Terveilm

Metsaekspert: loodusväärtustele pole osatud panna külge head hinnasilti

14.05.2020

Metsakaitseprobleemid on üle kogu maailma üsna sarnased ja lähtuvad sageli inimeste oskamatusest omistada metsaelustikule ja loodusväärtustele rahalist väärtust, leidis Liis Kuresoo, Eesti Looduse Fondi metsaekspert, kommenteerides Keskkonnakuu raames linastuvat filmi “Lageraie – Euroopa hääbuvad metsad”.

“Kui oskame puidule ja puidu tihumeetritele panna üsna hästi külge konkreetsed hinnasildid, siis metsaelustikule ja metsa loodusväärtusele me tihti neid külge panna ei oska, mille pärast on tihti need konfliktid tasakaalust väljas. Majandushuvid saavad eelise, sest neid lihtsam kommunikeerida,” leidis Kuresoo. Suure metsaala kaitse alla võtmine tähendab aga sageli, et keegi jääb tulust ilma.

Laiema probleemine pole suudetud ka Eestis tema sõnul väga korralikku metsaloodusväärtuste inventuuri. “Kuna loodusväärtused on kaardistamata, siis need ka hävivad,” lisas metsaekspert. Tehniliselt ei pruugi olla ettevõtmine üle jõu käiv – eelnevalt on suudetud teha seda soodega.

Kuresoo lisas, et illegaalne metsandus pole Euroopas väga suur probleem. “Suurema probleemina lubavad võib-olla Euroopas seadused metsa liiga liberaalset selliseid väärtusi hävitada,” laiendas ELF-i metsaekspert. Näiteks võib olla samasuguse kõrge kaitseväärtusega metsa raiumine Rootsis seaduslik, kuid Rumeenias mitte.

Metsade päästmisele saab tema sõnul oma tarbimisotsustega kaasa aidata igaüks. Kindlasti tuleks välitda ühekordseid ja lühikese elueaga tooteid, nagu näiteks kohvitopse. “Kui tellime kuskilt Hiina netipoodidest kehvakvaliteediga nänni, siis tuleb see ka tihti pappi või paberisse pakendatult. Kõike mõttetut tarbimist vältides saame aidata metsa kadumise vältimisele kaasa,” märkis Kuresoo.


Film “Lageraie – Euroopa hääbuvad metsad” on eetris ETV-2’s neljapäeval kell 20.05. Vaatluse alla võetakse nii ebaseadusliku metsaraie ohvriks laiuvad Rumeenia Karpaatide ürgmetsad kui ka muidu metsarikkad Skandinaavia riigid. Paraku näib filmi autorite sõnul tundvat Euroopa Liit rohkem huvi Amazonase kui Euroopa enda viimaste laante vastu.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee