Terveilm

Eesti Pagulasabi aitab Ukrainas sees alustada naistel oma äridega, et tagada neile jätkusuutlik sissetulek

30.05.2022

Eesti Pagulasabi koostöös Garage48 ja Ukraina partnerorganisatsiooniga Unity for the Future avavad kolmandat korda järjest Ukrainas naistele suunatud ettevõtlusprogrammi. Programm on mõeldud eelkõige neile, kes on sõja tõttu kaotanud sissetuleku ning kellel on soov hakata tegutsema mikro- või väikeettevõtjana.

“Venemaa täiemahuline sissetung ja käimasolev sõda Ukrainas on hävitanud lugematul hulgal inimelusid, kodusid ja toimetulekuallikaid. Ligi 8 miljonit inimest on Ukrainas riigisiseselt ümber asunud, otsides oma peredele turvalist kohta. Naiste ettevõtlusprogrammi eesmärk on toetada sõja tõttu kannatanud Ukraina naisi oma äride alustamisel, taasülesehitamisel või laiendamisel, et tagada neile ja nende peredele jätkusuutlik sissetulek, pakkudes samal ajal kogukonnas vajalikke teenuseid,” ütles Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson. 

Programmi valitakse 100 uut äriideed ja 60 juba olemasolevat ettevõtet, kes läbivad intensiivse 2-nädalase ettevõtlusega alustamise ja arendamise programmi, mis toimub täies mahus virtuaalselt. Töötubades õpivad osalejad tundma ettevõtluse erinevaid tahke, näiteks disainmõtlemist, finantsjuhtimist, tiimina töötamist ning turundust.

Programmi lõpus valitakse vähemalt 31 žürii äriideed, mis saavad 20 000–150 000 UAH (umbes 700–4700 EUR) väärtuses esemepõhist toetust koos 6-kuulise mentorprogrammiga. 

Programmi kandideerimine on avatud Zaporižžja, Dnipropetrovski, Poltava, Tšernihivi, Sumõ, Kiievi (v.a Kiievi linn), Kirovohradi ja Tšerkassõ oblastites olevatele naistele või naiste poolt juhitud tiimidele. Programmi on oodatud nii sisepõgenikud kui ka vaatamata sõjale piirkonda elama jäänud naised. Veebipõhiselt saavad teadmisi omandada ka teistest piirkondadest pärit osalised. 

Varasematel aastatel on Eesti Pagulasabi, Garage48 ja kohapealse partneri poolt korraldatud Ida-Ukrainas elavatele haavatavatele naistele suunatud programmi edukalt läbinud ligi 300 naist, kes käivitasid mikro- ja pereettevõtteid alates veterinaarkliinikust kuni õmblustöökodadeni. Eelmistest programmidest on toetus- ja mentorprogrammi edasi pääsenud 29 naiste poolt juhitud ettevõtet.

Ettevõtlusprogrammi põhiosa on rahastatud Eesti arengukoostöö vahenditest, kuid ka Eesti ettevõtetel on võimalus Ukraina naiskondi oma äride alustamisel toetada. Selline toetus võib võtta erinevaid vorme, näiteks eriauhindade väljapanemine või mentoritena kaasalöömine. Huvi korral tuleks endast märku anda Eesti Pagulasabile aadressil info@pagulasabi.ee.

Lühikirjeid eelmise aasta naiste äridest ning nende elu praeguse sõja valguses saab lugeda siit: “Ukraina ettevõtlusprogrammis osalenud naised: sisepõgenikena tuleb olla loov”.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee