Terveilm

JÄRELVAADATAV: VAATA KÕIKI Inimõiguste KUU FILMIDE EKSPERTARVAMUSI

01.12.2020

Pühendus Samale

Miks otsustab üks noor paar jääda keset Süüria sõjakoledusi ning kasvatada selle keskel üles ka oma tütre? Inimõiguste teemakuu avas viimaste aastate üks mõjusamaid dokumentaalfilme “Pühendus Samale”.

Waad Al-Kateab jäädvustab oma debüütfilmis Aleppo elu keset konflikte ja pommitamisi, kus koledustele vaatamata leitakse armastus ja kõrvuti surmaga tuuakse ilmale lapsi. See on ühe naise kiri oma tütrele lootuses, et too mõistab täiskasvanuna, miks tema vanemad tegid sääraseid valikuid nagu nad tegid. Koos režissöör Edward Wattsiga valminud dokumentaalfilm on võitnud auhindu nii publikult kui ka kriitikutelt, sh on “Pühendus Samale” pälvinud Cannes’i ja Euroopa Filmiakadeemia parima dokfilmi tiitli, samuti Briti Tele- ja Filmikunsti Akadeemia BAFTA auhinna ning Oscari nominatsiooni.

Advokaat

Inimõiguste kuu teise filmi, 13. oktoobril tele-esilinastuva doki “Advokaat” peategelane on Iisraeli advokaat Lea Tsemel, kes koos kolleegidega on aastakümneid esindanud peamiselt terrorismis süüdistatud palestiinlasi. Viiekümne aasta jooksul on tema kaitsealuste hulka kuulunud feministid ja fundamentalistid, rahumeelsed demonstrandid ja relvastatud sõjaväelased. 2019. aastal valminud dokumentaalfilm jälgib Lea Tsemeli järjekordset protsessi, kus naine valmistub kaitsma oma seni noorimat klienti, noarünnakusse segatud 13-aastast Ahmadi ja nurjunud enesetapurünnakuga seotud naist. Paljude silmis on Lea Tsemel reetur, kuna ta kaitseb inimesi, kes on korda saatnud andestamatuid tegusid. Teised näevad temas aga liitlast.

Kesköine perekond

Film jälgib Mexico Citys tegutsevat Ochoade peret, kes pakub erakiirabi teenust, tulles ise seejuures vaevu ots otsaga kokku. Pere mehed töötavad üheksa miljoni elanikuga linnas, kus on vaid 45 ametlikku kiirabiekipaaži, ent põranda all käib tihe rebimine. USA režissööri Luke Lorentzeni 2019. aastal valminud dokumentaalfilm teeb vaatajast kaassõitja selles konkurentsitihedas ja tihti ka moraalseid dilemmasid täis maailmas, kus elude päästmine käib kõrvuti altkäemaksude ja ähvardustega.

Kiri Masanjialt

Film ühendab kõige ootamatumal moel USA pereema ja Hiina inimõiguste kaitsja. Kui üks Oregoni naine leiab halloweenikaunistuste saadetises SOS-sõnumi, vallandab see sündmusteahela, mis viib kogu Hiina sunnitöölaagrite süsteemi avalikustamisele ja kirja autori, Hiina inseneri Sun Yi, ohtlikule retkele hävitusliku tagakiusamise paljastamisel.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee