Terveilm

ELF kutsub vikatiga niitmise talgutele

29.06.2020

Sel suvel ootab Eestimaa Looduse Fond (ELF) maaelu ja pärandkultuuri huvilisi kümmekonnale pärandkultuuri tutvustavale niitmistalgule Setomaast Tallinnani. Erinevates paikades üle Eesti toimuvatel üritustel õpitakse vikatit käsitsema ja vikatiga niitma, viiakse läbi töötube nii suurtele kui väikestele.

Avapauk niitmistalgutele antakse sel laupäeval, 4. juulil Setomaal Värska Talumuuseumis heinapäeva ja niitmistreeninguga, mil õpitakse kohalike asjatundjate käe all vikatit hooldama, saadakse käppa niitmisvõtted ning pannakse uued oskused ka praktikas proovile. Niitmise kõrval saab nii leelotada kui ka arutleda loodussõbraliku koduaia üle. Lapsed saavad õppida rehapulki ja heinanukku tegema ning pärga punuma. 

“Käsitsi niitmise talgutel osalemine on lõbus viis teha algust igaühe looduskaitsega ja teadlikult ise midagi looduse hoidmiseks ära teha. Vikatiga niitmine on selleks üks lihtsamaid viise. Lisaks  saavad lihased tugevaks ja muru madalaks. Rohu sees ukerdavad konnad, rohutirtsud ja muud mutukad jõuavad parasjagu vikatitera eest minema kõndida ja niitjal jääb aega, et kuulata linnulaulu või leida heina seest üles mõni haruldane taim,” soovitab ELFi niitmistalgute eestvedaja Mari Kaisel.

Setomaal toimuvatele talgutele järgnevad heinakuus veel märgade niitude teemapäev Karula rahvuspargis, suur niitmisvõistlus Tartus Raadil ning niitmispäev Tallinnas Vabaõhumuuseumis. Märgade niitude teemapäeval 7. juulil võetakse luubi alla Lõuna-Eesti üks kadumisohus olevaid pärandmaastikke – märgniit. Räägitakse märgade niitude minevikust, olevikust ja tulevikust ning saab rohkem teada niitude hooldamise põhimõtetest. Plaanis on märgade niitude ringkäik ekspertide Elle Roosaluste, Mats Meriste ja Pille Tomsoni eestvedamisel. Tartus 12. juulil toimuval niitmisvõistlusel-pärimuspäeval on põnevate tegemiste ning muusika kõrval põhitähelepanu vikatiga niitmise võistlusel, kuhu on osalema oodatud kõik huvilised, sõltumata east ja kogemusest. Registreerumine võistlusele avatakse 9. juulil.

Juulikuistele niitmistalgutele paneb punkti päev Tallinnas Vabaõhumuuseumis, kus niitmise kunst saab selgemaks oma ala asjatundjate abil ning vikati teritamise osas saab nõu küsida ühelt Eesti aktiivsemalt vikatiga niitmise propageerijalt Priit Kukelt.

Niitmistalgud toimuvad ka augustis ja septembris mitmel pool üle Eesti. Jooksvat infot niitmistalgute kohta saab veebilehelt www.elfond.ee/tuleniitmaning sotsiaalmeediast.

Niitmistalguid korraldab Eestimaa Looduse Fond koostöös Pärandkoosluste Kaitse Ühingu, Karula Hoiu Ühingu ning teiste partneritega. Toetab Avatud Eesti Fond koos Vabaühenduste Liiduga Aktiivsete Kodanike Fondist.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee