Terveilm

Mondo avas Ukrainas sisepõgenike majutuskeskuse

21.08.2023

Mondo avas Ukrainas sisepõgenike majutuskeskuse

Neljapäeval avatud keskus Hmelnõtskõi oblastis pakub oma kodudest lahkuma sunnitud inimestele turvalist ööbimispaika ja vaimse tervise tuge. 

“Ukrainas on suur hulk sisepõgenikke, kellel pole täna turvalist elupaika ja kuigi hetkel on suvi, siis talv on lähenemas. Majutuskeskus on ülioluline, et inimesed ei jääks külma kätte ning neil oleks soe ja turvaline koht, kus edasisi samme planeerida,” sõnas Mondo Ukraina humanitaarabi juht Erika Tšerkašina. Global Shelter Cluster andmetel vajas Ukrainas aasta alguses hädasti majutust 207 708 sisepõgenikku, ent tänaseks on kohti suudetud luua vaid 38%.

Uus keskus asub Hmelnõtskõi oblastis Solobkivtsi külas endises polikliinikus 237 ruutmeetril ning majutab kuni 35 sisepõgenikku. Hoones on lisaks kümnele magamistoale köök, pesuruum ja vannitoad. Tänaseks täielikult renoveeritud hoone andis majutuskeskusena kasutuseks Solobkivtsi külanõukogu, kelle poolt oli ka soov ja vajadus taolise keskuse loomiseks.

Ruumid seati sisse Mondo ja kohaliku partneri heategevusfond “Angels of Salvation” koostöös Eesti inimeste annetuste toel. Ruumide eest hakkab edaspidi hoolitsema Luhanski oblastis asuva Hirske linnavalitsus. Hirske linn on täna okupeeritud. 

“Eesti inimesed on toetanud Ukrainat sõja algusest peale, kui Mondo 2014. aastal Luhanski oblastis tööd alustas. Meil on sellest piirkonnast väga palju sooje mälestusi ja on omamoodi eriline sealseid inimesi taas keerulistes oludes toetada,” ütles Mondo Ukraina kontori juht Mariia Guliaieva. 

Mondo alustas Ukraina toetamist Ida-Ukrainas ning laiendas oma tegevusi pärast täiemahulise sõja algust üle Ukraina. Mondo keskendub täna Ukrainas kvaliteetse hariduse kättesaadavuse tagamisele, vaimse tervise toele ning ülesehitamisele.

2023. aastal on Mondo õpetajakoolitustel Ukrainas osalenud üle 4000 õpetaja ja koolipsühholoogi, kes on saanud teadmisi peamiselt digipädevuse ja vaimse tervise teemadel. Mondo ja partnerite korraldatud suvelaagritest on osa saanud enam kui 4000 last. Lisaks on Mondo rahastanud 2200 vaimse tervise konsultatsiooni ning pakub koostöös Spokiy platvormiga tasuta vaimse tervise konsultatsioone Ukrainas.

Tänavu on Mondo toetanud 11 kodu taastamist ning renoveerib kaks Ukraina kooli Mõkolajivi ja Zaporižžja oblastis, et lapsed saaksid uut õppeaastat oma koolimajas alustada. 

Mondo toel on tänavu saanud ettevõtluskoolitusi 60 alustavat ettevõtjat Zaporižžja oblastis, kellest enamik on sisepõgenikud. Loe Mondo Ukraina tegevuste kokkuvõtet.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee