Terveilm

Afganistani ämmaemandad saavad kätte Eesti e-õppe tunnistused

13.11.2019

14. novembril lõppeb piduliku aktusega kevadel alanud tervisehariduse edendamise koolitus Afganistanis. Neljandat korda e-õppe vormis läbi viidav ämmaemandate koolitus toimus sel aastal Sheberghani linnas, Jawzjani provintsis, Põhja-Afganistanis. Ibn Yamin nimelises terviseinstituudis käisid 7 kuu jooksul koos 30 ämmaemandust õppivat tudengit ja juba praktiseerivat ämmaemandat, kes Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli (TTK) lektorite ja tudengitest mentorite abiga lahendasid e-õppes erinevaid naiste tervisega seotud küsimusi.

MTÜ Mondo arengukoostöö projekti raames antakse kohalikes raadiojaamades eetrisse naiste tervise teemalisi teateid. Oktoobris käisid täiendõppe läbinud ämmaemandad tervisehariduslikke loenguid andmas piirkonna viies kooli, kokku 720-le koolitüdrukule. Järgnevatel kuudel viivad koolituse läbinud ämmaemandad provintsi neljas maapiirkonnas ellu tervise- ja hügieenikampaaniat. Kohalik õppeasutus saab vajalike õppevahendeid ja -tarvikuid. Kursust jälgib Afganistani Ämmaemandate Ühingu (AMA) liige, kes aitas valida osalejad ja kontrollib kursuse vastavust kohaliku õppekavaga. Samuti töötab kursuse juures meditsiiniharidusega tõlk.

Videosilla vahendusel homme TTK tunnistust kätte saav Marzia Bignizhad kiidab kursust: “Ma ei ole veel kunagi Sheberghani linnast kaugemal käinud, kuid oskan inglise keelt ja hindan väga, et sain osaleda sellel kursusel. Olen saanud kursuse jooksul juurde palju enesekindlust, et jagada oma erialalisi kogemusi teiste naistega. Afganistanis on ikka veel suureks probleemiks, et mehed ei tohi ravida naispatsiente ja nii ei saagi paljud naised raseduse ja sünnituse ajal vajalikku terviseabi. Minu suurim unistus on saada heaks arstiks, et anda naistele parim võimalik arstiabi,” ütleb ta.

Poole miljoni elanikkonnaga Jawzjani provints asub Põhja-Afganistanis, piirneb Turkmenistani ja Uzbekistaniga ning on põllumajanduslik piirkond. Valdav osa elanikkonnast on usbekid, vähemus turkmeene. Ämmaemanduse teenuse kättesaadavus on Afganistanis piirkonniti äärmiselt ebaühtlane, linnade ja haiglate keskne. Selles valguses on määrava tähtsusega maapiirkondades toimetavate ämmaemandate ettevalmistus ning nende valmisolek ja võimalused kohalike elanike terviseprobleeme ennetada ja lahendada. Jawzjani provintsi keskuses Sheberghanis asub provintsi ainuke haigla, mis suudab teenindada päevas 30 patsienti, neist 10 lapseootel või sünnitavat naist. Mondo, TTK ja AMA koostöös täiendatakse kohalikke õppekavasid vastavalt rahvusvahelistele standarditele ja Afganistani riiklikule CME (kogukonnapõhine ämmaemanduse haridus) programmile ning suurendatakse kohalike ämmaemandate erialalisi pädevusi naiste tervise edendajatena.

Mondo on Põhja-Afganistani naiste ja tüdrukute terviseharidust koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga edendanud alates 2015. aastast. Lisaks toetab Mondo üheksandat aastat Ida-Afganistanis Jalalabadis asuvat tüdrukutekooli, kus samuti tänavu terviseteemaline kampaania läbi viidi.

Mondo tegevusi Afganistanis rahastavad Eesti Välisministeerium arengukoostöö vahenditest ning eraannetajad.

Lisainfo:
Riina Kuusik-Rajasaar
MTÜ Mondo arengukoostöö valdkonnajuht
56 98 3050

Silja Mets-Oja
Tervishariduse keskuse juhataja
Tallinna Tervishoiu Kõrgkool
517 5146

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee