga piirkondades, kus rahapõhist abi anda ei ole võimalik (nt deokupeeritud/vabastatud alad, sagedaste rünnakute all olevad piirkonnad). Sekkume abiga Zaporižžja, Donetski ja Harkivi oblastides, kokku toetame 12 150 inimest. Ühe toidukorvi väärtus on umbes 57 eurot, kuid võib väikestes piirides muutuda, arvestades grivna kõikumist. 

·       Oleme toetanud Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, meditsiinitehnika, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga.

·       Oleme laiali jaganud 2900 tekki, 4600 magamiskotti ja muud esmavajalikku pommivarjendites ja sisepõgenike majutuskohtades olevatele inimestele.

·       Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative’ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid.

·       Eesti Pagulasabi koostöös Garage48-ga alustas järjekordse naistele suunatud ettevõtlusprogrammiga Ukrainas sees. Programmi valitakse 80 uut äriideed ja 30 juba olemasolevat ettevõtet, kes saavad tuge alustamiseks või laienemiseks ning jätkusuutliku ja kriisidele vastupidava mikroettevõtte arendamiseks. Vähemalt 40 žürii valitud üksikisikut või meeskonda saavad toetust kuni 60 000–150 000 UAH koos juhendamisega kuue kuu jooksul.

Lisaks Eesti annetajate toele teeme rahapõhist sekkumist ka rahvusvaheliste partneritega:

·       Euroopa Liidu (ECHO) rahastusel toetame 69 080 inimest Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni, Harkivi, Tšernihivi, Sumõ, Mõkolajivi ja Odessa oblastites.

·       ÜRO humanitaarasjade koordineerimise ameti (OCHA) hallatava Ukraina humanitaarabifondi rahastusel toetame 20 500 inimest Zaporižžja, Donetski, Poltava, Tšerkassõ, Kirovohradi, Tšernihivi, Sumõ, Mõkolajivi ja Odessa oblastites.

·       International Rescue Committee (IRC) rahastusel toetasime 24 000 inimest Harkivi, Sumõ, Tšernihivi, Kiievi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni, Odessa ja Mõkolajivi oblastites.

·       Maailma Toiduprogrammiga (WFP) toetasime rahapõhise sekkumisega 60 500 inimest Kiievi, Harkivi, Sumõ ja Tšernihivi oblastites.

Ukraina põgenike toetamine Eestis

Mida hetkel teeme?

·       Nõustame inimesi Tallinnas (Liivalaia 28, Eesti Pagulasabi kontor) teisipäevast neljapäevani (T-N kell 10-17). Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (avatud E-R kell 10-17), e-mail dopomoha@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007.

·       Korraldame rahvusvahelise ja ajutise kaitse kohanemisprogrammi koolitusi. Ajutise kaitse kohanemisprogrammi on meie juures läbinud 7087 inimest ja rahvusvahelise kaitse kohanemisprogrammi on meie juures läbinud 735 inimest. Ees ootamas veel palju koolitusi, rohkem infot siin

·       Pakume pagulasteleregulaarselt tugiisikuteenust üle Eesti. Meie juurde saab inimesi saata läbi KOVide. Rohkem infot siin

·       Olulisim info pagulastele on üleval meie kodulehel korduma kippuvate küsimuste rubriigis. Rubriigi infot värskendame jooksvalt eesti, inglise, vene ja ukraina keeles.

·       Vahendame majutuskohti meie andmebaasist, hetkel oleme vahendanud üle 1000 majutuskoha. Majutuskohtade nappuse tõttu me hetkel Sotsiaalkindlustusameti hallatavates riiklikes majutusasutustes pikaajalist majutust ei vahenda. Keskendume hädamajutuse pakkumisele nendele ukrainlastele, kes on ootamatult elukoha kaotanud. Kogume taas eraisikute majutuspakkumisi (esmajoones Tallinnas, Tartus ning teistes suuremates linnades), pakkumised saab kirja panna kodulehe vormi kaudu

·       Korraldame praegu ukrainlastele grupinõustamisi üle Eesti kahel teemal: töövaldkond ja digioskused. Kokku on toimunud on 209 digioskuste töötuba, 122 kohanemise, 113 lapse kohanemise teemalist ning 57 töö teemalist grupinõustamist. Nõustamised leiavad aset üle Eesti ning neist on osa võtnud ligi 3300 Ukraina pagulast. 

·       Maksame kõigile Eestis kooliteed alustavatele pagulaslastele koolitoetust. Hetkeseisuga on toetust saanud 4855 last, kogusummas 242 650eurot.

·       Aitame ühes Garage48-ga Ukraina naistel Eestis käima lükata mikroettevõtteid. Ettevõtlusprogrammi parimad naiskonnad on valitud, käib osalejate nõustamine ja toetamine. 

·       Vaimse tervise suunal tõime koostöös MTÜ-ga Peaasjad Eestisse MindSpring nimelise metoodika, mis toetab pagulastaustaga inimeste kohanemist uues keskkonnas.Hakkame programmi pakkuma pagulastele üle Eesti. Esimesed grupid saavad kokku juba märtsis.

Eesti Pagulasabi Ukraina suunalised tegevused on rahastatud eraisikute ja ettevõtete annetustest ning erinevate institutsionaalsete doonorite poolt. Meie tegevusi saab jätkuvalt toetada meie kodulehel või Ukraina heaks kampaanialehel.

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee