Terveilm

Konkurss ajakirjanikele

15.09.2014

Kutsume ajakirjanikke kandideerima toetusele sõiduks arendumaale, et kajastada arengukoostöö seost rahvusvahelise kaubanduspoliitikaga. Toetuse eesmärk on juhtida Eesti avalikkuse tähelepanu arengukoostöö seosele ELi kaubanduspoliitikale arengumaades.

Erinevate poliitikate sidusus arengueesmärkidega (ingl. k. policy coherence for development, PCD) on hetkel Euroopa Liidu arengukoostööpoliitika kontekstis väga aktuaalne teema ning seda eriti pärast mitmeid juhtumeid, kus on avastatud lahknevusi arengukoostöö ja EL teiste poliitikate vahel. Seega on EL tasandil väga selgelt välja öeldud, et kõik EL ja riikliku tasandi poliitikad, mis omavad mõju arengumaadele, peavad olema omavahel kooskõlas ja suunatud vaesuse vähendamisele.

Reisil kogutud ja loodud materjal peakski selgitama erinevate poliitikate sidusust ja ebakõlasid ning selle mõju arengumaade inimestele. Erilise tähelepanu all võiks olla põllumajandustoodetega kauplemine. Põllumajanduse arengul on vaeste riikide arengus ülioluline mõju. Teadusuuringud näitavad, et põllumajanduse areng vaestes riikides on vaesuse vähendamisel kolm kuni neli korda tõhusam kui kasv teistes sektorites. Ometi takistab põllumajanduse arengu realiseerimist praegune rahvusvaheline kaubanduskord, soodustades süstemaatiliselt odavat importi jõukamatest riikidest. Kuigi Euroopa ühine põllumajanduspoliitika on toimunud positiivseid muutusi, võimaldab praegune toetustesüsteem ELil ikka veel oma põllumajandustooteid rahvusvahelisel turul madalamate hindadega müüa.

Ka Eestil riigil on kohustus jälgida, et tema toetatud poliitikad oleksid sidusad ega kahjustaks arengueesmärkide saavustamist. Tihti on Eesti poliitikad otseses seoses Euroopa Liidu või teiste rahvusvaheliste lepetega ning seega peavad erinevate valdkondade ametnikud ja poliitikud pöörama tähelepanu sellele, kuidas nende otsused mõjutavad inimesi üle kogu maailma. Kui kogutud materjalid seda vähegi võimaldavad, peaks avaldatav materjal tooma välja ka Eesti seose antud probleemistikuga.

Toetus ei kata lugusid teemadel nagu olustiku kirjeldus, kohaliku põllumajanduse olukord, kohaliku kaubanduse ülevaade jne Need teemad on küll seotud arengumaadega, kuid kuna seal ei ole poliitikate sidususe aspekti, siis ei lähe sellised artiklid toetuse eesmärgiga kokku.

Enne arengumaale reisimist on soovitav teatud eeltöö, et uurida Euroopa Liidu arengukoostöö poliitikaid ja probleeme selles vallas, kuna kohapeal on sageli probleemid internetiga ja seane kogukond oskab rääkida pigem enda olukorrast. Poliitikate sidususe aspekti lisab ajakirjanik analüüsi tulemusena.

Huvi korral palume ajakirjanikul esitada omapoolne pakkumine (1-2 lk), mis sisaldab järgmist informatsiooni:

  • probleem/teema, mida soovite kajastada. Miks selline valik?;
  • riik, kuhu soovite reisida (soovitavalt Eestis vähem kajastatud arengumaa Aafrikas, Aasias või Lõuna-Ameerikas). Miks selline valik?;
  • kavandatav kajastus (maht ja kanalid);
  • toetust kasutava ajakirjaniku nimi ja ülevaade varasemast kokkupuutest valitud teemaga ja/või riigiga.

Konkursi tingimused:

  • toetuse maksimaalne suurus on 1542 eurot Võitnud organisatsioon esitab hiljemalt novembris 2014 arve kulude kompenseerimiseks selles ulatuses;
  • reis peab toimuma ning kajastused ilmuma 2014. aasta jooksul. Reisi kestvus on hinnanguliselt 7 päeva (võib ka pikemalt);
  • iga artikli/saate juurde lisatakse lause “Ajakirjaniku sõitu …X riiki… rahastas Arengukoostöö Ümarlaua vahendusel Euroopa Komisjon;

Pakkumist ootame hiljemalt 1. oktoobriks 2014

Lisainfot saab Arengukoostöö Ümarlaua juhi Piret Hirve käest aadressil piret@terveilm.ee.

Arengukoostöö Ümarlaud on katusorganisatsioon 29 arengukoostöös ja maailmahariduses osalevale Eesti kodanikuühendusele. Meie eesmärk on suurendada Eesti elanike teadlikkust globaalsetest arenguprobleemidest ning julgustada neid andma oma panust õiglasema maailma heaks. www.terveilm.ee

Reisi toetab Euroopa Komisjoni maailmaharidusprojekt „World-Wise Europe: A more coherent Europe for a fairer World“.

Uudise tunnusfoto: www.oneacrefund.org

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee