Terveilm

Mis saab õlitehasest edasi? Mart Valner: arvatavasti ootab Eesti Energiat ees veel üks kohtuvaidlus

16.10.2023

Viimases „Rohepöörane“ taskuhäälingu episoodis ennustasid saatejuhid, milline võiks Eesti Energia õlitehase edasine saatus olla, nüüd kui tehase ehitusluba on riigikohtu otsusega tühistatud.

Möödunud nädala kolmapäeval teatas riigikohus, et otsustas tühistada Eesti Energia ehitusjärgus olevale õlitehasele Enefit280-2 antud ehitusloa. Kohus põhjendas otsust sellega, et loa andmisel tehti vigu keskkonnamõju hindamisel. Peamine viga seisnes riigikohtu hinnangul selles, et täiesti hindamata jäeti mõju Natura võrgustikku kuuluvale Puhatu linnualale, kirjutas Eesti Päevaleht. Vigu esines ka kliimatundlikkuse ja fenoolvee käitlemise mõju hindamisel.

Samas tehase kliimamõju oli ehitusloa andmise otsustamiseks hinnatud asjakohaselt, leidis riigikohus. Saatejuht Madis Vasser selgitas, et kliimamõju oli seetõttu korrektselt hinnatud, et ehitusluba välja andes ei olnud väga täpset määratud, kuidas kliimamõju hinnata või mis üldse on olulise mõjuga kliimamõju. Ta märkis, et praegused kliimalubadused ei kehtinud 2019. aastal.

„Rohepöörane“ saatejuhtide hinnangul ei ole aga õlitehase kohtusaaga veel läbi, vaid arvatavasti ootab riigifirmat ees veel üks kohtuvaidlus. Saatejuht Mart Valner arvas, et eeskätt võib järgmine vaidlus olla seotud käitlemisloaga. „Suure tõenäosusega saab ka sealt vähemalt ajutise õiguskaitse,“ leidis ta.

Lisaks võib Valneri hinnangul olla Eesti Energial keeruline saada keskkonnakomplekluba, viidates riigikohtunik Heiki Loodi öeldule, et loa andmisel tuleb arvestada vahepeal rangemaks muutunud kliimaeesmärkidega. „Nii et kui praeguses kohtuasjas neid ei arvestatud, siis võib-olla uut luba keskkonnametilt sellisel kujul välja ei saa,“ rääkis Valner.

Kas üldse ja millal võiks õlitehas saatejuhtide arvates tööle hakata, kuula juba saatest.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee