Terveilm

Rohepöörane | Kas riik on valmis andma firmadele miljardeid eurosid tuumajaama rajamiseks?

03.12.2023

Viimases taskuhäälingu „Rohepöörane“ episoodis arutasid saatejuhid, milliseid probleeme on nad märganud Eesti tuumaenergeetika rindel.

Kuula saadet siit!

Käesoleva nädala alguses korraldas kliimaministeerium järjekordse tuumaenergia infopäeva, et tutvustada riikliku tuumaenergia töörühma edasiminekuid ja teiste riikide kogemuslugusid seoses tuumajaamadega. Saatejuhid Madis Vasser ja Mart Valner juhtisid tähelepanu asjaolule, et tuumaenergeetika läheb Eesti riigile kalliks maksma.

Vasser sõnul on tema jaoks huvitav, kui palju peavad riigid ise tuumajaamadesse investeerima, et need tööle saada, samas Eesti riik justkui loodab, et saab tuumajaama peaaegu tasuta, investeerides natukene päästevõimekusse ja tuumaregulaatorisse.

„Aga ettevõtted vihjavad riigile, et võiksite anda meile paar miljardit, siis saaksime edasi arendada. Mis Eesti riik ütleb? Me juba lubasime, et hakkame ehitama,“ rääkis Vasser ja lisas, et siis ei jää riigil muud üle, kui paar miljardit tuumajaama ehitusse investeerida. Aga järgneb see, et ehitus lõpetatakse ära, sest ikkagi liiga kalliks läheb, arvas ta. „See on see tulevik, mida praegu endale riiklikult ette valmistame.“

Lõpliku otsuse Eestisse tuumajaama rajamise kohta teeb riigikogu. Selleks et otsust oleks võimalik langetada, kutsus valitsus 2021. aastal kokku ekspertidest koosneva tuumaenergia töörühma. Nende ülesanne on analüüsida tuumajaama rajamise võimalust ja esitada oma järeldused valitsusele. Terviklik aruanne peab valmima hiljemalt käesoleva aasta lõpuks.

Madis Vasser tegeleb energeetikateemadega keskkonnaühenduses Eesti Roheline Liikumine ning Mart Valner tegutseb keskkonna- ja kliimavaldkonna huvikaitseeksperdina Arengukoostöö Ümarlauas.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee